Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu

Dzięki prowadzeniu tego bloga zauważyłem, że bardzo dużo korzyści otrzymuję poprzez kierowanie uwagi na wartościowe dla mnie aspekty życia.
W pewien sposób umysł pomału uwarunkowuje się, żeby zwracać większą uwagę na tematy, które tutaj poruszam.

Postanowiłem pójść jeszcze dalej i wzmocnić nakierowanie na życiowe wartości, które są dla mnie cenne i pożądane.

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu


Lista życiowych  wartości wraz ze wzmacniającymi afirmacjami


Akceptacja

Każdego dnia rozwijam akceptację w stosunku do siebie, innych istot i wydarzeń, które mnie spotykają. Dzięki tej umiejętności pozwalam przejawiać się Światu w naturalny sposób. Wolny od oczekiwań i umysłowych projekcji. Stan akceptacji wspiera utrzymanie uważności. Umysł nie szuka sposobów żeby zmienić coś w przeżywanym doświadczeniu, oczyszcza się z iluzji i wypełnia się informacjami dotyczącymi chwili obecnej. Akceptacja jest fundamentem naturalnego, wewnętrznego szczęścia.

Elastyczność

Rozwijanie elastyczności pozwala mi w łagodny sposób na dostosowywanie się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Dzięki tej wartości jestem w stanie otworzyć się na to co mi ofiarowuje Wszechświat. Być wolnym od sztywności narzuconej przez szufladkujący umysł.

Empatia

Zdolność empatii pozwala mi otworzyć się na inne osoby. Wyjść z poza struktur oceniającego umysłu i spojrzeć na sytuację z perspektywy innej osoby. Rozwijanie empatii daje mi podwójną korzyść, lepiej rozumiem innych,  nawiązuję głębszą relację i tworzę przestrzeń otwartości i uważności. Ale także poszerzam własny światopogląd.

Kreatywność

Kreatywność to wspaniała umiejętność. Człowiek jest twórczą istotą. Kreowanie leży w naszej naturze, napędza nas do działania, uruchamia przepływ twórczej energii przez ciało i umysł. Rozwijam kreatywność poprzez przekraczanie strefy komfortu i podejmowanie się nowych zadań. Sytuacje wymagające ode mnie zejścia z utartej ścieżki traktuję nie jako problemy ale jako wyzwania, szansę na rozwój

Miłość

Słowo miłość ma wiele znaczeń. Ja rozwijam tą pisaną przez duże M. A więc Miłość jest wspaniałym darem, energią umożliwiającą doświadczanie wszystkiego dookoła jako jedność. Wtedy już nie ma "dookoła", jest tylko Jedność. Jeżeli potraktuję radość bezosobowo, bez właściciela to mogę odczuwać ją w sobie gdy obserwuję ją u innych. Podobnie z obfitością, odczuwam bogactwo obserwując piękne domy i samochody, które należą do innych. Miłość to spoiwo wszystkiego, najgłębsza esencja.
Rozwijam Miłość poprzez ciągłe powracanie do chwili obecnej, poprzez rozwijanie uważności i dostrajanie się do rzeczywistości. W głębokim zjednoczeniu z teraźniejszością iluzja separacji - ego, staje się wyraźna.

Odpowiedzialność

Rozwijam odpowiedzialność poprzez uważne obserwowanie swoich działań. Świadomość tego czego się podejmuję, jakie to niesie zobowiązania i ostatecznie jakie ma konsekwencje. Biorąc odpowiedzialność za swoje czyny przyjmuję ze szczerością efekty swojego postępowania, czy są przyjemne czy nie. Taka postawa rozwija zrównoważony umysł - wolny od pragnień i niechęci.

Odwaga

Rozwijam odwagę dzięki, której przekraczam ograniczenia ego. Zachowuję dystans do głosu, który szepcze mi do ucha, że "nie uda ci się", "nie rób tego, co inni powiedzą?" itp. Odwaga jest kluczowa w poszerzaniu strefy komfortu.

Optymizm

Optymizm jest wspaniałą cechą umożliwiającą z uśmiechem na ustach stawiać czoła codziennym zmaganiom. Nie ma co na zapas się martwić. Oczekuję wspaniałych doświadczeń od Wszechświata. Rozwijając optymizm uważam, żeby nie wytwarzać zbyt dużych oczekiwań, być uważnym i elastycznym.

Otwartość

Rozwój otwartości idzie w parze z uważnością.  Dzięki rozwijaniu tej cechy reaguje w sposób łagodny i harmonijny na to co mnie spotyka. Nie jestem przywiązany do konkretnego celu jaki sobie umysł wymyśli. Przyjmuję to co daje mi Wszechświat i czerpię z tego radość. Otwartość na ludzi i sytuacje życiowe wspiera również rozwój akceptacji i elastyczności.

Prawda

  Głównym celem, życiową latarnią jest dla mnie Prawda. Urzeczywistnienie ostatecznej Prawdy. Tak jak zrobił to Budda. W każdym momencie życia mam szansę, żeby wspierać Prawdę w sobie. Gdy obserwuję rzeczywistość bez uprzedzeń, bez umysłowych interpretacji, z uważnością pełną akceptacji, wtedy dostrajam się do Wszechświata, do Prawdy. Każda taka chwila to wypalanie się energii, która utrzymuje przy życiu iluzoryczne ego.
Nie muszę nic robić, sama obecność uzdrawia z ignorancji i kieruje ku Prawdzie.

Prostota

  Lubię tworzyć przeróżne koncepcję w głowie. Sposoby jak rozwijać świadomość. Czasem są skomplikowane. Wtedy po jakimś czasie męczą mnie. Czuję, że mają zbędny narzut. Wysilam się nadto i męczę się.
Następuje refleksja.
Odpuszczenie.
Ponownie powracam do prostoty.
Sama, czysta obecność. Obserwacja bez ingerowania, bez utożsamiania.
Obserwacja chwili obecnej w zrelaksowany sposób, wolny od niechęci i pragnień.
Rzeczywistość taka jaka jest - bez aspiracji, interpretacji, wizualizacji, zniekształceń.
Bezpośredni odbiór chwili obecnej, bez skomplikowanych, umysłowych nakładek.
Najlepsza technika jest zarazem najprostszą.

Przygoda

Praktykuję medytację siedząc. Godzinami obserwuję oddech, ciało i odczucia w nim, umysł i jego treści. Po jakimś czasie to się robi nudne. Droga do wyzwolenia od iluzji ego przebyta na poduszce medytacyjnej. Nie brzmi to zbyt atrakcyjnie.
Ale vipassana praktykowana na siedząco to tylko rozgrzewka. Trening.
Gdy umysł nabiera mocy, robi się stabilny, wtedy jestem w stanie rozwijać się w każdym momencie.
Nie jest ważne już co i gdzie się robi.
Ważny jest stan umysłu z jakim podejmuje się działanie.
Na tym etapie, życie staje się prawdziwą przygodą.
Każdy moment, nie potrzeba do tego wyjazdów w egzotyczne miejsca, wyszukanych sportów, sprzętów, działań.
Każda chwila, każdy oddech to wielka, życiowa przygoda.

Rozwój

Moje życie jest w ciągłym rozwoju. Ciało w każdej chwili się rozwija, miliony starych komórek zastępowane są nowymi. Ciągła zmiana, ciągła ewolucja.
Podobnie z umysłem, nie jest sztywny i stały. Cały czas przyjmuje nowe informacje i dzięki temu się zmienia. W każdej chwili tworzę się na nowo.
Ciągła zmiana, ciągły rozwój. Bez wysiłku. Bez działania.

Spontaniczność

Rozwijam uważność i dostrojenie do chwili obecnej, do rzeczywistości. Ta postawa pozwala widzieć każdy moment w niepowtarzalny sposób. Mam dostęp do poprzednich doświadczeń, ale nie determinują one jak odbieram Świat. W każdej chwili obecności jestem spontaniczny. Reakcje nawykowego umysłu nie mają już władzy. Za sterami zasiada życiowa mądrość, która zawsze podejmuje właściwe decyzje i działa w spontaniczny, niezaplanowany sposób.

Szczerość

Dostrajam się do chwili obecnej, jestem uważny i świadomy tego co się dzieje. Szczerość jest naturalnym stanem. Jakiekolwiek kłamstwo staje się szumem, zaprzeczeniem Prawdy i odwróceniem się od Wszechświata. Dzięki rozwijającej się świadomości ciała i umysłu namacalnie zdaję sobie sprawę kiedy zaczyna kierować mną iluzja. Mam odwagę i moc by przyznawać się do swych chwil słabości, bo wpływów ego i dzięki temu powracam ponownie na jasną stronę mocy :)

Szczodrość

Odczuwam jedność z Wszechświatem. Cokolwiek daje komuś to w również daję to sobie. Rozwijam szczodrość ponieważ bardzo mocno odczuwam pozytywną energię podczas dzielenie się. Akt hojności wzmacnia Prawdę we mnie.

Świadomość

Każdego dnia rozwijam świadomość. Poprzez praktykowanie medytacji Vipassana z rana i wieczorem. Rozwijam świadomość dzięki uważnemu wykonywaniu codziennych rutynowych czynności.
Każda chwila nieuwagi, odpłynięcia jest dla mnie charakterystyczna, odczuwalna jak przyśnięcie, jak jazda na autopilocie. Dzięki doświadczaniu takiego kontrastu, rozwijanie świadomości jest dla mnie kluczowe i niezbędne. Jak tlen dla ciała.

Uważność

Rozwijanie uważności idzie w parze z świadomością. Uważność jest subtelna, delikatna, pełna akceptacji. Rozwijam ją podczas każdej chwili w której odczuwam swoje ciało, w której jestem w roli widza, obserwatora.


Wdzięczność

Z wielką radością i wdzięcznością :) rozwijam nawyk wdzięczności. Jest to wspaniała technika, która nakierowuje umysł na pozytywne treści. Wdzięczność to najpotężniejsza modlitwa. To uznanie obecności obfitości i szczęścia w swoim życiu. To wytwarzanie wibracji radości i przyciąganie do siebie okoliczności, które jeszcze bardziej spotęgują utrzymywany stan świadomości.
Każdego dnia rozwijam wdzięczność poprzez okazywanie jej.

Wytrwałość, determinacja

Dzięki medytacji Vipassana zrozumiałem jaką moc ma wytrwałość - silna determinacja. To tam ją rozwijałem jako praktykę adhitthana - godzinne siedzenie bez poruszania ciałem.
Rozwijam wytrwałość i dzięki temu coraz łatwiej radzę sobie z chwilami słabości - z momentami gdy przejawiają się w umyśle pragnienia i niechęci.
Wytrwałość, determinacja wzmacnia moją praktykę i rozwój.
Ale i Wszechświat rozwija we mnie wytrwałość ukazując mi korzyści z wysiłków jakie podejmuję na ścieżce rozwoju.

Zaangażowanie

Rozwijam zaangażowanie w praktykowanie medytacji, w tworzenie harmonijnej rodziny, relacji w pracy i stosunku do zobowiązań jakie mam. Dzięki zaangażowaniu wchodzę w głębszy stan uważności z czynnością jakiej się podejmuję.

Zrównoważenie

Rozwijam zrównoważenie. Równowaga umysłu jest podstawą praktyki Vipassana. Bezpośrednio odczuwam wielką moc zbalansowanego umysłu. Dzięki temu widzę korzyści w przenoszeniu tej cechy na inne płaszczyzny życia. Rozwijam zrównoważenie w życiu rodzinnym, w relacjach koleżeńskich, w pracy, w samorozwoju.

Życzliwość

Rozwijam naturalną życzliwość. Jest to cecha czystego umysłu i pojawia się samoistnie gdy znikają zanieczyszczenia powodowane przez pragnienia i niechęci. Doświadczam Prawdziwej ludzkiej natury - Miłości i Życzliwości do całego stworzenia.

Komentarze:

Ten wpis nie był jeszcze komentowany.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane


 

Podobne wpisy:

 • Najważniejsze wartości w życiu

  Najważniejsze wartości w życiu

  Od jakiegoś czasu dążę do stworzenia własnego, szytego na miarę systemu samorozwoju. Życiowego kompasu, który w kluczowych momentach pozwoli mi podejmować trafne decyzje i nie spływać na mielizny. Tworzyłem już listy wartości, do nich przypisywałem pożądane zachowania. To wszystko jest pomocne, ale z biegiem czasu buduje złożoność, która zaczyna ciążyć i odbiera życiu spontaniczność. Przykładowa lista wartości wg priorytetów jest poniżej 1. Odwaga 2. Życzliwość 3. ...
 • Wyznaczanie własnych wartości i odpowiadających im zachowań

  Wyznaczanie własnych wartości i odpowiadających im zachowań

  Doszedłem już do wniosku, że rozwój poprzez stawianie sobie celów w nie jest dla mnie odpowiedni. Na dłuższą metę mocno ogranicza pole działania i powoduje napięcia, a później frustrację. Po części zacząłem sprawdzać już inny sposób. Rozwój poprzez wartości. Czyli podejmowanie takich działań, które wzmacniają interesujące mnie cechy. I unikanie takich, które wzmacniają niepożądane. Sprawa dość prosta, przynajmniej w teorii. Teraz pozostaje wyznaczyć konkretną ...
 • Wartości wg Vipassany - dziesięć umysłowych przymiotów

  Wartości wg Vipassany - dziesięć umysłowych przymiotów

  Rozwój poprzez osiąganie celów mam już przewałkowany wielokrotnie. Prędzej czy później wytwarzało się we mnie wiele napięć, oporów i ostatecznie niechęci by dalej kontynuować. A to ostatecznie skutkowało wyrzutami sumienia i rezygnacją z podejmowania prób dalszego, zaplanowanego rozwijania się. Teraz mam kolejny pomysł. Przygotowuję się do stworzenia własnej techniki wzmacniającej rozwój wybranych wartości. Tutaj nie będzie celów, więc nie powinno też być napięć ...
 • Od wartości do zachowania w odniesieniu do relacji

  Od wartości do zachowania w odniesieniu do relacji

  Wyznaczyłem już swoje kluczowe wartości. Aż nadto ich nazbierałem. Teraz kreślę jakie pożądane zachowania z nich wynikają w odniesieniu do relacji ze sobą i otaczającym mnie światem. Rozpatrywane płaszczyzny Ja Żona, dzieci, przyjaciele, koledzy, znajomi, nieznajomi Praca Hobby Teraz czas na utworzenie relacji wartości do płaszczyzn, które będą definiowane przez zachowanie (póki co jeszcze dość ogólne). Bezwarunkowa Miłość , Wdzięczność , Empatia , ...
 • Potężne, fundamentalne wierzenia, które kształtują życie i dają moc

  Potężne, fundamentalne wierzenia, które kształtują życie i dają moc

  Wiara determinuje sposób życia. Czemu by nie przyjrzeć się swoim fundamentalnym wierzeniom i nie zastąpić tych niesłużących na takie które sprzyjają wielkiej i twórczej mocy :) Mam dość sporą kolekcję solidnych kamieni węgielnych. Niektóre z nich to koncepcje i życzenia które chciałbym, żeby stały się moją Prawdą. Ale znajdą się i prawdziwe perły, mądrości życiowe, czyli teoria poparta bezpośrednim doświadczeniem. Moje Prawdy - Wyznanie Wiary Energia podąża za ...
 • Samorozwój poprzez wartości - pożądane cechy osobowości

  Samorozwój poprzez wartości - pożądane cechy osobowości

  Przerabiałem sporo systemów aby wspomagać swój samorozwój. Wg mnie najpopularniejsze podejście to wyznaczenie sobie celów , np: chcę być dobrym programistą chcę być zaangażowanym rodzicem chcę prowadzić fajną i popularną stronę Po dłuższej analizie taka lista bardziej przypomina listę marzeń niż realnych celów. Po małej poprawce wg systemu SMART będzie: w ciągu miesiąca napiszę program w języku Java, który będzie wyliczać fazy księżyca 3 razy w tygodniu ...
 • Medytacja Vipassana w życiu codziennym - 9/10 dzień kursu medytacji Vipassana

  Medytacja Vipassana w życiu codziennym - 9/10 dzień kursu medytacji Vipassana

  Kurs pomału dobiega końca. Dziewiąty dzień jest ostatnim w którym obowiązuje Szlachetne Milczenie. Przez to jest ostatnim dniem w którym można jeszcze intensywnie pracować nad obserwacją swojego wnętrze. Warto to wykorzystać. Ale warto też zastanowić się jak to czego się nauczyliśmy przeniesiemy do zwykłęgo, codziennego życia. Bo życie to nie jest statyczne siedzenie na poduszce i obserwacja doznań w ciele bez reagowania na nie. W codzienności jest dużo dynamiki i nie ...
 • Pozytywne afirmacje wspierające spełnienie

  Pozytywne afirmacje wspierające spełnienie

  Ostatnio zaczynam na nowo pracować z afirmacjami. Mam aplikację w telefonie My Affirmations: Live Positive - Apps on Google Play, w której nagrałem sobie sporo własnych medytacji. Myślę, że słowa wypowiedziane z pełnym pewności tonem i własnym głosem mają wielką moc. Ale czasem też warto posłuchać nagrań przygotowanych przez innych. W moim przypadku wskaźnikiem czy coś jest dobre dla mnie są odczucia w ciele. Jeśli słuchając afirmacji odczuwam radość, przyjemne doznania w ...
 • Akceptuję siebie, rozwijam naturalną pewność i poczucie własnej wartości

  Akceptuję siebie, rozwijam naturalną pewność i poczucie własnej wartości

  Akceptuje siebie samego takim jakim jestem. Akceptuję w pełni swoją przeszłość, dzięki niej jestem w tym cudownym miejscu. W trudnych chwilach gdy doświadczam ciężkich emocji, przypominam sobie o wielkie mocy akceptacji. Przyjmuję to co daje mi Wszechświat, wiem że wszystko jest dla mojego wzrostu. Otwieram siebie na nowe doświadczenie jakiekolwiek by one nie było. W ten sposób rozwijam umiejętność akceptacji, ufność w Najwyższą Inteligencję Wszechświata oraz spokojny i ...
 • Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

  Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

  Jaką mam intencję by prowadzić tego bloga?? Czy jestem świadomy tej intencji, swoich pobudek? Czy jest to coś stałego czy się zmienia? To są ważne pytania, które postaram się odpowiedzieć by jeszcze bardziej być świadomym tego co robię i dlaczego to robię. Moje główne intencje to: Swobodna ekspresja przemyśleń na temat swoich doświadczeń w formie pisania Już od kilkunastu lat zapisuję różne przemyślenia na temat doświadczeń ze swojego życia. Sprawia mi to dużą ...