Uważność w obserwowaniu pierwszych oznak narastającego stresu

Miałem już kilka razy przygodę gdy obudziłem się z przysłowiową ręką w nocniku.
Rozpocząłem pracę w nowej firmie. Pełen lęków o swoje możliwości i oczekiwań na łatwy strat szybko nabawiłem się napięć w umyśle i ciele.
Efektem było mocne przeciążenie. Praca śniła mi się w nocy. Po przebudzeniu niemalże od razu umysł wypełniał się myślami o pracy.
Byłem zdominowany tym.
Oczyściłem się dopiero po 3 dniowym kursie Vipassany.
Po powrocie umysł miałem czysty, ale tylko przez 2 dni. Potem problem zaczął wracać.
Alby byłem już świadomy dlaczego. Traciłem zdrowy dystans do pracy.
Gdy tylko to zauważyłem to przywróciłem równowagę.
Praca przestała mną dominować a ja zacząłem normalnie funkcjonować.
Uważność w obserwowaniu pierwszych oznak narastającego stresu


Teraz, sytuacja zaczyna się powtarzać. Tym razem jestem dużo bardziej świadomy tego co się dzieje w mojej głowie i tego jak na umysł reaguje ciało.
Dożo mocniej odczuwam dyskomfort napięć w ciele.
Więc pozostawanie w dłuższym stresie jest po prostu dla mnie bolesne.
Ale sam ból i świadomość tego co się dzieje nie rozwiązuje problemu.
Trzeba się wykazać szczerością przed samym sobą, odwagą i determinacją, żeby nie popadać w stare koleiny i zacząć postępować inaczej w obliczu znanych już wyzwań.

Ale do rzeczy.
Jak się rozwija stres do rozmiarów, które tak mocno dominują codzienność?
Pomocna będzie analiza dnia:
 • Zaczynam od spokojnego poranku. Jest Ok.
 • Wstaję, robię spokojnie wszystkie podstawowe czynności. Rozciąganie, medytacja, przygotowane śniadania, śniadanie, pomoc rodzinie, przygotowanie do pracy, rozpoczęcie pracy.
 • W pracy wypływa jakieś zadanie do zrobienia. Zaczynam je robić.
 • Powstaje wyobrażenie jak powinno wyglądać zrobienie zadania - ramy czasowe, jakość rozwiązania itp.
 • Jeżeli rzeczywistość rozmija się z koncepcją umysłu, z oczekiwaniami to zaczyna pojawiać się napięcie.
 • Zaczynam się spinać przy komputerze. Zaczynam się grabić, intensywniej główkować. W ciele już mogę wyczuć napięcia w głowie, szyi, ramionach.
 • Czuję, że to mnie męczy ale nie odpuszczam. Omijam standardową przerwę.
 • Jedzenie robię z opóźnieniem. Przygotowuje je i jem w pośpiechu, w międzyczasie główkując nad rozwiązaniem zadania.
 • Kontynuuję pracę dalej intensywnie myśląc zbyt intensywnie. Umysł jest już spięty, opanowany przez niespełnione oczekiwania. Taki umysł nie jest wydajny. Zużywa dużo energii. Umykają mu niuanse, które mogą pomóc w łatwiejszym rozwiązaniu problemu.
 • Kończę pracę później niż planowałem. Jeśli problem nie został rozwiązany to umysł dalej jest obciążony. Dalej w tle działają procesy odpowiedzialne za rozwiązanie zadania.

Tak pokrótce wyglądają narodziny stresu.

Przyczyna jest dość jasna.
Oczekiwania co do przebiegu dnia. Napięcie powstałe w wyniku różnicy między oczekiwaniami a rzeczywistością.
Rozwiązanie jest proste w określeniu - zaakceptowanie rzeczywistości taką jaką jest.
Spokojne przeanalizowanie sytuacji i próba dążenia do oczekiwanych rezultatów ze spokojnym umysłem. Cel ma być w oddali, nadawać kierunek pracy.
Ale umysł nie powinien być do niego przywiązany. Powody są dwa
 1. Brak realizacji celu spowoduje napięcie.
 2. Może zostać przeoczone inne rozwiązanie.


To jest bardzo proste w teorii i bardzo trudne w praktyce. Trudne z powodu uwarunkowanego umysłu. Automatycznego działania które jest zawsze jako pierwsze w umyśle.

I tu z pomocą przychodzi uważność.
Uwaga nakierowana na ciało i umysł. Tak aby wykryć pierwsze symptomy.
W ciele będą to delikatne napięcia.
W umyśle będą to myśli dotyczące celu i oczekiwania z nim związane.

Gdy pojawiają się napięcia w ciele to właściwy czas na przerwę. Nawet krótka pauza medytacyjna może dać bardzo dobre rezultaty.
Uświadomienie sobie treści umysłu też jest pomocne. Obserwowanie ich z dystansu, rozpoznanie rodzących się oczekiwań jest szansą, żeby pozostać w roli obserwatora. Uniknąć identyfikacji z nimi i przyjęcia ich jako swojej prawdy.

Zdarza się, że przegapię początkowe sygnału. Nic straconego, w każdym momencie można uświadomić sobie swoje położenie. Okazać sobie pełną akceptację, a co za tym idzie szczerość. I podjąć właściwe działania.
Czyli rozluźnianie ciała(medytacja, relaksacja) i dystans do treści umysłu(obserwacja, nazywanie myśli, mapowanie umysłu)

Szerzej o tych technikach napiszę niebawem :)

Komentarze:

Ten wpis nie był jeszcze komentowany.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane


 

Podobne wpisy:

 • Czym jest uważność? Właściwe zrozumienie jest kluczowe w Mindfulness

  Czym jest uważność? Właściwe zrozumienie jest kluczowe w Mindfulness

  Wczoraj byłem na czwartym spotkaniu Mindfulness. Gdy się zapisywałem na kurs nawet się nie spodziewałem, że Mindfulness wywrze na mnie takie wrażenie, że już od pierwszego tygodnia praktyki zauważę korzystne rezultaty. Przyznam się szczerze, że do tej pory traktowałem Mindfulness jako komercyjny wynalazek, uproszczoną forma medytacji, ogołoconą z duchowości. Coś w sam raz dla kultur zachodu. Na drugim spotkaniu, czyli po tygodniu praktyki w domu, podczas dzielenia się spostrzeżeniami, ...
 • Medytacja przed zmianą aktywności - prosta technika zwiększająca uważność

  Medytacja przed zmianą aktywności - prosta technika zwiększająca uważność

  Zauważyłem, że często będąc w ciągu różnych aktywności, płynąc w strumieniu myśli, wykonuję automatycznie czynność za czynnością. Bez głębszych refleksji i świadomości ciała, w oderwaniu od bycia obecnym. Bez wyraźnej intencji. Automatyczne dryfowanie pośród fal codzienności. Postanowiłem to zmienić. Wpadł mi do głowy pomysł na krótkie medytacje, chwile uważności. Skupienie się na swoim wnętrzu i prawdziwej, szczerej intencji dotyczącej tego co chcę zrobić i ...
 • Efekt flow - przepływ, dostrojenie, uważność

  Efekt flow - przepływ, dostrojenie, uważność

  O stanie flow - przepływu można znaleźć wiele ciekawych materiał w internecie. Ja od siebie dodam luźne spostrzeżenia oparte na własnym doświadczeniu. Flow - przepływ to stan stopienia się z czynnością, którą się wykonuje. Główne cechy to głęboka koncentracja, często wyłączenie się na otoczenie - nieistotne wtedy bodźce, brak poczucia upływu czasu. Wspaniały stan często pożądany w pracy. Przy pracy umysłowej, flow wiąże się z wysokim dostrojeniem do treści ...
 • Rywalizacja w sporcie, uważność i zrównoważony umysł

  Rywalizacja w sporcie, uważność i zrównoważony umysł

  Ostatnio zauważyłem, że podczas gry w squasha doświadczam bardzo intensywnych ekspansji ego. Objawia się to bardzo zawziętą rywalizacją, pragnieniem zdobycia punktu i wygrania meczu. Te pragnienia są na tyle intensywne, że umysł jest nimi zawładnięty przez większość czasu na korcie. Mam punkt odniesienia do zupełnie innego stanu świadomości. Gdy wróciłem z ostatniego kursu Vipassany to kilka dniu później poszedłem grać w squasha. Miałem wtedy bardzo podniesiony poziom ...
 • Uważność w działaniu - Rób wszystko najlepiej jak potrafisz

  Uważność w działaniu - Rób wszystko najlepiej jak potrafisz

  Jedną z rad w praktykowaniu uważności w działaniu jest skupianie się na tym co się robi. Jeśli kroisz marchewkę to skieruj na to swoją uwagę, bądź uważny i rób to najlepiej jak potrafisz. Ja zauważyłem, że ważne jest też zrównoważenie w tym, żeby nie koncentrować się za bardzo, bo wtedy powstaje napięcie i uważność zamienia się w sztywność. Praca przy komputerze, przygotowywanie posiłku lub inną czynność można przyprawić szczyptą ruchu z gracją :) Np lekkie ...
 • Akceptuję rzeczywistość taką jaka jest, rozwijam uważność, zrozumienie i mądrość

  Akceptuję rzeczywistość taką jaka jest, rozwijam uważność, zrozumienie i mądrość

  Rozwijam umiejętność akceptacji rzeczywistości takiej jaka jest. Dzięki temu pogłębiam swoją uważność, zrozumienie Wszechświata i wynikającą z tego mądrość życiową. Doświadczenie pokazuje mi, że prawdziwe, wewnętrzne szczęście nie jest efektem umiejętności zarządzania tym co mnie otacza. Podporządkowywania sobie, kreowania, zmienianie otoczenia tak aby pasowało do oczekiwań umysłu prędzej czy później przynosi napięcie. Do tego wymaga sporego wysiłku. Gdy płynę z ...
 • Wzmacniam relacje społeczne rozwijając uważność i wnikliwość

  Wzmacniam relacje społeczne rozwijając uważność i wnikliwość

  Podczas spotkań z innymi ludźmi utrzymuję w umyślę intencję otwartości i akceptacji. Słucham z uważnością i wnikliwością, dzięki temu rozwijam i wzmacniam relacje społeczne. Zauważyłem, że interakcje z innymi ludźmi mogą być bardzo rozwojowe. Podczas rozmowy utrzymuję wysoki poziom świadomości i nie daję ponieść się wewnętrznym dialogom. Dzięki temu otwieram się i tworzę korzystną przestrzeń dla innych. Kontakt zaczyna zachodzić na głębszym poziomie, charakteryzuje go ...
 • Spokój umysłu, uważność i optymizm

  Spokój umysłu, uważność i optymizm

  Jestem wdzięczny za wyćwiczony i umocniony spokój umysłu. Niezależnie co mnie spotyka wiem, że jest na najlepsze dla mnie, trudne chwile moją moc wzmacniania i weryfikacji swojej postawy. Dziękuję za uważność, która pomaga mi wychwycić momenty, w których zaczynam dryfować w czarne myśli. Dziękuję, za moc do kreowania swojej rzeczywistości z pełną odpowiedzialnością. Nie chodzi o przykrywanie trudnych emocji pozytywnym myśleniem. Gdy doświadczam smutku to robię mu ...
 • Rozbudzone ciało i wysoka wrażliwość na doznania fizyczne

  Rozbudzone ciało i wysoka wrażliwość na doznania fizyczne

  Jestem wdzięczny za to, że ciało które zamieszkuję :) zaczęło się rozbudzać. Za to, że moja wrażliwość bardzo wzrosła i jestem świadomy wielu subtelnych doznań w ciele. Odczuwam kiedy powstają drobne napięcia i jestem w stanie zrozumieć co na mnie tak oddziałuje. Stres objawia się u napięciami w głowie. Poranny pośpiech podczas robienia posiłku szybko powoduje dyskomfort. Czuję ból w głowie. Lekarstwem jest zatrzymanie i kilkuminutowa medytacja, w której obserwuje te ...
 • Rozluźnianie napięć podczas pisania ręcznego i na klawiaturze

  Rozluźnianie napięć podczas pisania ręcznego i na klawiaturze

  Jednym z głównych założeń Mindfulness jest rozwijanie uważności. Czyli bycie świadomym podczas wykonywania zwykłych czynności w ciągu dnia. U mnie w wyniku praktyki medytacji Vipassana znacznie zwiększyła się świadomość ciała. Teraz gdy piszę na klawiaturze lub lub ręką na papierze coraz częściej uświadamiam sobie powstające napięcia w ciele. Napina się szyja i barki Odczuwam napięcia w czaszce Spinają się dłonie Za ciałem podąża umysł. Pojawiają się ...