webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina

Menu

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Jaką mam intencję by prowadzić tego bloga??
Czy jestem świadomy tej intencji, swoich pobudek?
Czy jest to coś stałego czy się zmienia?

To są ważne pytania, które postaram się odpowiedzieć by jeszcze bardziej być świadomym tego co robię i dlaczego to robię.

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Moje główne intencje to:


Swobodna ekspresja przemyśleń na temat swoich doświadczeń w formie pisania

Już od kilkunastu lat zapisuję różne przemyślenia na temat doświadczeń ze swojego życia. Sprawia mi to dużą przyjemność. Wcześniej robiłem to w przeróżnych zeszytach, które późnij walały się po szufladach. Miałem też kilka podejść do blogowania, ale po jakimś czasie przerywałem. Tym razem zacząłem pisać dla siebie i dzięki temu wciąż utrzymuje ten nawyk. Po prostu czerpię radość z samego pisania a nie z tego jak to odbierają inni. Czysta ekspresja. Radość z budowania zdań. Z obserwacji jak strumień myśli zamienia się w znaki na ekranie komputera. Aż mi ciarki idą po plecach :)

Analiza tego co doświadczam, żeby spojrzeć na to z szerszej perspektywy

Zauważyłem, że gdy zaczynam coś pisać, formułować swoje przemyślenia w zdania to automatycznie poświęcam im więcej czasu. Dużo dokładniej analizuję to co chcę przekazać. A gdy już to napiszę to często podczas czytania swojego przekazu dochodzę do kolejnych wniosków. Ponadto do napisanego tekstu mogę wracać po dłuższym czasie, żeby spojrzeć na niego z innego poziomu świadomości, z innej perspektywy - a to rozwija.

Nauka pisania. zgrabnego i przystępnego formułowania myśli w zdaniach

Pisanie w zwięzły i zrozumiały sposób nie zawsze jest proste. Zauważyłem, że na przestrzeni kilku miesięcy, od momentu gdy zacząłem pisać regularnie, moja zdolność pisania rozwinęła się. Coraz łatwiej jest mi przetransformować swoje myśli w zdania i zapisać je. Pisanie to sztuka, bardzo przyjemna i wartościowa. Jak każda sztuka może być rozwijana i doskonalona... to przynosi radość

Twórcze spędzanie czasu

Pisanie to tworzenie. Z pośród wielu przemyśleń jakie pojawiają się codziennie wybieram te najciekawsze dla mnie. Z pośród wielu słów wybieram te które najlepiej do siebie pasują. Z pośród wielu zdań buduję przekaz. Bez wątpienia proces pisania jest twórczy. A my, ludzie jesteśmy twórczymi istotami, to leży w naszej naturze.


Wspieranie samorozwoju

Piszę o tym co mnie najbardziej interesuje. O medytacji i rozwijaniu się. O przekraczaniu granic uwarunkowanego umysłu. Notowanie tego wszystkiego skutkuje powtórną analizą, a to jeszcze bardziej wspiera rozwijanie się.

Rozbudzanie wewnętrznej energii

Zauważyłem, że poziom energii przed stworzeniem wpisu a po nim, jest znacznie różny. Często podczas pisania wchodzę w trans. Synchronizuję się z umysłem, zaczynam swobodnie formułować zdania. Pozwalam, żeby inspiracje przeze mnie przepływały i utrwalały się w zdaniach. Co się wtedy dzieje? Zaczyna płynąć przeze mnie energia, kosmiczna energia - wszak wszystko jest kosmosem. Taki przepływ pobudza ciało i umysł. Po odejściu od komputera czuję się naładowany, pełen entuzjazmu i radości.

Wzmacnianie determinacji i motywacji

Nie zawsze mam duży poziom energii i entuzjazmu. Zdarza się, że nic mi się nie chce.
Prowadzenie tej strony narzuca mi samodyscyplinę. Chcę przez przynajmniej jeden roku wrzucać co najmniej jeden wpis dziennie, bez większych oczekiwań. Chcę zobaczyć co się wtedy stanie. Jaki będzie efekt takiej regularności.
Aby tego dokonać potrzeba silnej determinacji, motywacji i konsekwencji. Utrzymując ciągłość pisania wzmacniam te wartościowe cechy.

Rozwijanie świadomości podczas siedzenie przy komputerze

Pracuję jako pełnoetatowy programista. Często czuję rozdźwięk między programowaniem a moim największym hobby, czyli medytacją Vipassana. Pomału udaje mi się zintegrować jedno z drugim. Czyli zdarza się, że siedzę przy komputerze ze zwiększonym poziomem świadomości swojego ciała i umysłu. Nie jako zewnętrzny obserwator widzę jak Jacek programuje, czego doświadcza w ciele i umyśle podczas tej czynności.
Ale praca często narzuca lekki stres, pogoń w czasoprzestrzeni.
Dlatego pisząc tego bloga mogę pozwolić sobie na większą dozę relaksu w porównaniu do zamierzonych efektów - ilości wyprodukowanej treści. Brzmi to bardzo materialnie :)

Wzmacnianie afirmacji kształtujących moje życie

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, żeby afirmację wspierające mój rozwój zacząć zapisywać na tej stronie. Jedna afirmacja jeden wpis. Może na początku moja motywacja nie byłą zgodna z wartościami jakie wyznaję. Chciałem w łatwy sposób zwiększyć ilość treści na stronie. Okazało się, że wykuwanie afirmacji w formie blogowych wpisów zaczęło przynosić mi radość. Dodatkowo aby stworzyć taki afirmacyjny wpis muszę poświęcić trochę czasu, zaangażować w to swój umysł i pobudzić wyobraźnie. Zaczyna wtedy płynąć we mnie i przeze mnie energia, a to dodaje jeszcze większej mocy dla afirmacji. Wzmacnia ją i utwierdza mnie w jej prawdziwości.

Rozwijanie wdzięczności

Prowadzę dziennik wdzięczności od kilku miesięcy. Zauważyłem pozytywne skutki tej czynności. Umysł nakierowuje się na pozytywne aspekty życia, tworzy nawyk optymisty.
Doszedłem do wniosku, że dobrze będzie okazywać wdzięczność w formie wpisów na blogu. Podobnie jak z afirmacjami, na początku miałem motywację by łatwo tworzyć treść na bloga. Ale również jak w przypadku afirmacji, zauważyłem, że tworzenie wpisów wypełnionych wdzięcznością ma bardzo pozytywną moc. Umysł jeszcze głębiej analizuje podstawy wdzięczności, jej sensowność, dokopuje się do głębszych aspektów życia i wydobywa na powierzchnię kolejne powody by być szczęśliwym, by być wdzięcznym za wspaniałe Życie we wspaniałym Wszechświecie.
Zauważyłem, że forma w jakiej okazuję wdzięczność również się rozwija, ewoluuje. To samo dzieje się we mnie. Proces wdzięczności rozwija się i zakorzenia w moim umyśle. To wspaniałe doświadczenie. Jestem za to bardzo wdzięczny i tego samego życzę innym.

Emanowanie pozytywną energią na zewnątrz siebie

Piszę o pozytywnych aspektach życia. O rozwijaniu się w życzliwości i Miłości. O medytacji dzięki której, egotyczny umysł zanika, o uwalnianiu się od uwarunkowań. O naturalnym rozkwicie pozytywnych cech czystego umysłu: bezinteresownej miłości, współczuciu, współodczuwającej radości i zrównoważeniu.
Pisząc o tym wszystkim wpieram to i wypełniam umysł pozytywnymi treściami. Tym samym zaczynam emanować taką energią na zewnątrz. Czuję radość i kieruję ją na otoczenie.

Rozwijanie samoakceptacji

Pisząc bloga kieruję się szczerością. Staram się zagłębić  w swój wewnętrzny świat. Zrozumieć co się we mnie dzieje. Aby pozostawać w harmonii ze sobą, utrzymywać zrównoważony umysł względem emocji, odczuć i myśli jakie przeze mnie przepływają muszę wykazywać się jedną z kluczowych cech. Samoakceptacją.
Bez niej można stracić dystans do siebie i swoich doświadczeń i zatracić się w nich.

Rozwijanie umiejętności wchodzenia w stan flow

Robienie czynności, które sprawiają przyjemność. Które wymagają aktywności umysłu, zwłaszcza kreatywnej części jest sprzyjające powstawaniu stany Flow.
Gdy analizuję jakieś zagadnienie, koncepcję lub wewnętrzne aspekty siebie, rozwijam wnikliwość i uważność. Im głębiej zaglądam w coś tym większa koncentracja powstaje. Im większe skupienie na czynności tym głębszy stan flow osiągam.
Niewątpliwie to przyjemne doświadczenie.
Osiągając je podczas pisania bloga, można zacząć przenosić je na inne czynności, jak programowanie czy gotowanie.

Budzenie wewnętrznej inspiracji

Tworząc wpisy na blogu kieruję się kreatywnością. Ale czasem brakuje mi tematów. Wena blokuje się. Pojawia się pustka lub same czerstwe pomysły.
Po pierwsze to doskonałą okazja żeby wzmacniać akceptację rzeczywistości takiej jaka jest.
Po drugie mogę się przyjrzeć jak działa powstawanie pomysłów. W jakich stanach świadomości łączę się z inspiracją.
Piszę codziennie, a więc codziennie mam okazję aby badać mechanizm inspiracji.
Aby pobudzać się na twórczą moc. Aby rozwijać umiejętność wzbudzania inspiracji światem.

Wow, ale się tego nazbierało, gdy siadałem do tego wpisu to nie miałem tak obszernej listy w głowie.

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiuDzięki prowadzeniu tego bloga zauważyłem, że bardzo dużo korzyści otrzymuję poprzez kierowanie uwagi na wartościowe dla mnie aspekty życia. W pewien sposób umysł pomału uwarunkowuje się, żeby zwracać większą uwagę na tematy, które tutaj poruszam. Postanowiłem pójść jeszcze dalej i wzmocnić nakierowanie na życiowe wartości, które są dla mnie cenne i pożądane. Lista życiowych  wartości wraz ze wzmacniającymi afirmacjami Akceptacja Każdego dnia rozwijam akceptację w stosunku do siebie, innych is...

Wewnętrzna motywacja do pracy

Wewnętrzna motywacja do pracyW naturalny i harmonijny sposób rozwijam autentyczną, wewnętrzną motywacje do pracy. Rozwijam uważność i świadomości dzięki której w harmonijny sposób rozwiązuje problemy. Budzi się we mnie motywacja by rozpuszczać uwarunkowania umysłu odpowiedzialne za niechęć do pracy. Gdy zauważam w sobie otępienie, ospałość to wykorzystuję aktywność fizyczną żeby pobudzić ciało, umysł i przepływ energii. Rozwijam akceptację ograniczeń swojego umysłu i ciała. Ale też obserwuję te ograniczenia i delikatnie pró...

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwoju

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwojuCo jakiś czas odkrywam jakiś system samorozwoju, najczęściej pod wpływem przeczytanej książki. Później go wykorzystuję przez jakiś czas, łącze z innymi metodami. Testuję i sprawdzam czy działa w moim przypadku. W wyniku takich testów wyłuskuję coś co jest proste i dobrze działa. Coś co jest jak cios Bruce'a Lee - mały wysiłek duża skuteczność. Nazbierałem już trochę takich technik, czy nawet prostych działań. Czasem o nich zapominam, dlatego postanowiłem je skompletować i utrwalić w postaci cyf...

Determinacja w zachowaniu uważności by rozwijać cechy czystego umysłu

Determinacja w zachowaniu uważności by rozwijać cechy czystego umysłuWykorzystuję wypracowaną i rozwiniętą determinację by zachowywać ciągłość uważności w ciągu dnia. Moją intencją jest skupienie się na tym co się dzieje tak aby wykorzystywać sytuacje do rozwoju cech czystego umysłu. Cechy czystego umysłu - Mettā -życzliwość, życzliwość, miłująca dobroć,  bezinteresowna miłość - Karuna - współczucie - Mudita - współodczuwająca radość - Upekkha - spokój i równowaga umysłu - Dana - hojność, dawanie z siebie - Sīla -  cnota, moralność, właściwe postępowanie - Nekkha...

Akceptuję rzeczywistość taką jaka jest, rozwijam uważność, zrozumienie i mądrość

Akceptuję rzeczywistość taką jaka jest, rozwijam uważność, zrozumienie i mądrośćRozwijam umiejętność akceptacji rzeczywistości takiej jaka jest. Dzięki temu pogłębiam swoją uważność, zrozumienie Wszechświata i wynikającą z tego mądrość życiową. Doświadczenie pokazuje mi, że prawdziwe, wewnętrzne szczęście nie jest efektem umiejętności zarządzania tym co mnie otacza. Podporządkowywania sobie, kreowania, zmienianie otoczenia tak aby pasowało do oczekiwań umysłu prędzej czy później przynosi napięcie. Do tego wymaga sporego wysiłku. Gdy płynę z prądem życia - Wu Wei, akceptuję...

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartość

Rozbudzam motywację i entuzjazm żeby realizować to co ma dla mnie dużą wartośćUmiejętnie i świadomie nakierowuję swój umysł na pozytywne treści i wierzenia tak aby rozbudzić w sobie energię. Celowo wzbudzam entuzjazm i motywację do działania. Osiągnięty rozpęd poświęcam do realizacji tego co ma dla mnie największą wartość. Gdy rozpoczynam dzień od porannej medytacji mam już na starcie uspokojony i oczyszczony umysł, a także postawę akceptacji. To doskonale żyzna gleba żeby wykorzystać afirmację wzbudzającą entuzjazm. Czysty umysł jest jak żyzna gleba, przyjmuje i rozwi...

Przywracam naturalną radość i akceptację

Przywracam naturalną radość i akceptacjęZauważyłem, że umysł uruchomił swoje stare uwarunkowania. Zaczął skupiać się na tym czego nie akceptuje. Wpadłem w sprzężenie zwrotne niechęci i pragnień... brzmi poważnie 😬 Po raz kolejny otrzymałem okazję, żeby zweryfikować swoje sposoby na radzenie sobie z chmurami. Na urzeczywistnienie mocy wewnętrznej, bezwarunkowej radości 😁 Wyrzuciłem z siebie to co mnie obciąża. Zrobiłem mapowanie umysłu - wypisałem wszystkie ciężkie myśli jakie się pojawiają. Zauważyłem jakie odczucia pojawiają się w c...

Rozwijam radość i satysfakcję z pracy

Rozwijam radość i satysfakcję z pracyZ uważnością, skupieniem i ze świadomą intencją rozpoczynam pracę. Skupiam się na tym co jest do zrobienia i podchodzę do tego z otwartością i elastycznością. Moim celem jest praktykowanie uważności i czerpanie z tego radości i satysfakcji. Nie zawsze wszystko idzie wg planów jakie wysnuł umysł, dlatego zachowuję czujność i okazuję akceptację temu co mnie spotyka. Każda chwila to okazja do samoobserwacji i poznawania umysłu. Do uwalniania się z niechęci i pragnień. Wytwarzam zrównoważony stan s...

Moc szczerej intencji i afirmacji

Moc szczerej intencji i afirmacjiZ afirmacjami pracowałem już wiele lat temu. Powtarzałem sobie "Jestem Miłością", "Jestem świadomy i uważny", "Wykraczam po za swoje lęki", ale spektakularnych skutków nie doświadczyłem. Dlaczego? Myślę, że nie w pełni wierzyłem w to co afirmuję. Kolejna sprawa, że inne działania jakie wykonywałem były sprzeczne z tym co wypowiadałem. A więc afirmacja nie miała wystarczającej siły przebicia. To było kiedyś. Teraz doświadczam jak właściwa intencja i afirmacja, zgodna z moimi wierzeniami i wartośc...

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłu

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłuWracając z kolejnych kursów medytacji Vipassana zastanawiałem się dlaczego wyrobiony stan świadomości spada po powrocie do domu. Przyjąłem to jako naturalną kolej rzeczy. Ale po którymś z kolei kursów spadek nie był tak wyraźny jak wcześniej. A po kilku tygodniach poziom świadomości wrócił do tego po ukończeniu kursu. Dało mi to podstawy do przeanalizowania przyczyn spadku świadomości. Gdy zacząłem dokładniej przyglądać się co się dzieje ze mną jak medytuję, jak jadę na kurs, jak z niego wracam....

Wysoki poziom energii i motywacji do samorozwoju

Wysoki poziom energii i motywacji do samorozwojuJestem wdzięczny za wysoki poziom energii, który pozwala mi utrzymać motywację do samorozwoju. Za uzyskiwane efekty w podejmowanych działaniach, które satysfakcjonują mnie i dają jeszcze więcej mocy. Dziękuję za wewnętrzną wiarę i optymizm, dzięki którym w chwila słabości nie poddaję się tylko robię sobie wolne na świadomy odpoczynek. Dziękuję, za wspaniałe życie w którym mogę realizować pomysły według mojego uznania. Obym był odważny i zdeterminowany by kroczyć naprzód. Oby wszystkie istoty...

Dieta jogiczna - wpływ stanu świadomości podczas jedzenia

Dieta jogiczna - wpływ stanu świadomości podczas jedzeniaZauważyłem u siebie, że podczas jedzenia zaczęły pojawiać się myśli typu: czy nie jem za dużo, czy to co jem teraz jest wystarczająco zdrowe. Bywam też nieobecny i myślę, już o następnym posiłku, o następnych potrawach jakie przyrządzę. Dało mi to do myślenia, że nie jest to zgodne z moimi wartościami. Z chęcią świadomego bycia w chwili obecnej, z świadomym przeżywaniem procesu jedzenia. Podjąłem więc wysiłek, żeby coś z tym zrobić i tak natrafiłem na ciekawe informacje na temat diety jogiczn...

Rozwijam umiejętność szlachetnej obserwacji, uważnej i wolnej od oceniania

Rozwijam umiejętność szlachetnej obserwacji, uważnej i wolnej od ocenianiaRozwijam bardzo cenną umiejętność szlachetnej obserwacji. Uwalniam się od wiary w oceniający umysł i pogłębiam uważność. Szlachetne milczenia i szlachetna mowa to określenia, które poznałem podczas kursu Vipassany. Szlachetność w tym kontekście polega na braku zanieczyszczeń. Na właściwym, pozytywnym działaniu, które nikogo nie krzywdzi. Określenie na tyle mi się spodobało, że zacząłem je używać w odniesieniu do obserwacji. Często zauważam oceniający umysł, więc aby osłabić te uwarunkowanie uświ...

Wzmacniam relacje społeczne rozwijając uważność i wnikliwość

Wzmacniam relacje społeczne rozwijając uważność i wnikliwośćPodczas spotkań z innymi ludźmi utrzymuję w umyślę intencję otwartości i akceptacji. Słucham z uważnością i wnikliwością, dzięki temu rozwijam i wzmacniam relacje społeczne. Zauważyłem, że interakcje z innymi ludźmi mogą być bardzo rozwojowe. Podczas rozmowy utrzymuję wysoki poziom świadomości i nie daję ponieść się wewnętrznym dialogom. Dzięki temu otwieram się i tworzę korzystną przestrzeń dla innych. Kontakt zaczyna zachodzić na głębszym poziomie, charakteryzuje go szczerość i akceptacja. Ja...

Rozwijam umiejętność pisania bloga i czerpię z tego radość

Rozwijam umiejętność pisania bloga i czerpię z tego radośćZ wielką radością i entuzjazmem rozwijam umiejętność pisania ciekawych wpisów na bloga. Wykazuję się samoakceptacją, dzięki temu nie blokuję się przy drobnych problemach. Często zaczynam pisać gdy w głowie jest pustka. To rozpoczyna przepływ energii. Umysł pomału zaczyna wypełniać się ideami i pomysłami. Wykorzystuję medytację aby oczyszczać swoje najwspanialsze narzędzie jakim jest umysł. To dzięki niemu idee zamieniam w słowa. Dzięki fizycznemu ciału, słowa zamieniam na informacje w formie pis...

Uważność i świadomość ciała i oddechu podczas pracy przy komputerze

Uważność i świadomość ciała i oddechu podczas pracy przy komputerzeKorzystam z prostych i sprawdzonych technik aby utrzymać świadomość ciała i oddechu podczas pracy przy komputerze. Dzięki determinacji i właściwemu wysiłkowi zachowuję ciągłość uważności. Gdy zauważam, że umysł odpłynął to spokojnie i z pełną akceptacją powracam świadomością do ciała. Aby uniknąć tworzenia się niechęci do rozkojarzonego umysłu, irytacji i frustracji to powrót do obecności rozpoczynam od głębszego wdechu i świadomego, szczerego uśmiechu. Zauważam, że utrzymywanie ciągłości świad...

Optymizm i motywacja do działania

Optymizm i motywacja do działaniaJestem wdzięczny za optymizm jaki ofiarowuje mi codziennie Wszechświat. Za wynikającą z tego motywację do działania. Za energię, która powstaje we mnie gdy podejmuję się czynności. Gdy wstaję rano i kończę medytację czasami pojawia się myśl czy iść pobiegać czy może zostać w domu. Rozważam to. Nie jestem pewien co kieruje moją rozterką, czy niechęć do biegania czy pragnienie utrzymania zdrowego nawyku... Gdy wyjdę pobiegać, zrobię krótką rundkę na łonie natury - w lesie i wrócę do domu to moj...

Determinacja w działaniu, zwątpienie i szczere refleksje nad własnymi intencjami

Determinacja w działaniu, zwątpienie i szczere refleksje nad własnymi intencjamiMoje życie ma charakter pulsacyjny i sinusoidalny. Od idei wchodzę w ekscytację owocującą działaniem, dochodzę do szczytu, potem energia i entuzjazm zaczyna opadać, pojawia się zwątpienie i brak motywacji do dalszego działania. Nie chcę się przeciwstawiać takiej rzeczywistości ale wykorzystać ją. Gdy pojawia się zwątpienie to oznacza, że umysł już nie czuje flow, nie płynę już z nurtem. Coś się zmieniło. To dobry moment, żeby poświęcić trochę czasu na retrospekcję nad tym co się wydarzyło. Przem...

Każda chwila jest inna - determinacja do uważności i otwartości

Każda chwila jest inna - determinacja do uważności i otwartościDopadła mnie infekcja. Mam spadek energii i motywacji do działania. Wczorajszy wieczór był dla mnie dość trudny. Przez ciało przetaczały się trudne emocje, umysł wypełniały ciemne myśli. To nie był pierwszy raz więc wiedziałem, że dystans jest kluczowy. O poranku przywitał mnie zatkany nos i echo minionego wieczoru. Łatwo się zanurzyć w tak przygotowanych stanach emocjonalnych. To najprostszy wybór. Ale ja już tam byłem. Wiem, że jest lepsza alternatywa. Każda chwila jest inna, nowa, czysta i g...