Analiza relacji społecznych - intencja, cel i wartości do urzeczywistniania
Im dłużej praktykuje medytację Vipassana tym bardziej staję się świadomy swojego ciała i umysłu.
Ostatnio zaczynam coraz bardziej przyglądać się relacjom społecznym, a dokładniej to jak zbudowane są w moim umyśle i jak rzutują na zewnętrzny świat.
Uświadomiłem sobie, że umysł wytworzył projekcje każdej relacji. Noszę w sobie wizerunek każdej osoby jaką znam. Opinie na jej temat i oceny. Na podstawie tych treści jestem uwarunkowany. Dopóki sobie ich w pełni nie uświadomię dopóty będę ich niewolnikiem i będę odbierać innych ludzi przez zniekształcony pryzmat umysłu.
Ostatnio zaczyna mi to coraz bardziej dokuczać. Widzę jak nieadekwatnie reaguję na drugą osobę. Jak nie mogę dojrzeć jej prawdziwego oblicza w chwili obecnej. Umysł tworzy zasłonę usnutą z ocen powstałych w przeszłości, nieaktualnych i nie mających już nic wspólnego z rzeczywistością.
Postanowiłem się głębiej zastanowić nad zagadnieniem relacji społecznych i przeanalizować je pod kątem intencji, celów i wartości jakie chcę realizować.
Intencje i cele w relacjach społecznych
Gdy oczyszczę swój umysł z zanieczyszczeń to moje intencje i cele w odniesieniu do relacji stają się klarowne i pozytywne.
Chcę z uważnością, otwartością i akceptacją otwierać się na innych. Z ciekawością i wnikliwością poznawać drugą istotę. Bez oceniania i projektowania własnych oczekiwań.
Taka postawa jest dla mnie oczywista, ale bardzo trudna do realizowania gdy za sterami jest ego - umysłowy twór napędzany pragnieniami i niechęciami.
Tym nie mniej staram się aby moje intencje były czyste. Dlatego też prowadzę tą stronę, tworzę ten wpis - to pomaga zreflektować się, uświadomić sobie swój umysł i wprowadzić niezbędne korekty 🙃
Wartości do urzeczywistnienia dzięki relacjom społecznym
Akceptacja
Dzięki kontaktowi z drugą osobą mogę rozwijać akceptację. Chodzi zarówno o akceptowanie innych takimi jakimi są ale też i siebie, swojego zdania, preferencji i granic.
Elastyczność
Rozwijanie elastyczności dokonuje się poprzez różnicę światopoglądów. Różne spojrzenie na świat skutkuje różnym działaniem. Jest to doskonałą okazja żeby poddać się biegowi życia, nagiąć się i postąpić inaczej niż zwykle, niż by to się zrobiło samemu.
Empatia
Rozwijanie empatii może się dokonywać tylko w odniesieniu do innej istoty. Obserwując jakie emocje ma druga osoba, mogę strać się wczuć w nią i wywołać w sobie zrozumienie. Empatia niesie za sobą akceptację, dzięki niej jestem w stanie lepiej zrozumieć wybory innych osób i nie osądzać ich ze swojej perspektywy.
Kreatywność
Druga osoba ma inne spojrzenie na świat, przychodzą do głowy jej inne pomysły. Dzięki innym mogę się inspirować i podejmować zupełnie nowe działania. Dzięki temu mogę rozwijać w sobie kreatywność.
Miłość
Miłość podobnie jak empatia może zaistnieć w odniesieniu do drugiej istoty (z tą różnicą, że siebie też można kochać). Rozwijanie Prawdziwej Bezwarunkowej Miłości to mój numer Jeden. Dzięki bliskim mi osobom mogę rozwijać umiejętność Miłości.
Odpowiedzialność
Właśnie w tej chwili piszę ten wpis. Ale za kilkanaście minut wychodzę z domu i idę odebrać córkę z zajęć pozaszkolnych. To jest moja odpowiedzialność. Dzięki innym istotom mogę rozwijać tą wartość. Często do działania skłania bardziej odpowiedzialność za innych niż za siebie 😀
Odwaga
Dzięki dzieciom rozwinąłem dużo odwagi. Zacząłem robić rzeczy których bym się wstydził, ale z córkami łatwiej jest się wygłupiać i wkręcić w działanie. Czasem też żeby pomóc drugiej osobie trzeba się wykazać odwagą. Takie sytuacje są bardzo sprzyjające rozwijaniu tej cechy.
Optymizm
Czasem przychodzi chwila słabości. Nadciągają ciemne chmury. Dopada przygnębienie i pesymizm. Wystarczy chwila rozmowy z drugą osobą i sytuacja może diametralnie się odmienić. Dzięki interakcji i rozmowie chmury rozwiewają się, powraca wiara i optymizm.
Otwartość
Otwartość pomaga w nawiązywaniu kontaktów. W szczere i wartościowej rozmowie. To wspaniała cecha , którą można rozwijać głównie dzięki relacjom z innymi osobami.
Prawda
Szczerość i prawda i podstawa skutecznego rozwoju. Bez tych wartości można nieźle się pogubić. Te wartości są również fundamentalne w tworzeniu autentycznych i wartościowych relacji.
Prostota
Prostota obok otwartości może być rozwijana dzięki relacjom. Łatwo zauważyć, że prosto i klarownie często oznacza łatwo i zrozumiale.
Spontaniczność
W odniesieniu do drugiej osoby często należy wykazać się elastycznością. Dzieje się tak dlatego, że inni odbierają inaczej świat niż my. Podobnie jest ze spontanicznością. Inne osoby to nieplanowane wydarzenia a te wymagają często spontaniczności.
Szczerość
Szczerość podobnie jak prawda jest fundamentem autentycznych relacji. Dzięki innym możemy rozwijać tą wartość.
Szczodrość
To dzięki innym możemy okazać swoją hojność. Dzięki drugiej osobie możemy podzielić się czymś. Dać coś komuś. Dzięki relacjom można rozwijać szczodrość.
Uważność
Uważność jest wartością, którą bardzo mocno cenię. Jest podstawą w medytacji. Przynosi też wiele korzyści w relacjach. Dzięki uważności świadomie otwieram się na drugą osobę, uważnie się z nią komunikuję i poznaję ją. Uważność przenosi uwagę z dialogu wewnętrznego na odczucia i otoczenie.
Wdzięczność
Okazywanie wdzięczności jest bardzo cenną umiejętnością. Samo z siebie determinuje dobrostan. Gdy się okazuje wdzięczność to zauważa się i uznaje coś pozytywnego - rzecz, wydarzenie czy osobę. Dzięki innym można okazywać wdzięczność, za to co robią lub za to, że po prostu są ❤️
Zaangażowanie
Tworzenie relacji z innymi istotami często wiąże się z zaangażowaniem. Często wiąże się to z przekładaniem swoich spraw aby pomóc innym. To z kolei rozwija też inne cenne wartości - empatię, szczodrość czy elastyczność.
Życzliwość
Okazywanie życzliwości jest bardzo korzystne. Samo z siebie generuje pozytywną energię. Rozwija też akceptację i otwartość.
Powyższa lista wartości z krótkim rozwinięciem jak je można rozwijać bardzo dosadnie pokazuje jak można wiele zyskać dzięki relacjom z innymi ludźmi.
I jest zysk obustronny.
Wszystko pięknie i cudownie. Tyle że istnieje bardzo duża przeszkoda w urzeczywistnianiu powyższych wartości. Jest nim egocentryczny umysł i zbudowane na nim nawykowe reakcje. Aby przekroczyć te uwarunkowania potrzebna jest ciągła uważność i mądrość dzięki której może zaistnieć zrozumienie przyczyn i skutków podejmowanego działania.
A więc nie pozostaje mi nic innego jak kontynuować swój rozwój medytacyjny. Przyglądać się swoim relacjom, uświadamiać sobie intencje i cele jakie im przyświecają. Być ze sobą szczerym i wprowadzać korekty gdy tylko wkradną się skazy umysłu 😌