webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina | W odwadze by kroczyć w swojej Prawdzie

Menu

Analiza relacji społecznych - intencja, cel i wartości do urzeczywistniania

Im dłużej praktykuje medytację Vipassana tym bardziej staję się świadomy swojego ciała i umysłu.
Ostatnio zaczynam coraz bardziej przyglądać się relacjom społecznym, a dokładniej to jak zbudowane są w moim umyśle i jak rzutują na zewnętrzny świat.

Uświadomiłem sobie, że umysł wytworzył projekcje każdej relacji. Noszę w sobie wizerunek każdej osoby jaką znam. Opinie na jej temat i oceny. Na podstawie tych treści jestem uwarunkowany. Dopóki sobie ich w pełni nie uświadomię dopóty będę ich niewolnikiem i będę odbierać innych ludzi przez zniekształcony pryzmat umysłu.

Ostatnio zaczyna mi to coraz bardziej dokuczać. Widzę jak nieadekwatnie reaguję na drugą osobę. Jak nie mogę dojrzeć jej prawdziwego oblicza w chwili obecnej. Umysł tworzy zasłonę usnutą z ocen powstałych w przeszłości, nieaktualnych i nie mających już nic wspólnego z rzeczywistością.

Postanowiłem się głębiej zastanowić nad zagadnieniem relacji społecznych i przeanalizować je pod kątem intencji, celów i wartości jakie chcę realizować.

Analiza relacji społecznych - intencja, cel i wartości do urzeczywistniania

Intencje i cele w relacjach społecznych

Gdy oczyszczę swój umysł z zanieczyszczeń to moje intencje i cele w odniesieniu do relacji stają się klarowne i pozytywne.
Chcę z uważnością, otwartością i akceptacją otwierać się na innych. Z ciekawością i wnikliwością poznawać drugą istotę. Bez oceniania i projektowania własnych oczekiwań.
Taka postawa jest dla mnie oczywista, ale bardzo trudna do realizowania gdy za sterami jest ego - umysłowy twór napędzany pragnieniami i niechęciami.

Tym nie mniej staram się aby moje intencje były czyste. Dlatego też prowadzę tą stronę, tworzę ten wpis - to pomaga zreflektować się, uświadomić sobie swój umysł i wprowadzić niezbędne korekty 🙃

Wartości do urzeczywistnienia dzięki relacjom społecznym

Akceptacja

Dzięki kontaktowi z drugą osobą mogę rozwijać akceptację. Chodzi zarówno o akceptowanie innych takimi jakimi są ale też i siebie, swojego zdania, preferencji i granic.

Elastyczność

Rozwijanie elastyczności dokonuje się poprzez różnicę światopoglądów. Różne spojrzenie na świat skutkuje różnym działaniem. Jest to doskonałą okazja żeby poddać się biegowi życia, nagiąć się i postąpić inaczej niż zwykle, niż by to się zrobiło samemu.

Empatia

Rozwijanie empatii może się dokonywać tylko w odniesieniu do innej istoty. Obserwując jakie emocje ma druga osoba, mogę strać się wczuć w nią i wywołać w sobie zrozumienie. Empatia niesie za sobą akceptację, dzięki niej jestem w stanie lepiej zrozumieć wybory innych osób i nie osądzać ich ze swojej perspektywy.

Kreatywność

Druga osoba ma inne spojrzenie na świat, przychodzą do głowy jej inne pomysły. Dzięki innym mogę się inspirować i podejmować zupełnie nowe działania. Dzięki temu mogę rozwijać w sobie kreatywność.

Miłość

Miłość podobnie jak empatia może zaistnieć w odniesieniu do drugiej istoty (z tą różnicą, że siebie też można kochać). Rozwijanie Prawdziwej Bezwarunkowej Miłości to mój numer Jeden. Dzięki bliskim mi osobom mogę rozwijać umiejętność Miłości.

Odpowiedzialność

Właśnie w tej chwili piszę ten wpis. Ale za kilkanaście minut wychodzę z domu i idę odebrać córkę z zajęć pozaszkolnych. To jest moja odpowiedzialność. Dzięki innym istotom mogę rozwijać tą wartość. Często do działania skłania bardziej odpowiedzialność za innych niż za siebie 😀 

Odwaga

Dzięki dzieciom rozwinąłem dużo odwagi. Zacząłem robić rzeczy których bym się wstydził, ale z córkami łatwiej jest się wygłupiać i wkręcić w działanie. Czasem też żeby pomóc drugiej osobie trzeba się wykazać odwagą. Takie sytuacje są bardzo sprzyjające rozwijaniu tej cechy.

Optymizm

Czasem przychodzi chwila słabości. Nadciągają ciemne chmury. Dopada przygnębienie i pesymizm. Wystarczy chwila rozmowy z drugą osobą i sytuacja może diametralnie się odmienić. Dzięki interakcji i rozmowie chmury rozwiewają się, powraca wiara i optymizm.

Otwartość

Otwartość pomaga w nawiązywaniu kontaktów. W szczere i wartościowej rozmowie. To wspaniała cecha , którą można rozwijać głównie dzięki relacjom z innymi osobami.

Prawda

Szczerość i prawda i podstawa skutecznego rozwoju. Bez tych wartości można nieźle się pogubić. Te wartości są również fundamentalne w tworzeniu autentycznych i wartościowych relacji.

Prostota

Prostota obok otwartości może być rozwijana dzięki relacjom. Łatwo zauważyć, że prosto i klarownie często oznacza łatwo i zrozumiale.

Spontaniczność

W odniesieniu do drugiej osoby często należy wykazać się elastycznością. Dzieje się tak dlatego, że inni odbierają inaczej świat niż my. Podobnie jest ze spontanicznością. Inne osoby to nieplanowane wydarzenia a te wymagają często spontaniczności.

Szczerość

Szczerość podobnie jak prawda jest fundamentem autentycznych relacji. Dzięki innym możemy rozwijać tą wartość.

Szczodrość

To dzięki innym możemy okazać swoją hojność. Dzięki drugiej osobie możemy podzielić się czymś. Dać coś komuś. Dzięki relacjom można rozwijać szczodrość.

Uważność

Uważność jest wartością, którą bardzo mocno cenię. Jest podstawą w medytacji. Przynosi też wiele korzyści w relacjach. Dzięki uważności świadomie otwieram się na drugą osobę, uważnie się z nią komunikuję i poznaję ją. Uważność przenosi uwagę z dialogu wewnętrznego na odczucia i otoczenie.

Wdzięczność

Okazywanie wdzięczności jest bardzo cenną umiejętnością. Samo z siebie determinuje dobrostan. Gdy się okazuje wdzięczność to zauważa się i uznaje coś pozytywnego - rzecz, wydarzenie czy osobę. Dzięki innym można okazywać wdzięczność, za to co robią lub za to, że po prostu są ❤️

Zaangażowanie

Tworzenie relacji z innymi istotami często wiąże się z zaangażowaniem. Często wiąże się to z przekładaniem swoich spraw aby pomóc innym. To z kolei rozwija też inne cenne wartości - empatię, szczodrość czy elastyczność.

Życzliwość

Okazywanie życzliwości jest bardzo korzystne. Samo z siebie generuje pozytywną energię. Rozwija też akceptację i otwartość.

Powyższa lista wartości z krótkim rozwinięciem jak je można rozwijać bardzo dosadnie pokazuje jak można wiele zyskać dzięki relacjom z innymi ludźmi.
I jest zysk obustronny.

Wszystko pięknie i cudownie. Tyle że istnieje bardzo duża przeszkoda w urzeczywistnianiu powyższych wartości. Jest nim egocentryczny umysł i zbudowane na nim nawykowe reakcje. Aby przekroczyć te uwarunkowania potrzebna jest ciągła uważność i mądrość dzięki której może zaistnieć zrozumienie przyczyn i skutków podejmowanego działania.

A więc nie pozostaje mi nic innego jak kontynuować swój rozwój medytacyjny. Przyglądać się swoim relacjom, uświadamiać sobie intencje i cele jakie im przyświecają. Być ze sobą szczerym i wprowadzać korekty gdy tylko wkradną się skazy umysłu 😌

Medytacja - jak poradzić sobie z natłokiem myśli

Medytacja - jak poradzić sobie z natłokiem myśliChyba jedną z największych przeszkód podczas medytacji są myśli. Ich ilość, intensywność, kleistość. Podczas praktyki medytacji opartej na koncentracji, np na oddechu można łatwo zauważyć jak trudno zachować ciągłość uważności. Kilka świadomych oddechów i jakaś myśl zabiera nas w abstrakcyjną podróż. Jeżeli myśli są dla nas przeszkodą to można spróbować kilku technik:Nazywanie, etykietowanie myśli - gdy się jakaś pojawi i uświadomimy to sobie to nadajemy jej prostą etykietkę adekwatną do treści....

Prawidłowe podejście do medytacji - akceptacja natury umysłu

Prawidłowe podejście do medytacji - akceptacja natury umysłuAkceptacja staje się dla mnie głównym fundamentem świadomego istnienia w tym umysłowo-materialnym świecie. W pewnym sensie wszystko co mnie otacza i spotyka domaga się się akceptacji, jako przejaw rzeczywistości. Wszelki przejaw oporu przed Prawdą chwili obecnej, przed tym co Jest rodzi napięcie. W kontekście praktyki medytacyjnej niesie to ciekawe i warte poznania konsekwencje. Można spotkać się z wieloma rodzajami medytacji. Niektóre z nich mogą mieć jakiś określony cel, specyficzny stan do...

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartość

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartośćUmiejętnie i świadomie nakierowuję swój umysł na pozytywne treści i wierzenia tak aby rozbudzić w sobie energię. Celowo wzbudzam entuzjazm i motywację do działania. Osiągnięty rozpęd poświęcam do realizacji tego co ma dla mnie największą wartość. Gdy rozpoczynam dzień od porannej medytacji mam już na starcie uspokojony i oczyszczony umysł, a także postawę akceptacji. To doskonale żyzna gleba żeby wykorzystać afirmację wzbudzającą entuzjazm. Czysty umysł jest jak żyzna gleba, przyjmuje i rozwi...

Najważniejszy cel życia - oświecenie

Najważniejszy cel życia - oświecenieMoim najważniejszym celem życiowym jest osiągnięcie oświecenia. Ostateczne wyzwolenie spod panowania egocentrycznego umysłu. Przekroczenie granic umysłu i materii. Poznanie ostatecznej Prawdy - Prawdy o sobie i o Wszechświecie. To brzmi bardzo poważnie... i taki też często się robię w odniesieniu do rozwoju... a to sygnał, że zmierzam w przeciwnym kierunku. Ten blog, ta księga pokładowa ma mi pomóc w tej życiowej podróży. Moją najważniejszą, najjaśniejszą latarnią jest główny cel życiowy. Drogą...

Cel życiowy a drobne, codzienne, rutynowe działania

Cel życiowy a drobne, codzienne, rutynowe działaniaWyznaczenie swojego głównego celu życia to jedna sprawa. Ale jak pogodzić to z codziennością? Jak zbalansować to z rodzinnymi obowiązkami i z zobowiązaniami względem pracy? Jak nie zrobić ze swojego wspaniałego celu życia przeszkody, która będzie nam te życie zatruwać? To jest bardzo ważne pytanie, które pomijałem tworząc swoją wspaniałą ścieżkę rozwoju. Okazuje się, że odpowiedź jest dość prosta. Wystarczy znaleźć wspólny mianownik między celem życiowym a codziennymi działaniami. Moim celem...

Cel medytacji

Cel medytacjiJaki jest cel medytacji? Po co ją praktykuję? Prawie od samego początku mojej przygody z medytacją cel był ten sam - osiągnięcie wyższych stanów świadomości. Potem gdy zacząłem jeździć na kursy medytacji Vipassana zauważyłem, że ta medytacja oczyszcza umysł z uwarunkowań, a ciało z napięć. Przywraca naturalny potencjał jaki drzemie w człowieku. A według przekazów prowadzi do ostatecznego celu - oświecenia. Moja celowość uległa zmianie. Teraz dążyłem do oczyszcza się i zmierzania ku wyzwoleniu z...

Medytacja przed zmianą aktywności - prosta technika zwiększająca uważność

Medytacja przed zmianą aktywności - prosta technika zwiększająca uważnośćZauważyłem, że często będąc w ciągu różnych aktywności, płynąc w strumieniu myśli, wykonuję automatycznie czynność za czynnością. Bez głębszych refleksji i świadomości ciała, w oderwaniu od bycia obecnym. Bez wyraźnej intencji. Automatyczne dryfowanie pośród fal codzienności. Postanowiłem to zmienić. Wpadł mi do głowy pomysł na krótkie medytacje, chwile uważności. Skupienie się na swoim wnętrzu i prawdziwej, szczerej intencji dotyczącej tego co chcę zrobić i dlaczego. Medytacji uświadomionej...

Potężna moc intencji i nastawienia

Potężna moc intencji i nastawieniaKażde działanie niesie w sobie intencję. Warto być jej świadomym. Równie ważna jest świadomość posiadanego nastawienia. Pisząc bloga moją intencją jest rozwijać się w swobodnej ekspresji. Analizowanie tego co się we mnie dzieje. Wylewanie na zewnątrz wszelkich koncepcji jakie się pojawiają i robienie miejsca na nowe. Nastawienie do jakiego dążę to swoboda, lekkość, wolność od oczekiwań, wolność od pragnień i niechęci. Właściwe czyli świadome nastawienie i intencja dają potężną moc twórczą. Je...

Dystans do procesów myślowych - Powrót do zmysłów

Dystans do procesów myślowych - Powrót do zmysłówKolejna ciekawa książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nie tyle co ją przeczytałem, ale na bieżąco zrobiłem wszystkie ćwiczenia w niej zawarte. Niektórych z nich dalej używam. Co ciekawe z główną koncepcją spotkałem się przed przeczytaniem książki. Doświadczyłem tego osobiście. Jadąc pociągiem obserwowałem zmieniający się krajobraz za oknem. Byłem zrelaksowany, wszystko było OK. W pewnym momencie przypomniałem sobie, że jakaś część aplikacji, którą kilka dni temu zaprogramowałem może mi...

Kompulsywne objadanie się - w poszukiwaniu korzenia uwarunkowania

Kompulsywne objadanie się - w poszukiwaniu korzenia uwarunkowaniaOd kilku lat obserwuję u siebie zaburzoną relację z jedzeniem. Nigdy wcześniej nie zauważałem żadnych dysharmonii w tej płaszczyźnie. Jadłem kiedy tego potrzebowałem. Może czasem się objadałem, ale nie miałem z tego powodu dolegliwości fizycznych czy wyrzutów sumienia. Od raz na jakiś czas zjadłem trochę więcej. Nie troszczyłem się za bardzo to co jadłem. Nie koniecznie to było zdrowe jedzenie. Czasy młodości rządziły się innymi priorytetami. I to właśnie jest kluczowe. Gdy nie przywiązywałem...

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja Vipassana

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja VipassanaNiebawem jadę na kolejny kurs medytacji Vipassana. To będzie mój 4 kurs, na którym będę medytować. Byłem również na 2 kursach (10 i 8 dniowy), na których służyłem, czyli zajmowałem się pomocą w organizacji. Głównie było to gotowanie i sprzątanie. Mam już swój wypracowany i sprawdzony system. Dlatego z chęcią podzielę się swoją wiedzą, która może przydać się zarówno nowym adeptom jak i zaprawionym w boju Joginom Vipassany :) Przygotowanie do kursu Vipassany na płaszczyźnie intelektualnej i ment...

Cztery szlachetne prawdy - 5/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Cztery szlachetne prawdy - 5/10 dzień kursu medytacji VipassanaPiątego dnia kursu Vipassana, podczas wieczornego wykładu poznajemy prawdy odnoszące się do naszej ludzkiej egzystencji. Cztery Szlachetne PrawdyIstnienie cierpienia.Źródło cierpienia.Ustanie cierpienia.Droga prowadząca do ustania cierpienia Praktykując Vipassanę zauważamy, że w naszym świecie istnieje cierpienia. Jest nieodłączną częścią życia każdej istoty. Akceptując ten fakt możemy przejść do uświadomienia sobie źródła tego cierpienia. Gdy uświadomimy sobie na drodze bezpośredniej obserwac...

Medytacja po pracy - relaks i oczyszczenie umysłu

Medytacja po pracy - relaks i oczyszczenie umysłu Właśnie w tej chwili kończę pracę. Już wcześniej zauważyłem, że ten moment wywołuje jakiś dziwny stan świadomości. Jestem podatny na zdenerwowanie, łatwo irytują mnie inni, często też jem wtedy w pośpiechu, nieświadomie. I często to się kończy przejedzeniem i zamułką. Czasem jestem po prostu zmęczony i potrzebuję krótkiej drzemki. Ale zauważyłem też, że mam zebranych w ciągu dnia sporo napięć w ciele. W umyśle sporo zbędnych procesów myślowych. Medytacja aż prosi się, żeby ją praktykować w takic...

Oczyszczająca medytacja na rozkojarzony umysł z rana

Oczyszczająca medytacja na rozkojarzony umysł z ranaMedytację praktykuję już od prawie 10 lat, dość szybko zauważyłem jej pozytywne skutki, ale w ciągu ostatnich kilku lat wszystko nabiera tempa i mocy. Wyjazdy na kursy Vipassany są coraz owocniejsze. Z miesiąca na miesiąc sesje w domowym zaciszu dotykają co raz głębszych aspektów umysłu i ciała. I tak podczas zwyczajnych, regularnych medytacji w ciągu dnia pojawiają się małe wglądy. Zaczynam zauważać i rozumieć jak działam. Ostatnio zauważyłem, że gdy wstaję rano to często jestem zamroczony. Umy...

Umocnienie w nawyku porannej medytacji

Umocnienie w nawyku porannej medytacjiPo raz kolejny po powrocie z kursu Vipassany mam zapał żeby utrzymać ciągłość praktyki. Jak nigdy dotąd odczuwam potrzebę i wartość porannych medytacji. Budzę się naturalnie w okolicach 4:00 to jest rytm z kursów medytacyjnych. Wstaję i delikatnie rozbudzam ciało. Nie ćwiczę za dużo, chcę rozpocząć obserwację umysłu i ciała w takim stanie jakimi są po przebudzeniu. Zazwyczaj nie odczuwam entuzjazmu i energii do medytacji. Mimo to siadam, przykrywam się swoim ulubionym kocem 🥰 i zaczynem praktykę...

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłu

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłuWracając z kolejnych kursów medytacji Vipassana zastanawiałem się dlaczego wyrobiony stan świadomości spada po powrocie do domu. Przyjąłem to jako naturalną kolej rzeczy. Ale po którymś z kolei kursów spadek nie był tak wyraźny jak wcześniej. A po kilku tygodniach poziom świadomości wrócił do tego po ukończeniu kursu. Dało mi to podstawy do przeanalizowania przyczyn spadku świadomości. Gdy zacząłem dokładniej przyglądać się co się dzieje ze mną jak medytuję, jak jadę na kurs, jak z niego wracam....

Medytacja życzliwości

Medytacja życzliwości Medytacja Miłującej Dobroci - Metta Bhavana lub Medytacja Życzliwości to wspaniała technika medytacyjna, którą można z łatwością praktykować w domowym zaciszu. Polega ona na celowym wywoływaniu pozytywnych emocji i odczuć i wypełnianiu umysłu pozytywnymi intencjami i życzeniami. Jest dokonała żeby rozwijać w sobie bezwarunkową miłość, życzliwość i akceptację do innych istot, ale również może też uzdrawiać relację do samego siebie. Z tym typem medytacji zetknąłem się prawie 6 lat temu, ale nie...

Rozwijanie radości ze szczęścia innych - uwalnianie się od zazdrości

Rozwijanie radości ze szczęścia innych - uwalnianie się od zazdrościZauważyłem u siebie dość doskwierającą cechę umysłu, albo raczej zanieczyszczenie, jest nim zazdrość. Gdy widzę osobę, której dobrze się powodzi, na przykład ma drogi samochód to pojawia się we mnie zazdrość. Umysł ego czuje się gorsze i zaczyna snuć historie aby zmienić ten stan. Ta osoba jest bogata ale pewnie nie szczęśliwa, pewnie jest zniewolona przez pieniądze, nie ma czasu dla rodziny i jest zepsuta przez luksus w jakim pływa. To jest standardowa historia jaką często słyszę w swojej głow...

Odkrywanie i budzenie wewnętrznej, bezwarunkowej radości

Odkrywanie i budzenie wewnętrznej, bezwarunkowej radościNapisałem już trochę o koncepcji wewnętrznej, bezwarunkowej radości. Teraz pora na konkretną praktykę, która pomoże ją odkryć w sobie i zacząć rozbudzać. Założenie jest takie, że bezwarunkowa, wewnętrzna radość zawsze jest w nas, dostępna gdy się do niej zwrócimy. Przeszkodą jest ego, uwarunkowania które na nas nakłada i wikła w problemy na poziomie umysłowym. Umysł ogarnięty pragnieniami do czegoś czego nie mamy oraz niechęcią do czegoś co mamy jest niezrównoważony i niczym burzowa chmura przys...

Szczerość przed samym sobą - świadomość pragnień i niechęci

Szczerość przed samym sobą - świadomość pragnień i niechęciCechą zrównoważonego umysłu jest wolność od niechęci i pragnień. Nie chodzi tyle co o niedoświadczanie tych emocji co nie uleganie im. Obserwowanie ze zrównoważonym umysłem czyli bez reagowania, bez lgnięcia czy uciekania. Żeby móc oczyszczać umysł i rozwijać zrównoważenie trzeba jeszcze posiadać odpowiedni poziom świadomości. Taki który pozwala zauważyć, że powstało jakieś pragnienie i niechęć, że umysł jest pod wpływem zanieczyszczenia. Kolejną sprawą jest zaakceptowanie takiej rzeczywistości...