webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina

Menu

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu

Dzięki prowadzeniu tego bloga zauważyłem, że bardzo dużo korzyści otrzymuję poprzez kierowanie uwagi na wartościowe dla mnie aspekty życia.
W pewien sposób umysł pomału uwarunkowuje się, żeby zwracać większą uwagę na tematy, które tutaj poruszam.

Postanowiłem pójść jeszcze dalej i wzmocnić nakierowanie na życiowe wartości, które są dla mnie cenne i pożądane.

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu


Lista życiowych  wartości wraz ze wzmacniającymi afirmacjami


Akceptacja

Każdego dnia rozwijam akceptację w stosunku do siebie, innych istot i wydarzeń, które mnie spotykają. Dzięki tej umiejętności pozwalam przejawiać się Światu w naturalny sposób. Wolny od oczekiwań i umysłowych projekcji. Stan akceptacji wspiera utrzymanie uważności. Umysł nie szuka sposobów żeby zmienić coś w przeżywanym doświadczeniu, oczyszcza się z iluzji i wypełnia się informacjami dotyczącymi chwili obecnej. Akceptacja jest fundamentem naturalnego, wewnętrznego szczęścia.

Elastyczność

Rozwijanie elastyczności pozwala mi w łagodny sposób na dostosowywanie się do ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Dzięki tej wartości jestem w stanie otworzyć się na to co mi ofiarowuje Wszechświat. Być wolnym od sztywności narzuconej przez szufladkujący umysł.

Empatia

Zdolność empatii pozwala mi otworzyć się na inne osoby. Wyjść z poza struktur oceniającego umysłu i spojrzeć na sytuację z perspektywy innej osoby. Rozwijanie empatii daje mi podwójną korzyść, lepiej rozumiem innych,  nawiązuję głębszą relację i tworzę przestrzeń otwartości i uważności. Ale także poszerzam własny światopogląd.

Kreatywność

Kreatywność to wspaniała umiejętność. Człowiek jest twórczą istotą. Kreowanie leży w naszej naturze, napędza nas do działania, uruchamia przepływ twórczej energii przez ciało i umysł. Rozwijam kreatywność poprzez przekraczanie strefy komfortu i podejmowanie się nowych zadań. Sytuacje wymagające ode mnie zejścia z utartej ścieżki traktuję nie jako problemy ale jako wyzwania, szansę na rozwój

Miłość

Słowo miłość ma wiele znaczeń. Ja rozwijam tą pisaną przez duże M. A więc Miłość jest wspaniałym darem, energią umożliwiającą doświadczanie wszystkiego dookoła jako jedność. Wtedy już nie ma "dookoła", jest tylko Jedność. Jeżeli potraktuję radość bezosobowo, bez właściciela to mogę odczuwać ją w sobie gdy obserwuję ją u innych. Podobnie z obfitością, odczuwam bogactwo obserwując piękne domy i samochody, które należą do innych. Miłość to spoiwo wszystkiego, najgłębsza esencja.
Rozwijam Miłość poprzez ciągłe powracanie do chwili obecnej, poprzez rozwijanie uważności i dostrajanie się do rzeczywistości. W głębokim zjednoczeniu z teraźniejszością iluzja separacji - ego, staje się wyraźna.

Odpowiedzialność

Rozwijam odpowiedzialność poprzez uważne obserwowanie swoich działań. Świadomość tego czego się podejmuję, jakie to niesie zobowiązania i ostatecznie jakie ma konsekwencje. Biorąc odpowiedzialność za swoje czyny przyjmuję ze szczerością efekty swojego postępowania, czy są przyjemne czy nie. Taka postawa rozwija zrównoważony umysł - wolny od pragnień i niechęci.

Odwaga

Rozwijam odwagę dzięki, której przekraczam ograniczenia ego. Zachowuję dystans do głosu, który szepcze mi do ucha, że "nie uda ci się", "nie rób tego, co inni powiedzą?" itp. Odwaga jest kluczowa w poszerzaniu strefy komfortu.

Optymizm

Optymizm jest wspaniałą cechą umożliwiającą z uśmiechem na ustach stawiać czoła codziennym zmaganiom. Nie ma co na zapas się martwić. Oczekuję wspaniałych doświadczeń od Wszechświata. Rozwijając optymizm uważam, żeby nie wytwarzać zbyt dużych oczekiwań, być uważnym i elastycznym.

Otwartość

Rozwój otwartości idzie w parze z uważnością.  Dzięki rozwijaniu tej cechy reaguje w sposób łagodny i harmonijny na to co mnie spotyka. Nie jestem przywiązany do konkretnego celu jaki sobie umysł wymyśli. Przyjmuję to co daje mi Wszechświat i czerpię z tego radość. Otwartość na ludzi i sytuacje życiowe wspiera również rozwój akceptacji i elastyczności.

Prawda

  Głównym celem, życiową latarnią jest dla mnie Prawda. Urzeczywistnienie ostatecznej Prawdy. Tak jak zrobił to Budda. W każdym momencie życia mam szansę, żeby wspierać Prawdę w sobie. Gdy obserwuję rzeczywistość bez uprzedzeń, bez umysłowych interpretacji, z uważnością pełną akceptacji, wtedy dostrajam się do Wszechświata, do Prawdy. Każda taka chwila to wypalanie się energii, która utrzymuje przy życiu iluzoryczne ego.
Nie muszę nic robić, sama obecność uzdrawia z ignorancji i kieruje ku Prawdzie.

Prostota

  Lubię tworzyć przeróżne koncepcję w głowie. Sposoby jak rozwijać świadomość. Czasem są skomplikowane. Wtedy po jakimś czasie męczą mnie. Czuję, że mają zbędny narzut. Wysilam się nadto i męczę się.
Następuje refleksja.
Odpuszczenie.
Ponownie powracam do prostoty.
Sama, czysta obecność. Obserwacja bez ingerowania, bez utożsamiania.
Obserwacja chwili obecnej w zrelaksowany sposób, wolny od niechęci i pragnień.
Rzeczywistość taka jaka jest - bez aspiracji, interpretacji, wizualizacji, zniekształceń.
Bezpośredni odbiór chwili obecnej, bez skomplikowanych, umysłowych nakładek.
Najlepsza technika jest zarazem najprostszą.

Przygoda

Praktykuję medytację siedząc. Godzinami obserwuję oddech, ciało i odczucia w nim, umysł i jego treści. Po jakimś czasie to się robi nudne. Droga do wyzwolenia od iluzji ego przebyta na poduszce medytacyjnej. Nie brzmi to zbyt atrakcyjnie.
Ale vipassana praktykowana na siedząco to tylko rozgrzewka. Trening.
Gdy umysł nabiera mocy, robi się stabilny, wtedy jestem w stanie rozwijać się w każdym momencie.
Nie jest ważne już co i gdzie się robi.
Ważny jest stan umysłu z jakim podejmuje się działanie.
Na tym etapie, życie staje się prawdziwą przygodą.
Każdy moment, nie potrzeba do tego wyjazdów w egzotyczne miejsca, wyszukanych sportów, sprzętów, działań.
Każda chwila, każdy oddech to wielka, życiowa przygoda.

Rozwój

Moje życie jest w ciągłym rozwoju. Ciało w każdej chwili się rozwija, miliony starych komórek zastępowane są nowymi. Ciągła zmiana, ciągła ewolucja.
Podobnie z umysłem, nie jest sztywny i stały. Cały czas przyjmuje nowe informacje i dzięki temu się zmienia. W każdej chwili tworzę się na nowo.
Ciągła zmiana, ciągły rozwój. Bez wysiłku. Bez działania.

Spontaniczność

Rozwijam uważność i dostrojenie do chwili obecnej, do rzeczywistości. Ta postawa pozwala widzieć każdy moment w niepowtarzalny sposób. Mam dostęp do poprzednich doświadczeń, ale nie determinują one jak odbieram Świat. W każdej chwili obecności jestem spontaniczny. Reakcje nawykowego umysłu nie mają już władzy. Za sterami zasiada życiowa mądrość, która zawsze podejmuje właściwe decyzje i działa w spontaniczny, niezaplanowany sposób.

Szczerość

Dostrajam się do chwili obecnej, jestem uważny i świadomy tego co się dzieje. Szczerość jest naturalnym stanem. Jakiekolwiek kłamstwo staje się szumem, zaprzeczeniem Prawdy i odwróceniem się od Wszechświata. Dzięki rozwijającej się świadomości ciała i umysłu namacalnie zdaję sobie sprawę kiedy zaczyna kierować mną iluzja. Mam odwagę i moc by przyznawać się do swych chwil słabości, bo wpływów ego i dzięki temu powracam ponownie na jasną stronę mocy :)

Szczodrość

Odczuwam jedność z Wszechświatem. Cokolwiek daje komuś to w również daję to sobie. Rozwijam szczodrość ponieważ bardzo mocno odczuwam pozytywną energię podczas dzielenie się. Akt hojności wzmacnia Prawdę we mnie.

Świadomość

Każdego dnia rozwijam świadomość. Poprzez praktykowanie medytacji Vipassana z rana i wieczorem. Rozwijam świadomość dzięki uważnemu wykonywaniu codziennych rutynowych czynności.
Każda chwila nieuwagi, odpłynięcia jest dla mnie charakterystyczna, odczuwalna jak przyśnięcie, jak jazda na autopilocie. Dzięki doświadczaniu takiego kontrastu, rozwijanie świadomości jest dla mnie kluczowe i niezbędne. Jak tlen dla ciała.

Uważność

Rozwijanie uważności idzie w parze z świadomością. Uważność jest subtelna, delikatna, pełna akceptacji. Rozwijam ją podczas każdej chwili w której odczuwam swoje ciało, w której jestem w roli widza, obserwatora.


Wdzięczność

Z wielką radością i wdzięcznością :) rozwijam nawyk wdzięczności. Jest to wspaniała technika, która nakierowuje umysł na pozytywne treści. Wdzięczność to najpotężniejsza modlitwa. To uznanie obecności obfitości i szczęścia w swoim życiu. To wytwarzanie wibracji radości i przyciąganie do siebie okoliczności, które jeszcze bardziej spotęgują utrzymywany stan świadomości.
Każdego dnia rozwijam wdzięczność poprzez okazywanie jej.

Wytrwałość, determinacja

Dzięki medytacji Vipassana zrozumiałem jaką moc ma wytrwałość - silna determinacja. To tam ją rozwijałem jako praktykę adhitthana - godzinne siedzenie bez poruszania ciałem.
Rozwijam wytrwałość i dzięki temu coraz łatwiej radzę sobie z chwilami słabości - z momentami gdy przejawiają się w umyśle pragnienia i niechęci.
Wytrwałość, determinacja wzmacnia moją praktykę i rozwój.
Ale i Wszechświat rozwija we mnie wytrwałość ukazując mi korzyści z wysiłków jakie podejmuję na ścieżce rozwoju.

Zaangażowanie

Rozwijam zaangażowanie w praktykowanie medytacji, w tworzenie harmonijnej rodziny, relacji w pracy i stosunku do zobowiązań jakie mam. Dzięki zaangażowaniu wchodzę w głębszy stan uważności z czynnością jakiej się podejmuję.

Zrównoważenie

Rozwijam zrównoważenie. Równowaga umysłu jest podstawą praktyki Vipassana. Bezpośrednio odczuwam wielką moc zbalansowanego umysłu. Dzięki temu widzę korzyści w przenoszeniu tej cechy na inne płaszczyzny życia. Rozwijam zrównoważenie w życiu rodzinnym, w relacjach koleżeńskich, w pracy, w samorozwoju.

Życzliwość

Rozwijam naturalną życzliwość. Jest to cecha czystego umysłu i pojawia się samoistnie gdy znikają zanieczyszczenia powodowane przez pragnienia i niechęci. Doświadczam Prawdziwej ludzkiej natury - Miłości i Życzliwości do całego stworzenia.

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego blogaJaką mam intencję by prowadzić tego bloga?? Czy jestem świadomy tej intencji, swoich pobudek? Czy jest to coś stałego czy się zmienia? To są ważne pytania, które postaram się odpowiedzieć by jeszcze bardziej być świadomym tego co robię i dlaczego to robię. Moje główne intencje to: Swobodna ekspresja przemyśleń na temat swoich doświadczeń w formie pisaniaJuż od kilkunastu lat zapisuję różne przemyślenia na temat doświadczeń ze swojego życia. Sprawia mi to dużą przyjemność. Wcześniej robiłem to...

Wzmacniam relacje społeczne rozwijając uważność i wnikliwość

Wzmacniam relacje społeczne rozwijając uważność i wnikliwośćPodczas spotkań z innymi ludźmi utrzymuję w umyślę intencję otwartości i akceptacji. Słucham z uważnością i wnikliwością, dzięki temu rozwijam i wzmacniam relacje społeczne. Zauważyłem, że interakcje z innymi ludźmi mogą być bardzo rozwojowe. Podczas rozmowy utrzymuję wysoki poziom świadomości i nie daję ponieść się wewnętrznym dialogom. Dzięki temu otwieram się i tworzę korzystną przestrzeń dla innych. Kontakt zaczyna zachodzić na głębszym poziomie, charakteryzuje go szczerość i akceptacja. Ja...

Rozwijam autentyczną ochotę pomagania i wspierania innych

Rozwijam autentyczną ochotę pomagania i wspierania innychŚwiadomie i uważnie rozwijam autentyczną ochotę by pomagać i wspierać inne osoby. Wykorzystuję wspaniałe sytuacje jakie daje mi życie rodzinne aby zauważać egoistyczne cechy umysłu, obserwować je z dystansem i podejmować lepsze decyzje. Działania, które są korzystne dla mnie i innych osób, których źródłem jest miłość, empatia i życzliwość. Szczera intencja i afirmacja by pomagać i wspierać inne osoby ukierunkowuje umysł na właściwe tory. W odpowiednich chwilach w ciągu dnia, pojawiają się korzy...

Życie jako kreatywne dzieło sztuki

Życie jako kreatywne dzieło sztukiCzasem codzienność staje się szara, nudna i monotonna. Za tym stanem podąża niski poziom energii i ochoty do działania. Dopada zmęczenie, ospałość i niechęć do jakiegokolwiek działania. Raz na jakiś czas przydarza mi się taki stan. Nie jest to miłe, więc staram się to zmienić, znaleźć sposób, żeby wyjść z tej sytuacji. Żeby na nowo rozpalić w sobie entuzjazm do działania. Jedną z ciekawych koncepcji jaką znalazłem jest uczynienie ze swojego życia dzieła sztuki. Niech całość będzie naszym kreatyw...

Wewnętrzna motywacja do pracy

Wewnętrzna motywacja do pracyW naturalny i harmonijny sposób rozwijam autentyczną, wewnętrzną motywacje do pracy. Rozwijam uważność i świadomości dzięki której w harmonijny sposób rozwiązuje problemy. Budzi się we mnie motywacja by rozpuszczać uwarunkowania umysłu odpowiedzialne za niechęć do pracy. Gdy zauważam w sobie otępienie, ospałość to wykorzystuję aktywność fizyczną żeby pobudzić ciało, umysł i przepływ energii. Rozwijam akceptację ograniczeń swojego umysłu i ciała. Ale też obserwuję te ograniczenia i delikatnie pró...

Rozwijam uważność i przekraczam stare, niesłużące nawyki

Rozwijam uważność i przekraczam stare, niesłużące nawykiDzisiaj moim głównym celem jest utrzymywanie i rozwijanie uważności w ciągu dnia. Dzięki temu zauważam drobne, niesłużące nawyki. Zachowuje dystans i spokój tak aby harmonijnie wprowadzać drobne, korzystne zmiany. Metodą małych kroków - KaiZen - każdego dnia wprowadzam drobne zmiany, drobne udoskonalenia, które w sumie przynoszą znaczące, korzystne zmiany w moim życiu. Dziś będę skupiać uwagę przede wszystkim na dwóch płaszczyznach i rozwijać: Uważność w pracy Uważność w relacjach Te obszary z...

Potężne, fundamentalne wierzenia, które kształtują życie i dają moc

Potężne, fundamentalne wierzenia, które kształtują życie i dają mocWiara determinuje sposób życia. Czemu by nie przyjrzeć się swoim fundamentalnym wierzeniom i nie zastąpić tych niesłużących na takie które sprzyjają wielkiej i twórczej mocy :) Mam dość sporą kolekcję solidnych kamieni węgielnych. Niektóre z nich to koncepcje i życzenia które chciałbym, żeby stały się moją Prawdą. Ale znajdą się i prawdziwe perły, mądrości życiowe, czyli teoria poparta bezpośrednim doświadczeniem. Moje Prawdy - Wyznanie WiaryEnergia podąża za uwagąTo jest dobre na początek bo od...

Rozwijam optymizm i pozytywne nastawienie do świata

Rozwijam optymizm i pozytywne nastawienie do świataMam w sobie twórczą moc i świadomie kieruję energię by rozwijać optymizm i pozytywne nastawienie do świata. Wierzę, że wszystko co mnie w życiu spotyka jest najlepsze co mogę otrzymać. Wszechświat dba o mnie i zawsze dostaję to czego potrzebuję. Okoliczności i doświadczenia są odpowiedzią na moją wewnętrzną wibrację. Prawdziwość tych afirmacji potwierdza moje doświadczenie. Wzmacnia je i nadaje im jeszcze większej mocy. Wytwarza się pozytywne sprzężenie zwrotne. Umacnia mnie to w roli świadom...

Przywracam naturalną radość i akceptację

Przywracam naturalną radość i akceptacjęZauważyłem, że umysł uruchomił swoje stare uwarunkowania. Zaczął skupiać się na tym czego nie akceptuje. Wpadłem w sprzężenie zwrotne niechęci i pragnień... brzmi poważnie 😬 Po raz kolejny otrzymałem okazję, żeby zweryfikować swoje sposoby na radzenie sobie z chmurami. Na urzeczywistnienie mocy wewnętrznej, bezwarunkowej radości 😁 Wyrzuciłem z siebie to co mnie obciąża. Zrobiłem mapowanie umysłu - wypisałem wszystkie ciężkie myśli jakie się pojawiają. Zauważyłem jakie odczucia pojawiają się w c...

Determinacja w zachowaniu uważności by rozwijać cechy czystego umysłu

Determinacja w zachowaniu uważności by rozwijać cechy czystego umysłuWykorzystuję wypracowaną i rozwiniętą determinację by zachowywać ciągłość uważności w ciągu dnia. Moją intencją jest skupienie się na tym co się dzieje tak aby wykorzystywać sytuacje do rozwoju cech czystego umysłu. Cechy czystego umysłu - Mettā -życzliwość, życzliwość, miłująca dobroć,  bezinteresowna miłość - Karuna - współczucie - Mudita - współodczuwająca radość - Upekkha - spokój i równowaga umysłu - Dana - hojność, dawanie z siebie - Sīla -  cnota, moralność, właściwe postępowanie - Nekkha...

Rozwijam radość i satysfakcję z pracy

Rozwijam radość i satysfakcję z pracyZ uważnością, skupieniem i ze świadomą intencją rozpoczynam pracę. Skupiam się na tym co jest do zrobienia i podchodzę do tego z otwartością i elastycznością. Moim celem jest praktykowanie uważności i czerpanie z tego radości i satysfakcji. Nie zawsze wszystko idzie wg planów jakie wysnuł umysł, dlatego zachowuję czujność i okazuję akceptację temu co mnie spotyka. Każda chwila to okazja do samoobserwacji i poznawania umysłu. Do uwalniania się z niechęci i pragnień. Wytwarzam zrównoważony stan s...

Szczerość i uczciwość względem siebie i innych

Szczerość i uczciwość względem siebie i innychRozwijam i pielęgnuję szczerość i uczciwość względem samego siebie i innych osób. Zauważam chwile gdy pojawia się utrwalony nawyk będący źródłem strachu, chciwości lub pragnienia i wzmacniający fałsz i iluzję w umyśle. Obserwuję te zjawisko z dystansem, nie ulegam mu. Pozostając uważnym pozwalam uwalniać się energii która buduje te niezdrowe uwarunkowanie. Jednocześnie jeśli widzę inną, lepszą możliwość, której źródłem jest Prawda to ją wybieram. To są często małe, subtelne doświadczenia. Zdarze...

Tworzenie autentycznych relacji opartych na szczerości i uważności

Tworzenie autentycznych relacji opartych na szczerości i uważnościDziś jest doskonały dzień aby skierować się w kierunku relacji społecznych. Już na samą myśl o opuszczeniu domowej strefy komfortu odczuwam napięcia w umyśle. A pomysł o napisaniu tego wpisu wzbudził we mnie niechęć. Relacje społeczne mają dużą wartość dla mnie, ale ich tworzenie i pielęgnacja nie należy do prostych. Pisząc to uświadamiam sobie teraz, że mam duże pokłady niechęci, strachu, wstydu, niepewności i innych trudnych emocji. Tym bardziej teraz rozumiem jak wiele może mi dać kontakt z i...

Najważniejsze wartości w życiu

Najważniejsze wartości w życiuOd jakiegoś czasu dążę do stworzenia własnego, szytego na miarę systemu samorozwoju. Życiowego kompasu, który w kluczowych momentach pozwoli mi podejmować trafne decyzje i nie spływać na mielizny. Tworzyłem już listy wartości, do nich przypisywałem pożądane zachowania. To wszystko jest pomocne, ale z biegiem czasu buduje złożoność, która zaczyna ciążyć i odbiera życiu spontaniczność. Przykładowa lista wartości wg priorytetów jest poniżej 1. Odwaga 2. Życzliwość 3. Cierpliwość 4. Uczciwość 5. W...

Wysoki poziom energii i motywacji do samorozwoju

Wysoki poziom energii i motywacji do samorozwojuJestem wdzięczny za wysoki poziom energii, który pozwala mi utrzymać motywację do samorozwoju. Za uzyskiwane efekty w podejmowanych działaniach, które satysfakcjonują mnie i dają jeszcze więcej mocy. Dziękuję za wewnętrzną wiarę i optymizm, dzięki którym w chwila słabości nie poddaję się tylko robię sobie wolne na świadomy odpoczynek. Dziękuję, za wspaniałe życie w którym mogę realizować pomysły według mojego uznania. Obym był odważny i zdeterminowany by kroczyć naprzód. Oby wszystkie istoty...

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwoju

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwojuCo jakiś czas odkrywam jakiś system samorozwoju, najczęściej pod wpływem przeczytanej książki. Później go wykorzystuję przez jakiś czas, łącze z innymi metodami. Testuję i sprawdzam czy działa w moim przypadku. W wyniku takich testów wyłuskuję coś co jest proste i dobrze działa. Coś co jest jak cios Bruce'a Lee - mały wysiłek duża skuteczność. Nazbierałem już trochę takich technik, czy nawet prostych działań. Czasem o nich zapominam, dlatego postanowiłem je skompletować i utrwalić w postaci cyf...

Dieta jogiczna - wpływ stanu świadomości podczas jedzenia

Dieta jogiczna - wpływ stanu świadomości podczas jedzeniaZauważyłem u siebie, że podczas jedzenia zaczęły pojawiać się myśli typu: czy nie jem za dużo, czy to co jem teraz jest wystarczająco zdrowe. Bywam też nieobecny i myślę, już o następnym posiłku, o następnych potrawach jakie przyrządzę. Dało mi to do myślenia, że nie jest to zgodne z moimi wartościami. Z chęcią świadomego bycia w chwili obecnej, z świadomym przeżywaniem procesu jedzenia. Podjąłem więc wysiłek, żeby coś z tym zrobić i tak natrafiłem na ciekawe informacje na temat diety jogiczn...

Akceptuję siebie, rozwijam naturalną pewność i poczucie własnej wartości

Akceptuję siebie, rozwijam naturalną pewność i poczucie własnej wartościAkceptuje siebie samego takim jakim jestem. Akceptuję w pełni swoją przeszłość, dzięki niej jestem w tym cudownym miejscu. W trudnych chwilach gdy doświadczam ciężkich emocji, przypominam sobie o wielkie mocy akceptacji. Przyjmuję to co daje mi Wszechświat, wiem że wszystko jest dla mojego wzrostu. Otwieram siebie na nowe doświadczenie jakiekolwiek by one nie było. W ten sposób rozwijam umiejętność akceptacji, ufność w Najwyższą Inteligencję Wszechświata oraz spokojny i zrównoważony umysł Bud...

Rozwijanie uważności i cierpliwości podczas przygotowywania śniadania

Rozwijanie uważności i cierpliwości podczas przygotowywania śniadaniaCodziennie rano po porannej medytacji i uważnym bieganiu zabieram się za przygotowywanie posiłku. Podczas przygotowywania posiłku rozwijam uważność i cierpliwość. Bardzo często pojawia się nawyk pośpiechu, przyspieszam krok, zaczynam robić kilka rzeczy naraz, przedmioty zaczynają mi wypadać z rąk. Zaczynam odczuwać napięcia w szyi i głowie. To cenny znak, żeby się zatrzymać. To wspaniała okazja, żeby usiąść na chwilę i poobserwować oddech. Przypomnieć sobie swoje intencje. Przygotowuję jedzenie...