webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina

Menu

Analiza relacji społecznych - intencja, cel i wartości do urzeczywistniania

Im dłużej praktykuje medytację Vipassana tym bardziej staję się świadomy swojego ciała i umysłu.
Ostatnio zaczynam coraz bardziej przyglądać się relacjom społecznym, a dokładniej to jak zbudowane są w moim umyśle i jak rzutują na zewnętrzny świat.

Uświadomiłem sobie, że umysł wytworzył projekcje każdej relacji. Noszę w sobie wizerunek każdej osoby jaką znam. Opinie na jej temat i oceny. Na podstawie tych treści jestem uwarunkowany. Dopóki sobie ich w pełni nie uświadomię dopóty będę ich niewolnikiem i będę odbierać innych ludzi przez zniekształcony pryzmat umysłu.

Ostatnio zaczyna mi to coraz bardziej dokuczać. Widzę jak nieadekwatnie reaguję na drugą osobę. Jak nie mogę dojrzeć jej prawdziwego oblicza w chwili obecnej. Umysł tworzy zasłonę usnutą z ocen powstałych w przeszłości, nieaktualnych i nie mających już nic wspólnego z rzeczywistością.

Postanowiłem się głębiej zastanowić nad zagadnieniem relacji społecznych i przeanalizować je pod kątem intencji, celów i wartości jakie chcę realizować.

Analiza relacji społecznych - intencja, cel i wartości do urzeczywistniania

Intencje i cele w relacjach społecznych

Gdy oczyszczę swój umysł z zanieczyszczeń to moje intencje i cele w odniesieniu do relacji stają się klarowne i pozytywne.
Chcę z uważnością, otwartością i akceptacją otwierać się na innych. Z ciekawością i wnikliwością poznawać drugą istotę. Bez oceniania i projektowania własnych oczekiwań.
Taka postawa jest dla mnie oczywista, ale bardzo trudna do realizowania gdy za sterami jest ego - umysłowy twór napędzany pragnieniami i niechęciami.

Tym nie mniej staram się aby moje intencje były czyste. Dlatego też prowadzę tą stronę, tworzę ten wpis - to pomaga zreflektować się, uświadomić sobie swój umysł i wprowadzić niezbędne korekty 🙃

Wartości do urzeczywistnienia dzięki relacjom społecznym

Akceptacja

Dzięki kontaktowi z drugą osobą mogę rozwijać akceptację. Chodzi zarówno o akceptowanie innych takimi jakimi są ale też i siebie, swojego zdania, preferencji i granic.

Elastyczność

Rozwijanie elastyczności dokonuje się poprzez różnicę światopoglądów. Różne spojrzenie na świat skutkuje różnym działaniem. Jest to doskonałą okazja żeby poddać się biegowi życia, nagiąć się i postąpić inaczej niż zwykle, niż by to się zrobiło samemu.

Empatia

Rozwijanie empatii może się dokonywać tylko w odniesieniu do innej istoty. Obserwując jakie emocje ma druga osoba, mogę strać się wczuć w nią i wywołać w sobie zrozumienie. Empatia niesie za sobą akceptację, dzięki niej jestem w stanie lepiej zrozumieć wybory innych osób i nie osądzać ich ze swojej perspektywy.

Kreatywność

Druga osoba ma inne spojrzenie na świat, przychodzą do głowy jej inne pomysły. Dzięki innym mogę się inspirować i podejmować zupełnie nowe działania. Dzięki temu mogę rozwijać w sobie kreatywność.

Miłość

Miłość podobnie jak empatia może zaistnieć w odniesieniu do drugiej istoty (z tą różnicą, że siebie też można kochać). Rozwijanie Prawdziwej Bezwarunkowej Miłości to mój numer Jeden. Dzięki bliskim mi osobom mogę rozwijać umiejętność Miłości.

Odpowiedzialność

Właśnie w tej chwili piszę ten wpis. Ale za kilkanaście minut wychodzę z domu i idę odebrać córkę z zajęć pozaszkolnych. To jest moja odpowiedzialność. Dzięki innym istotom mogę rozwijać tą wartość. Często do działania skłania bardziej odpowiedzialność za innych niż za siebie 😀 

Odwaga

Dzięki dzieciom rozwinąłem dużo odwagi. Zacząłem robić rzeczy których bym się wstydził, ale z córkami łatwiej jest się wygłupiać i wkręcić w działanie. Czasem też żeby pomóc drugiej osobie trzeba się wykazać odwagą. Takie sytuacje są bardzo sprzyjające rozwijaniu tej cechy.

Optymizm

Czasem przychodzi chwila słabości. Nadciągają ciemne chmury. Dopada przygnębienie i pesymizm. Wystarczy chwila rozmowy z drugą osobą i sytuacja może diametralnie się odmienić. Dzięki interakcji i rozmowie chmury rozwiewają się, powraca wiara i optymizm.

Otwartość

Otwartość pomaga w nawiązywaniu kontaktów. W szczere i wartościowej rozmowie. To wspaniała cecha , którą można rozwijać głównie dzięki relacjom z innymi osobami.

Prawda

Szczerość i prawda i podstawa skutecznego rozwoju. Bez tych wartości można nieźle się pogubić. Te wartości są również fundamentalne w tworzeniu autentycznych i wartościowych relacji.

Prostota

Prostota obok otwartości może być rozwijana dzięki relacjom. Łatwo zauważyć, że prosto i klarownie często oznacza łatwo i zrozumiale.

Spontaniczność

W odniesieniu do drugiej osoby często należy wykazać się elastycznością. Dzieje się tak dlatego, że inni odbierają inaczej świat niż my. Podobnie jest ze spontanicznością. Inne osoby to nieplanowane wydarzenia a te wymagają często spontaniczności.

Szczerość

Szczerość podobnie jak prawda jest fundamentem autentycznych relacji. Dzięki innym możemy rozwijać tą wartość.

Szczodrość

To dzięki innym możemy okazać swoją hojność. Dzięki drugiej osobie możemy podzielić się czymś. Dać coś komuś. Dzięki relacjom można rozwijać szczodrość.

Uważność

Uważność jest wartością, którą bardzo mocno cenię. Jest podstawą w medytacji. Przynosi też wiele korzyści w relacjach. Dzięki uważności świadomie otwieram się na drugą osobę, uważnie się z nią komunikuję i poznaję ją. Uważność przenosi uwagę z dialogu wewnętrznego na odczucia i otoczenie.

Wdzięczność

Okazywanie wdzięczności jest bardzo cenną umiejętnością. Samo z siebie determinuje dobrostan. Gdy się okazuje wdzięczność to zauważa się i uznaje coś pozytywnego - rzecz, wydarzenie czy osobę. Dzięki innym można okazywać wdzięczność, za to co robią lub za to, że po prostu są ❤️

Zaangażowanie

Tworzenie relacji z innymi istotami często wiąże się z zaangażowaniem. Często wiąże się to z przekładaniem swoich spraw aby pomóc innym. To z kolei rozwija też inne cenne wartości - empatię, szczodrość czy elastyczność.

Życzliwość

Okazywanie życzliwości jest bardzo korzystne. Samo z siebie generuje pozytywną energię. Rozwija też akceptację i otwartość.

Powyższa lista wartości z krótkim rozwinięciem jak je można rozwijać bardzo dosadnie pokazuje jak można wiele zyskać dzięki relacjom z innymi ludźmi.
I jest zysk obustronny.

Wszystko pięknie i cudownie. Tyle że istnieje bardzo duża przeszkoda w urzeczywistnianiu powyższych wartości. Jest nim egocentryczny umysł i zbudowane na nim nawykowe reakcje. Aby przekroczyć te uwarunkowania potrzebna jest ciągła uważność i mądrość dzięki której może zaistnieć zrozumienie przyczyn i skutków podejmowanego działania.

A więc nie pozostaje mi nic innego jak kontynuować swój rozwój medytacyjny. Przyglądać się swoim relacjom, uświadamiać sobie intencje i cele jakie im przyświecają. Być ze sobą szczerym i wprowadzać korekty gdy tylko wkradną się skazy umysłu 😌

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwoju

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwojuCo jakiś czas odkrywam jakiś system samorozwoju, najczęściej pod wpływem przeczytanej książki. Później go wykorzystuję przez jakiś czas, łącze z innymi metodami. Testuję i sprawdzam czy działa w moim przypadku. W wyniku takich testów wyłuskuję coś co jest proste i dobrze działa. Coś co jest jak cios Bruce'a Lee - mały wysiłek duża skuteczność. Nazbierałem już trochę takich technik, czy nawet prostych działań. Czasem o nich zapominam, dlatego postanowiłem je skompletować i utrwalić w postaci cyf...

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłu

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłuWracając z kolejnych kursów medytacji Vipassana zastanawiałem się dlaczego wyrobiony stan świadomości spada po powrocie do domu. Przyjąłem to jako naturalną kolej rzeczy. Ale po którymś z kolei kursów spadek nie był tak wyraźny jak wcześniej. A po kilku tygodniach poziom świadomości wrócił do tego po ukończeniu kursu. Dało mi to podstawy do przeanalizowania przyczyn spadku świadomości. Gdy zacząłem dokładniej przyglądać się co się dzieje ze mną jak medytuję, jak jadę na kurs, jak z niego wracam....

Szczerość przed samym sobą - świadomość pragnień i niechęci

Szczerość przed samym sobą - świadomość pragnień i niechęciCechą zrównoważonego umysłu jest wolność od niechęci i pragnień. Nie chodzi tyle co o niedoświadczanie tych emocji co nie uleganie im. Obserwowanie ze zrównoważonym umysłem czyli bez reagowania, bez lgnięcia czy uciekania. Żeby móc oczyszczać umysł i rozwijać zrównoważenie trzeba jeszcze posiadać odpowiedni poziom świadomości. Taki który pozwala zauważyć, że powstało jakieś pragnienie i niechęć, że umysł jest pod wpływem zanieczyszczenia. Kolejną sprawą jest zaakceptowanie takiej rzeczywistości...

Rozwijam autentyczną ochotę pomagania i wspierania innych

Rozwijam autentyczną ochotę pomagania i wspierania innychŚwiadomie i uważnie rozwijam autentyczną ochotę by pomagać i wspierać inne osoby. Wykorzystuję wspaniałe sytuacje jakie daje mi życie rodzinne aby zauważać egoistyczne cechy umysłu, obserwować je z dystansem i podejmować lepsze decyzje. Działania, które są korzystne dla mnie i innych osób, których źródłem jest miłość, empatia i życzliwość. Szczera intencja i afirmacja by pomagać i wspierać inne osoby ukierunkowuje umysł na właściwe tory. W odpowiednich chwilach w ciągu dnia, pojawiają się korzy...

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartość

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartośćUmiejętnie i świadomie nakierowuję swój umysł na pozytywne treści i wierzenia tak aby rozbudzić w sobie energię. Celowo wzbudzam entuzjazm i motywację do działania. Osiągnięty rozpęd poświęcam do realizacji tego co ma dla mnie największą wartość. Gdy rozpoczynam dzień od porannej medytacji mam już na starcie uspokojony i oczyszczony umysł, a także postawę akceptacji. To doskonale żyzna gleba żeby wykorzystać afirmację wzbudzającą entuzjazm. Czysty umysł jest jak żyzna gleba, przyjmuje i rozwi...

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego blogaJaką mam intencję by prowadzić tego bloga?? Czy jestem świadomy tej intencji, swoich pobudek? Czy jest to coś stałego czy się zmienia? To są ważne pytania, które postaram się odpowiedzieć by jeszcze bardziej być świadomym tego co robię i dlaczego to robię. Moje główne intencje to: Swobodna ekspresja przemyśleń na temat swoich doświadczeń w formie pisaniaJuż od kilkunastu lat zapisuję różne przemyślenia na temat doświadczeń ze swojego życia. Sprawia mi to dużą przyjemność. Wcześniej robiłem to...

Medytacja z intencją

Medytacja z intencjąJaki ma związek intencja i medytacja? Czym jest jedno i drugie i jak się łączą? Na początek zdefiniuję jak rozumiem pojęcia medytacji i intencji. Medytacja Praktykuję medytację Vipassana, wiąże się to z obserwowaniem ciała i umysłu i ich wzajemnych relacji. Celem tego jest zrozumienie co właściwie się wydarza, uświadomienie wszystkiego co spoczywa w nieświadomości. Ostatecznym celem jest poznanie Prawdy i uwolnienie się od iluzji. Intencja Definicja z wiki: (łac. intentio – rozciągnięcie, natęże...

Powstrzymanie od krytyki, osądzania i pouczania

Powstrzymanie od krytyki, osądzania i pouczaniaW odniesieniu do książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi  zaczynam wdrażać w życie, zwłaszcza relacje z innymi ludźmi nowe podejście. Na pierwszy ogień idzie ocenianie innych. To jest tym bardziej ważne, że oceniam również siebie samego. Doszedłem do wniosku, że właśnie ocenianie i krytykowanie jest solidnym fundamentem ego, które niemalże cały czas na mnie wpływa. To samokrytyka powoduje u mnie generowanie wielu problemów, wspiera lęki i wytwarza opór przed światem zewnętrznym. Myśl...

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiuDzięki prowadzeniu tego bloga zauważyłem, że bardzo dużo korzyści otrzymuję poprzez kierowanie uwagi na wartościowe dla mnie aspekty życia. W pewien sposób umysł pomału uwarunkowuje się, żeby zwracać większą uwagę na tematy, które tutaj poruszam. Postanowiłem pójść jeszcze dalej i wzmocnić nakierowanie na życiowe wartości, które są dla mnie cenne i pożądane. Lista życiowych  wartości wraz ze wzmacniającymi afirmacjami Akceptacja Każdego dnia rozwijam akceptację w stosunku do siebie, innych is...

Troska o relacje społeczne dla równowagi psychicznej

Troska o relacje społeczne dla równowagi psychicznejZachwiania w poczuciu własnej wartości i bezpieczeństwa są dużą przeszkodą na ścieżce samorozwoju. Zważyłem, że dbanie o relacje społeczne jest bardzo ważne i korzystne dla wzmocnienia stabilności psychicznej. Spotkania z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi są doskonałą okazja aby porozmawiać. Często wykorzystuję to, żeby rozwijać świadomy słuchanie, bez oceniania i doradzania. Ale też korzystam z okazji dziekania się swoim życiem, odkrywania siebie przed innymi. Gdy dzielę się swoimi troskami, pr...

Zmiana zachowania poprzez tożsamość i wartości - nowe, małe nawyki

Zmiana zachowania poprzez tożsamość i wartości - nowe, małe nawykiOdświeżyłem przeczytaną jakiś czas temu lekturę - Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty - James Clear Doszedłem do wniosku, że dziś nieco inaczej zaplanuję swój dzień. Sporządzę listę zadań do wykonania, ale źródłem tego będą wartości jakie chcę realizować swoim działaniem. Natomiast te wartości będą cechami tożsamości którą pragnę urzeczywistniać. Tożsamość to zaangażowany pracownik - profesjonalny, uważny programista. Wartości jakie określają taką tożsamość to: zaangażowanie uważno...

Determinacja w działaniu, zwątpienie i szczere refleksje nad własnymi intencjami

Determinacja w działaniu, zwątpienie i szczere refleksje nad własnymi intencjamiMoje życie ma charakter pulsacyjny i sinusoidalny. Od idei wchodzę w ekscytację owocującą działaniem, dochodzę do szczytu, potem energia i entuzjazm zaczyna opadać, pojawia się zwątpienie i brak motywacji do dalszego działania. Nie chcę się przeciwstawiać takiej rzeczywistości ale wykorzystać ją. Gdy pojawia się zwątpienie to oznacza, że umysł już nie czuje flow, nie płynę już z nurtem. Coś się zmieniło. To dobry moment, żeby poświęcić trochę czasu na retrospekcję nad tym co się wydarzyło. Przem...

Pułapka samorozwoju - jak nie przytłoczyć się celami

Pułapka samorozwoju - jak nie przytłoczyć się celamiMożliwości rozwoju w dzisiejszych czas są nieograniczone. W internecie jest ogrom informacji o tym jak się rozwijać. Możemy znaleźć dużo kursów online z niemal każdej dziedziny życia. To wszystko jest bardzo kuszące. Wizja siebie w wersji 2.0 - dużo lepszy, inteligentniejszy, mądrzejszy, zdrowszy, lepiej wyglądający... Po za obietnicą szczęścia samorozwój niesie ze sobą też ryzyko porażki. Jeżeli wchodzimy w dualną grę ziemskiego życia to zawsze dwie strony medalu są dostępne. Może czuć się gorz...

Najważniejszy cel życia - oświecenie

Najważniejszy cel życia - oświecenieMoim najważniejszym celem życiowym jest osiągnięcie oświecenia. Ostateczne o wyzwolenie z pod panowania egocentrycznego umysłu. Przekroczenie granic umysłu i materii. Poznanie ostatecznej Prawdy. Prawdy o sobie i o Wszechświecie. To brzmi bardzo poważnie... i taki też się często robię w odniesieniu do rozwoju... a to sygnał, że zmierzam w przeciwnym kierunku. Ten blog, ta księga pokładowa ma mi pomóc w tej życiowej podróży. Moją najważniejszą, najjaśniejszą latarnią jest główny cel życiowy. Dro...

Cel i oczekiwania przeszkodą w samorozwoju

Cel i oczekiwania przeszkodą w samorozwojuTworząc swoją ścieżkę rozwoju wyraźnie określiłem swój cel:  ostateczne wyzwolenie z iluzji -  oświecenie. Ma on być moją główną, największą i najjaśniejszą latarnią, która pomaga w podejmowaniu codziennych decyzji, tak żeby nie znosiło mnie na mieliznę. Żeby moje działania skutkowały oczyszczaniem umysłu z mentalnych zanieczyszczeń. Żeby każdy dzień przybliżał mnie do celu. Jest to ambitny cel, to nie ulega wątpliwości. Ale też zawiera w sobie pułapkę uniemożliwiająca jego osiągnięcie. Cechą wy...

Cel medytacji

Cel medytacjiJaki jest cel medytacji? Po co ją praktykuję? Prawie od samego początku mojej przygody z medytacją cel był ten sam - osiągnięcie wyższych stanów świadomości. Potem gdy zacząłem jeździć na kursy medytacji Vipassana zauważyłem, że ta medytacja oczyszcza umysł z uwarunkowań, a ciało z napięć. Przywraca naturalny potencjał jaki drzemie w człowieku. A według przekazów prowadzi do ostatecznego celu - oświecenia. Moja celowość uległa zmianie. Teraz dążyłem do oczyszcza się i zmierzania ku wyzwoleniu z...

Rozwijam radość i satysfakcję z pracy

Rozwijam radość i satysfakcję z pracyZ uważnością, skupieniem i ze świadomą intencją rozpoczynam pracę. Skupiam się na tym co jest do zrobienia i podchodzę do tego z otwartością i elastycznością. Moim celem jest praktykowanie uważności i czerpanie z tego radości i satysfakcji. Nie zawsze wszystko idzie wg planów jakie wysnuł umysł, dlatego zachowuję czujność i okazuję akceptację temu co mnie spotyka. Każda chwila to okazja do samoobserwacji i poznawania umysłu. Do uwalniania się z niechęci i pragnień. Wytwarzam zrównoważony stan s...

Moc szczerej intencji i afirmacji

Moc szczerej intencji i afirmacjiZ afirmacjami pracowałem już wiele lat temu. Powtarzałem sobie "Jestem Miłością", "Jestem świadomy i uważny", "Wykraczam po za swoje lęki", ale spektakularnych skutków nie doświadczyłem. Dlaczego? Myślę, że nie w pełni wierzyłem w to co afirmuję. Kolejna sprawa, że inne działania jakie wykonywałem były sprzeczne z tym co wypowiadałem. A więc afirmacja nie miała wystarczającej siły przebicia. To było kiedyś. Teraz doświadczam jak właściwa intencja i afirmacja, zgodna z moimi wierzeniami i wartośc...

Przygotowanie do służenia na kursie medytacji Vipassana

Przygotowanie do służenia na kursie medytacji VipassanaNastał dość oczekiwany czas gdy wybieram się na kolejny już kurs medytacji Vipassana w roli służącego. Służyłem już dwukrotnie, więc wiem czego się spodziewać. Ale jest drobna różnica, tym razem jadę z mocną intencja rozwijania praktyki medytacji Metta. Ale od początku. Jak się przygotować na kurs medytacji Vipassana Nie będę pisać szczegółowo, już to zrobiłem wcześniej: Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja Vipassana Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana Sutta W wie...

Kompulsywne objadanie się - w poszukiwaniu korzenia uwarunkowania

Kompulsywne objadanie się - w poszukiwaniu korzenia uwarunkowaniaOd kilku lat obserwuję u siebie zaburzoną relację z jedzeniem. Nigdy wcześniej nie zauważałem żadnych dysharmonii w tej płaszczyźnie. Jadłem kiedy tego potrzebowałem. Może czasem się objadałem, ale nie miałem z tego powodu dolegliwości fizycznych czy wyrzutów sumienia. Od raz na jakiś czas zjadłem trochę więcej. Nie troszczyłem się za bardzo to co jadłem. Nie koniecznie to było zdrowe jedzenie. Czasy młodości rządziły się innymi priorytetami. I to właśnie jest kluczowe. Gdy nie przywiązywałem...