webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina | W odwadze by kroczyć w swojej Prawdzie

Menu

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Jaką mam intencję by prowadzić tego bloga??
Czy jestem świadomy tej intencji, swoich pobudek?
Czy jest to coś stałego czy się zmienia?

To są ważne pytania, które postaram się odpowiedzieć by jeszcze bardziej być świadomym tego co robię i dlaczego to robię.

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Moje główne intencje to:


Swobodna ekspresja przemyśleń na temat swoich doświadczeń w formie pisania

Już od kilkunastu lat zapisuję różne przemyślenia na temat doświadczeń ze swojego życia. Sprawia mi to dużą przyjemność. Wcześniej robiłem to w przeróżnych zeszytach, które późnij walały się po szufladach. Miałem też kilka podejść do blogowania, ale po jakimś czasie przerywałem. Tym razem zacząłem pisać dla siebie i dzięki temu wciąż utrzymuje ten nawyk. Po prostu czerpię radość z samego pisania a nie z tego jak to odbierają inni. Czysta ekspresja. Radość z budowania zdań. Z obserwacji jak strumień myśli zamienia się w znaki na ekranie komputera. Aż mi ciarki idą po plecach :)

Analiza tego co doświadczam, żeby spojrzeć na to z szerszej perspektywy

Zauważyłem, że gdy zaczynam coś pisać, formułować swoje przemyślenia w zdania to automatycznie poświęcam im więcej czasu. Dużo dokładniej analizuję to co chcę przekazać. A gdy już to napiszę to często podczas czytania swojego przekazu dochodzę do kolejnych wniosków. Ponadto do napisanego tekstu mogę wracać po dłuższym czasie, żeby spojrzeć na niego z innego poziomu świadomości, z innej perspektywy - a to rozwija.

Nauka pisania. zgrabnego i przystępnego formułowania myśli w zdaniach

Pisanie w zwięzły i zrozumiały sposób nie zawsze jest proste. Zauważyłem, że na przestrzeni kilku miesięcy, od momentu gdy zacząłem pisać regularnie, moja zdolność pisania rozwinęła się. Coraz łatwiej jest mi przetransformować swoje myśli w zdania i zapisać je. Pisanie to sztuka, bardzo przyjemna i wartościowa. Jak każda sztuka może być rozwijana i doskonalona... to przynosi radość

Twórcze spędzanie czasu

Pisanie to tworzenie. Z pośród wielu przemyśleń jakie pojawiają się codziennie wybieram te najciekawsze dla mnie. Z pośród wielu słów wybieram te które najlepiej do siebie pasują. Z pośród wielu zdań buduję przekaz. Bez wątpienia proces pisania jest twórczy. A my, ludzie jesteśmy twórczymi istotami, to leży w naszej naturze.


Wspieranie samorozwoju

Piszę o tym co mnie najbardziej interesuje. O medytacji i rozwijaniu się. O przekraczaniu granic uwarunkowanego umysłu. Notowanie tego wszystkiego skutkuje powtórną analizą, a to jeszcze bardziej wspiera rozwijanie się.

Rozbudzanie wewnętrznej energii

Zauważyłem, że poziom energii przed stworzeniem wpisu a po nim, jest znacznie różny. Często podczas pisania wchodzę w trans. Synchronizuję się z umysłem, zaczynam swobodnie formułować zdania. Pozwalam, żeby inspiracje przeze mnie przepływały i utrwalały się w zdaniach. Co się wtedy dzieje? Zaczyna płynąć przeze mnie energia, kosmiczna energia - wszak wszystko jest kosmosem. Taki przepływ pobudza ciało i umysł. Po odejściu od komputera czuję się naładowany, pełen entuzjazmu i radości.

Wzmacnianie determinacji i motywacji

Nie zawsze mam duży poziom energii i entuzjazmu. Zdarza się, że nic mi się nie chce.
Prowadzenie tej strony narzuca mi samodyscyplinę. Chcę przez przynajmniej jeden roku wrzucać co najmniej jeden wpis dziennie, bez większych oczekiwań. Chcę zobaczyć co się wtedy stanie. Jaki będzie efekt takiej regularności.
Aby tego dokonać potrzeba silnej determinacji, motywacji i konsekwencji. Utrzymując ciągłość pisania wzmacniam te wartościowe cechy.

Rozwijanie świadomości podczas siedzenie przy komputerze

Pracuję jako pełnoetatowy programista. Często czuję rozdźwięk między programowaniem a moim największym hobby, czyli medytacją Vipassana. Pomału udaje mi się zintegrować jedno z drugim. Czyli zdarza się, że siedzę przy komputerze ze zwiększonym poziomem świadomości swojego ciała i umysłu. Nie jako zewnętrzny obserwator widzę jak Jacek programuje, czego doświadcza w ciele i umyśle podczas tej czynności.
Ale praca często narzuca lekki stres, pogoń w czasoprzestrzeni.
Dlatego pisząc tego bloga mogę pozwolić sobie na większą dozę relaksu w porównaniu do zamierzonych efektów - ilości wyprodukowanej treści. Brzmi to bardzo materialnie :)

Wzmacnianie afirmacji kształtujących moje życie

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, żeby afirmację wspierające mój rozwój zacząć zapisywać na tej stronie. Jedna afirmacja jeden wpis. Może na początku moja motywacja nie byłą zgodna z wartościami jakie wyznaję. Chciałem w łatwy sposób zwiększyć ilość treści na stronie. Okazało się, że wykuwanie afirmacji w formie blogowych wpisów zaczęło przynosić mi radość. Dodatkowo aby stworzyć taki afirmacyjny wpis muszę poświęcić trochę czasu, zaangażować w to swój umysł i pobudzić wyobraźnie. Zaczyna wtedy płynąć we mnie i przeze mnie energia, a to dodaje jeszcze większej mocy dla afirmacji. Wzmacnia ją i utwierdza mnie w jej prawdziwości.

Rozwijanie wdzięczności

Prowadzę dziennik wdzięczności od kilku miesięcy. Zauważyłem pozytywne skutki tej czynności. Umysł nakierowuje się na pozytywne aspekty życia, tworzy nawyk optymisty.
Doszedłem do wniosku, że dobrze będzie okazywać wdzięczność w formie wpisów na blogu. Podobnie jak z afirmacjami, na początku miałem motywację by łatwo tworzyć treść na bloga. Ale również jak w przypadku afirmacji, zauważyłem, że tworzenie wpisów wypełnionych wdzięcznością ma bardzo pozytywną moc. Umysł jeszcze głębiej analizuje podstawy wdzięczności, jej sensowność, dokopuje się do głębszych aspektów życia i wydobywa na powierzchnię kolejne powody by być szczęśliwym, by być wdzięcznym za wspaniałe Życie we wspaniałym Wszechświecie.
Zauważyłem, że forma w jakiej okazuję wdzięczność również się rozwija, ewoluuje. To samo dzieje się we mnie. Proces wdzięczności rozwija się i zakorzenia w moim umyśle. To wspaniałe doświadczenie. Jestem za to bardzo wdzięczny i tego samego życzę innym.

Emanowanie pozytywną energią na zewnątrz siebie

Piszę o pozytywnych aspektach życia. O rozwijaniu się w życzliwości i Miłości. O medytacji dzięki której, egotyczny umysł zanika, o uwalnianiu się od uwarunkowań. O naturalnym rozkwicie pozytywnych cech czystego umysłu: bezinteresownej miłości, współczuciu, współodczuwającej radości i zrównoważeniu.
Pisząc o tym wszystkim wpieram to i wypełniam umysł pozytywnymi treściami. Tym samym zaczynam emanować taką energią na zewnątrz. Czuję radość i kieruję ją na otoczenie.

Rozwijanie samoakceptacji

Pisząc bloga kieruję się szczerością. Staram się zagłębić  w swój wewnętrzny świat. Zrozumieć co się we mnie dzieje. Aby pozostawać w harmonii ze sobą, utrzymywać zrównoważony umysł względem emocji, odczuć i myśli jakie przeze mnie przepływają muszę wykazywać się jedną z kluczowych cech. Samoakceptacją.
Bez niej można stracić dystans do siebie i swoich doświadczeń i zatracić się w nich.

Rozwijanie umiejętności wchodzenia w stan flow

Robienie czynności, które sprawiają przyjemność. Które wymagają aktywności umysłu, zwłaszcza kreatywnej części jest sprzyjające powstawaniu stany Flow.
Gdy analizuję jakieś zagadnienie, koncepcję lub wewnętrzne aspekty siebie, rozwijam wnikliwość i uważność. Im głębiej zaglądam w coś tym większa koncentracja powstaje. Im większe skupienie na czynności tym głębszy stan flow osiągam.
Niewątpliwie to przyjemne doświadczenie.
Osiągając je podczas pisania bloga, można zacząć przenosić je na inne czynności, jak programowanie czy gotowanie.

Budzenie wewnętrznej inspiracji

Tworząc wpisy na blogu kieruję się kreatywnością. Ale czasem brakuje mi tematów. Wena blokuje się. Pojawia się pustka lub same czerstwe pomysły.
Po pierwsze to doskonałą okazja żeby wzmacniać akceptację rzeczywistości takiej jaka jest.
Po drugie mogę się przyjrzeć jak działa powstawanie pomysłów. W jakich stanach świadomości łączę się z inspiracją.
Piszę codziennie, a więc codziennie mam okazję aby badać mechanizm inspiracji.
Aby pobudzać się na twórczą moc. Aby rozwijać umiejętność wzbudzania inspiracji światem.

Wow, ale się tego nazbierało, gdy siadałem do tego wpisu to nie miałem tak obszernej listy w głowie.

Cel pisania tego bloga

Cel pisania tego blogaNa początku była to stron firmowa z ofertą tworzenia stron internetowych. Później dodałem funkcjonalność blogowania i wrzuciłem kilka artykułów. Przez prawie 10 lat strona była statyczna, nic się na niej nie działo. Któregoś pięknego dnia przyszedł mi do głowy pomysł, żeby ćwiczyć pisanie artykułów. Najlepiej wykorzystać do tego już istniejącą stronę. Za cel postawiłem sobie jeden artykuł dziennie. Z czasem pomyślałem, że będzie to dobre zaplecze jak bym chciał ruszyć z jakimś biznesem powiąz...

Optymizm i motywacja do działania

Optymizm i motywacja do działaniaJestem wdzięczny za optymizm jaki ofiarowuje mi codziennie Wszechświat. Za wynikającą z tego motywację do działania. Za energię, która powstaje we mnie gdy podejmuję się czynności. Gdy wstaję rano i kończę medytację czasami pojawia się myśl czy iść pobiegać czy może zostać w domu. Rozważam to. Nie jestem pewien co kieruje moją rozterką, czy niechęć do biegania czy pragnienie utrzymania zdrowego nawyku... Gdy wyjdę pobiegać, zrobię krótką rundkę na łonie natury - w lesie i wrócę do domu to moj...

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiuDzięki prowadzeniu tego bloga zauważyłem, że bardzo dużo korzyści otrzymuję poprzez kierowanie uwagi na wartościowe dla mnie aspekty życia. W pewien sposób umysł pomału uwarunkowuje się, żeby zwracać większą uwagę na tematy, które tutaj poruszam. Postanowiłem pójść jeszcze dalej i wzmocnić nakierowanie na życiowe wartości, które są dla mnie cenne i pożądane. Lista życiowych  wartości wraz ze wzmacniającymi afirmacjami Akceptacja Każdego dnia rozwijam akceptację w stosunku do siebie, innych is...

Wewnętrzna motywacja do pracy

Wewnętrzna motywacja do pracyW naturalny i harmonijny sposób rozwijam autentyczną, wewnętrzną motywacje do pracy. Rozwijam uważność i świadomości dzięki której w harmonijny sposób rozwiązuje problemy. Budzi się we mnie motywacja by rozpuszczać uwarunkowania umysłu odpowiedzialne za niechęć do pracy. Gdy zauważam w sobie otępienie, ospałość to wykorzystuję aktywność fizyczną żeby pobudzić ciało, umysł i przepływ energii. Rozwijam akceptację ograniczeń swojego umysłu i ciała. Ale też obserwuję te ograniczenia i delikatnie pró...

Brak motywacji do pracy - uwalnianie od niechęci

Brak motywacji do pracy - uwalnianie od niechęciOstatnio cierpiałem na brak motywacji do pracy. Zacząłem analizować co się dzieje. Jakie mam podejście? Niechęć, niezgoda na to co robię. W głębi uważam, że siedzenie przy komputerze po 8h dziennie to marnowanie czasu. Mógłbym przecież lepiej zainwestować ten czas, np na samorozwój, medytację, hobby... I tak zauważyłem, że praca stała się przeszkodą w robieniu tego na co mam naprawdę ochotę. Wpadłem w pułapkę niechęci do pracy i pragnienia robienia innych rzeczy. Z drugiej strony uważam, że w...

Każda chwila jest inna - determinacja do uważności i otwartości

Każda chwila jest inna - determinacja do uważności i otwartościDopadła mnie infekcja. Mam spadek energii i motywacji do działania. Wczorajszy wieczór był dla mnie dość trudny. Przez ciało przetaczały się trudne emocje, umysł wypełniały ciemne myśli. To nie był pierwszy raz więc wiedziałem, że dystans jest kluczowy. O poranku przywitał mnie zatkany nos i echo minionego wieczoru. Łatwo się zanurzyć w tak przygotowanych stanach emocjonalnych. To najprostszy wybór. Ale ja już tam byłem. Wiem, że jest lepsza alternatywa. Każda chwila jest inna, nowa, czysta i g...

Powrót do pisania - ekspresja i flow

Powrót do pisania - ekspresja i flowDawno już nic nie publikowałem na tej stronie. Ostatnio dużo się u mnie działo. Sporo nowych, wartościowych doświadczeń. Głównie zawiązanych z tańcem, muzyką, śpiewem - czyli samoekspresja. Spowodowało to dużo autorefleksji i przewartościowania, nadania nowych intencji dla tych samych działań. Jest to czas otwierania się na nowe, często wspaniałe doświadczenia. Na bliskość do innych ludzi, czułość i otwartość. Jednocześnie jest to też trudny okres, ponieważ to co stare i nie pasujące zaczyna od...

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartość

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartośćUmiejętnie i świadomie nakierowuję swój umysł na pozytywne treści i wierzenia tak aby rozbudzić w sobie energię. Celowo wzbudzam entuzjazm i motywację do działania. Osiągnięty rozpęd poświęcam do realizacji tego co ma dla mnie największą wartość. Gdy rozpoczynam dzień od porannej medytacji mam już na starcie uspokojony i oczyszczony umysł, a także postawę akceptacji. To doskonale żyzna gleba żeby wykorzystać afirmację wzbudzającą entuzjazm. Czysty umysł jest jak żyzna gleba, przyjmuje i rozwi...

Moc szczerej intencji i afirmacji

Moc szczerej intencji i afirmacjiZ afirmacjami pracowałem już wiele lat temu. Powtarzałem sobie "Jestem Miłością", "Jestem świadomy i uważny", "Wykraczam po za swoje lęki", ale spektakularnych skutków nie doświadczyłem. Dlaczego? Myślę, że nie w pełni wierzyłem w to co afirmuję. Kolejna sprawa, że inne działania jakie wykonywałem były sprzeczne z tym co wypowiadałem. A więc afirmacja nie miała wystarczającej siły przebicia. To było kiedyś. Teraz doświadczam jak właściwa intencja i afirmacja, zgodna z moimi wierzeniami i wartośc...

Wzbudzanie zainteresowania umysłu - motywacja do kreatywnego działania

Wzbudzanie zainteresowania umysłu - motywacja do kreatywnego działaniaOstatnio jestem zafascynowany teoretyczną wiedzą jaką wyczytałem w książce Sama świadomość nie wystarczy - Ashin Tejaniya. Książka poświęcona medytacji ale doskonale przekłada się na codzienność. Technika Vipassany wzbogacona wiedzą z powyższej książki uzmysłowiła mi, że można doświadczać umysłu i ciała z dystansu, jako obiektów odseparowanych od mnie. Taka perspektywa pozbawiona identyfikacji pozwala na dużo głębsze zrozumienie czym jest ciało i umysł i jak działają. To dzięki obserwacji własne...

Rozbudzanie kreatywności do pisania i motywacja do działania

Rozbudzanie kreatywności do pisania i motywacja do działaniaOstatnio nic nie pisałem. Nie miałem weny albo / i motywacji, żeby to robić. Chyba wpadłem w lekką monotonie i przytłoczyły mnie codzienne obowiązki. I tak wiele wcześniej praktykowanych zajęć zepchnąłem na margines. Została medytacja, zajawka do muzyki - ukulele i ostatnio taniec - zajebiste narzędzie do pracy z ciałem i ekspresji emocji. A więc nie jest ze mną jeszcze tak źle, w sumie to czuję się ze sobą całkiem dobrze... a nawet siebie lubię, a kto wie może nawet i kocham 🥰 Ale skoro jakiś c...

Inspiracje na pisanie bloga, odkrywanie siebie i rozwój talentów

Inspiracje na pisanie bloga, odkrywanie siebie i rozwój talentówJestem bardzo wdzięczny, że postanowiłem regularnie pisać na tym blogu. Dziękuję, że codziennie Wszechświat przesyła mi inspirację na tematy, które tu poruszam. Pisanie na blogu ustawia mój umysł w postawie bardziej wnikliwej i dostrojonej do tego co mnie interesuje i czym chcę się dzielić. Z pozoru zwykłe doświadczenia z codziennego dnia stają się okazją by odkrywać i urzeczywistniać siebie w działaniu. Pisanie dla samego pisania jest wspaniałym sposobem, żeby wejrzeć głębiej w siebie. Odkry...

Rozwijam umiejętność pisania bloga i czerpię z tego radość

Rozwijam umiejętność pisania bloga i czerpię z tego radośćZ wielką radością i entuzjazmem rozwijam umiejętność pisania ciekawych wpisów na bloga. Wykazuję się samoakceptacją, dzięki temu nie blokuję się przy drobnych problemach. Często zaczynam pisać gdy w głowie jest pustka. To rozpoczyna przepływ energii. Umysł pomału zaczyna wypełniać się ideami i pomysłami. Wykorzystuję medytację aby oczyszczać swoje najwspanialsze narzędzie jakim jest umysł. To dzięki niemu idee zamieniam w słowa. Dzięki fizycznemu ciału, słowa zamieniam na informacje w formie pis...

Samorozwój poprzez wartości - pożądane cechy osobowości

Samorozwój poprzez wartości - pożądane cechy osobowości Przerabiałem sporo systemów aby wspomagać swój samorozwój. Wg mnie najpopularniejsze podejście to wyznaczenie sobie celów, np: chcę być dobrym programistą chcę być zaangażowanym rodzicem chcę prowadzić fajną i popularną stronę Po dłuższej analizie taka lista bardziej przypomina listę marzeń niż realnych celów. Po małej poprawce wg systemu SMART lista celów będzie wyglądać następująco: w ciągu miesiąca napiszę program w języku Java, który będzie wyliczać fazy księżyca 3 razy w tygodniu będę p...

Krótka przerwa na szybkie bieganie lepsza niż espresso

Krótka przerwa na szybkie bieganie lepsza niż espressoOstatnio biegałem codziennie przez 30 dni. Krótkie dystanse. Około 10 minut na jeden bieg składający się z 3 interwałów, każdy z nich to:intensywny biegprzystanek na wyrównanie oddechu i obserwację napięć w cielerozluźnianie ciała, np pajacyki Trochę mi się to przejadło. Zacząłem mniej biegać, krócej i mniej intensywnie. Ale dalej codziennie. Dziś mając niecałe 10 minut na przerwę od komputera, postanowiłem zrobić szybki bieg do lasu i tam biego-wspinaczka pod górkę - moją ulubioną. Na górce...

Najważniejsze wartości w życiu

Najważniejsze wartości w życiuOd jakiegoś czasu dążę do stworzenia własnego, szytego na miarę systemu samorozwoju. Życiowego kompasu, który w kluczowych momentach pozwoli mi podejmować trafne decyzje i nie spływać na mielizny. Tworzyłem już listy wartości, do nich przypisywałem pożądane zachowania. To wszystko jest pomocne, ale z biegiem czasu buduje złożoność, która zaczyna ciążyć i odbiera życiu spontaniczność. Przykładowa lista wartości wg priorytetów jest poniżej 1. Odwaga 2. Życzliwość 3. Cierpliwość 4. Uczciwość 5. W...

Ekstremalna praktyka uważności - technika dla zdeterminowanych

Ekstremalna praktyka uważności - technika dla zdeterminowanychJeżeli jesteś zdeterminowany żeby zwiększyć swoją uważność w krótkim czasie to ta technika jest dla Ciebie. Praktykuję ją od jakiegoś czasu i osiągam naprawdę ogromne rezultaty. Praktyka polega na wykorzystaniu przypominacza uważności. Ja do tego celu stosuję zegarek z wibracją. Z rana ustawiam alarm co 10 minut. To bardzo krótki interwał czasowy. Gdy zegarek zaczyna wibrować to zatrzymuję się i robię pięć świadomych oddechów. Obserwuję ciało - czy są jakieś napięcia. Obserwuję umysł - jakie...

Wartość silnej determinacji w kontekście medytacji Vipassana

Wartość silnej determinacji w kontekście medytacji VipassanaJedną z wartości jaką uświadomiłem sobie podczas mojego pierwszego kursu Vipassany była silna determinacja, czyli Adhiṭṭhāna. Samo palijskie słowo Adhiṭṭhāna mi się podoba. Podczas kursu wartość ta była rozwijana od 4 (a może 5) dnia (sprecyzuję to gdy wrócę z najbliższego kursu). Podczas medytacji grupowych trwających jedną godzinę, zostaje wprowadzona wskazówka, żeby przez całą godzinę medytować z silną determinacją. Oznacza to nie poruszanie ciałem i nie otwieranie oczu. Na początku medyta...

Silna determinacja i głodówka lecznicza

Silna determinacja i głodówka leczniczaOdbywanie głodówki jest doskonałą okazją do rozwoju silnej determinacji. Z jednej strony samo powstrzymywanie się przed jedzeniem i znoszenie niewygód z tym związanych wymaga już wysiłku. Z drugiej strony obniżony poziom energii powoduje, że zwykłe czynności mogę stanowić wyzwanie. Czasem czułem się bardzo kiepsko, jedyne na co miałem ochotę to leżenie. Ale odpoczywanie wcale nie dodawało energii - wręcz przeciwnie, po drzemce lub świadomym leżeniu wzrastała ochota by dalej to kontynuować. Na...

Wspieranie cech osobowości osoby medytującej

Wspieranie cech osobowości osoby medytującejWypadłem z rytmu codziennych medytacji. Uświadomiłem sobie to wczoraj na ostatnim spotkanie kursu Mindfulness. Wpadłem w rutynę - wstaję rano, i pomału, stopniowo wskakuję na autostradę "Praca". Potem wycieńczony umysłowo, po południu, odrywam się od kompa i nie czaję dlaczego nie wiem co z sobą zrobić :) Dziś przerwałem ten bieg. Po wstaniu z rana, porozciągałem się odrobinę, rozgrzałem ciało fizycznie i siadłem do medytacji. Ciekawej rzeczy doświadczyłem. Okazało się, że na powierzchni ciała...