webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina

Menu

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwoju

Co jakiś czas odkrywam jakiś system samorozwoju, najczęściej pod wpływem przeczytanej książki. Później go wykorzystuję przez jakiś czas, łącze z innymi metodami. Testuję i sprawdzam czy działa w moim przypadku. W wyniku takich testów wyłuskuję coś co jest proste i dobrze działa. Coś co jest jak cios Bruce'a Lee - mały wysiłek duża skuteczność.

Najważniejsze i najprostsze techniki uważności i samorozwoju

Nazbierałem już trochę takich technik, czy nawet prostych działań. Czasem o nich zapominam, dlatego postanowiłem je skompletować i utrwalić w postaci cyfrowej 🤓

Proste techniki i działania rozwijające uważność i pogłębiające świadomość

Świadomy oddech

Świadome oddychanie jest podstawą medytacji. Na tym bazuje wiele technik. Świadome, naturalne oddychanie jest też wstępem do medytacji Vipassana. Na kursie odbywa się to przez pierwsze 3 dnia. Jest to praktyka medytacji Aanapana. Ma to na celu wyostrzenie umysłu i rozwinięcie koncentracji - samadhi.

Ostatnio zdałem sobie sprawę jak potężna i wartościowa jest ta technika. Utrzymywanie świadomości oddechu jest zakotwiczeniem się w teraźniejszej chwilo. Dzięki takiemu uziemieniu łatwiej jest zauważyć co się przejawia na płaszczyźnie emocjonalnej. Ułatwia to zachowanie spokoju i zrównoważenia. Sama obserwacja oddechu działa uspokajająco. Podczas sesji medytacyjnej, która skupia się wokół świadomości doznań związanych z procesem oddychania można zaobserwować jak oddech się zmienia. Spłyca się i spowalnia. Ciało rozluźnia się, umysł się wycisza a organizm ma mniejsze zapotrzebowanie na tlen.

Świadome oddychanie jest wspaniałą, formalną medytacją. Ale może też wprowadzić wiele świadomości do codziennych czynności.
Rutynowe działania takie jak chodzenie, mycie się, przygotowywanie jedzenia, jedzenie, słuchanie innych osób lub czytanie książki staram się robić uważnie i świadomie. Tak żeby nie odpływać w projekcje umysłu i pozostawać świadomym tego co się wydarza. Pomocne w tym może być skupianie się na doznaniach w ciele, np odczuciach w stopach, dłoniach, brzuchu - wszędzie tam gdzie są wyraźne wrażenia cielesne. W wielu przypadkach rozszerzenie uwagi na doznania związane z oddychaniem przynosi bardzo dobre rezultaty.
Skupiam się na tym, żeby zaobserwować cały cykl oddechu. Co czuję podczas wdechu, podczas krótkiej pauzy między wdechem a wydechem, co odczuwam podczas wydechu i co podczas pauzy między wydechem a kolejnym wdechem. Jeden świadomy cykl, drugi, trzeci... im więcej tym lepiej. Staram się tylko nie przeginać. To nie jest formalna medytacja, gdzie w centrum uwagi jest oddech, skupienie kieruję na główny obiekt związany z działaniem, a świadomość oddechu jest obok, jak pomocnik, jak kotwica utrzymująca obecność i rozwijająca uważność.

Aktualnie pracuję nad wprowadzeniem świadomego oddychania podczas wszystkich czynności jakich się tylko podejmuję. W zasadzie to moim celem jest pozostawać świadomym procesu oddychania cały czas. Jest to wciąż trudne, nawykowy umysł ma tendencję do ciągłego odpływania. Dlatego korzystam z różnych przypominaczy - sygnały interwałowe, przyklejane karteczki ale też tworzenie nawyków i dowiązywanie nawyku świadomego oddechu do istniejących już nawyków. Np zawsze gdy myję zęby to zaczynam od świadomego oddechu, przed jedzeniem podobnie... tu tylko wyobraźnia i kreatywność jest granicą.

Uświadamianie sobie subtelnych doznań w ciele

Gdy jest wystarczająca świadomość w ciele to często ją pogłębiam. Aby to zrobić uświadamiam sobie w ciele jakieś doznanie i w porównaniu do niego szukam innego bardziej subtelnego... potem kolejnego. W pewnym momencie rozszerzam świadomość na dużą część ciała albo i całe ciało. Staram się uchwycić wszystkie odczucia jakie się przejawiają, nie lgnę do tych intensywnych i co jakiś czas skupiam uwagę na subtelnych by potem znowu rozproszyć ją na całe ciało.
Obserwację doznań łączę ze świadomym oddychaniem. Każdy oddech jest falą świadomości płynącą przez ciało.

Świadomy, szczery uśmiech

Technika polega na celowym uśmiechaniu się i utrzymaniu skupienia głównie na mięśniach twarzy. Podczas tej czynności zachowuję świadomość doznań w ciele ale też tego jak na to wszystko reaguje umysł.
Czy uśmiechanie się powoduje jakieś myśli?
Jakiego rodzaju są to myśli?
Czy powstają jakieś napięcia?
Gdy pojawi się jakaś krytyczna myśl albo stan emocjonalny to uśmiech się do tego, witam z radością. Co się wtedy wydarza.
Sprawdzam czy potrafię się uśmiechać bez zewnętrznej przyczyny, czy uśmiech może być źródłem Wewnętrznej Naturalnej Radości Istnienia?
Tu nie ma ograniczeń, uśmiechanie się jest dla mnie miłą aktywnością wykorzystywaną do eksploracji ciała, umysłu i powiązań między nimi.

Sprawdzanie nastawienia i intencji - stan zrównoważonego umysłu

Zauważyłem, że przy rozwoju świadomości ważne jest nie zauważanie przeszkód i niepozostawanie pod wpływem niekorzystnych stanów umysłu. Bardzo pomocne jest monitorowanie stanu i nastawienia umysłu. Co się wydarza? Jaki mam do tego stosunek, czy mam jakąś intencję. Co mną kieruje? Czy są to jakieś pragnienia albo niechęci?
Jeśli zauważę, że umysł jest pod wpływem zanieczyszczenia to istotne jest żeby zaakceptować taki stan rzeczy. Następnie podjąć właściwe działania. Najczęściej jest to praktyka świadomego oddychania i zwrócenie się do wnętrza, skierowanie uwagi ma odczucia w ciele.
Nie zawsze sobie na to pozwalam, uwarunkowany umysł jest silny i zdarza się, że trzyma mnie w uścisku podtrzymując niekorzystne myśli i działania.
Ale zauważyłem, że rozwinąłem i rozwijam dalej świadomość tego co się przejawia, tego jakie mam nastawienie, zauważam kiedy jest ono niewłaściwe. To już duże krok na ścieżce rozwoju. Naturalnie przyda chwile gdy uwarunkowania będą maleć w sile i zaczną ustępować miejsca Mądrości, a to poskutkuje zdrowszymi stanami umysłu. Akceptacja i cierpliwość są dla mnie kluczowe 🥰

Zadawanie pytania dlaczego?

To ciekawy sposób wchodzenia w interakcję z umysłem. Gdy pojawia się jakaś myśl - pomysł, żeby coś zrobić to zadaję umysłowi pytanie Dlaczego?
To powoduje chwilowe zatrzymanie działania uwarunkowania umysłowego pod wpływem którego jestem. Albo pojawi się odpowiedź jako kontynuacja uwarunkowania albo zrozumienie, że to co proponuje umysł jest nieodpowiednie, często towarzyszy temu zwiększenie świadomości.
Ta technika działa na płaszczyźnie umysłu, a więc doświadczam jak poszczególne umysły/uwarunkowania wchodzą w interakcje między sobą. Kluczowe dla mnie jest by pozostawać w dystansie, bez identyfikowania się i analizowania, inaczej któryś przejaw umysły złapie mnie i popłynę w historię.

Wzbudzanie ciekawości

Zdarza się, że umysł jest toporny, próba zachowania uważności jest trudna, pojawia się znudzenie czy ospałość. Taki stan związany często jest z tym, że umysł się nudzi tym co się wydarza. Broni się i ucieka. Nie staram się wtedy forsować go, to wymaga dużego wysiłku i determinacji. Zauważyłem, że lepsze rezultaty przynosi zaciekawienie umysłu tym co się dzieje. Być może zacząłem coś robić automatycznie.
Mogę oddychać monotonnie i bez refleksji. Mogę też zacząć dogłębnie analizować wszelkie aspekty oddychania. Badać jego charakterystykę. Dokładnie prześledzić odczucia w ciele.
Podobnie z umysłem. Mogę zauważyć jakie ma nastawienie, poszukać przyczyny tego i zaobserwować konsekwencje. Ogólnie przebadać znikliwe co się dzieje z umysłem.
Takie działania często powodują powstanie naturalnej ciekawości, a razem z nią uważności i skupienia.

Wdzięczność

Okazywanie wdzięczności jest wspaniałą i potężną praktyką. Jej wykonywanie odbywa się na płaszczyźnie umysłu, a więc nie wymaga specjalnych warunków. Robię to zarówno w ciszy i skupieniu, ale też gdy umysł jest rozbiegany albo odczuwam trudne emocje. Po porostu skupiam uwagę na tym co jest pozytywne w Życiu. Na tym za co jestem wdzięczny. Na początku wymaga to trochę wysiłku, ale z każdą myślą, z każdą szczerą wdzięcznością umysł dostraja się do tego procesu. Zaczynają pojawiać się skojarzenia, kolejne obiekty które wywołują uśmiech i uczucie wdzięczności.
Czasem w ciągu kilku chwil przechodzę ze stanu apatii i znudzenia w stan ochoty na działania, a zrobienie czegoś co doda mi energii i zachęci do bardziej aktywnego, korzystniejszego spędzania czasu.

Staram się tylko nie wykorzystywać tej techniki żeby przykryć trudne emocje, zakopać je i wywołać pozytywne stany emocjonalne. Po prostu odstawiam smutki na bok, przywracam Naturalną Radość Istnienia i pobudzam energię kreatywności i wtedy z tego stanu ponownie spoglądam na smutki. Z taką perspektywą dużo łatwiej radzę sobie z trudnymi emocjami.

Świadoma wizualizacja

Wizualizację mocno kojarzę z Prawem Przyciągania. Z procesami mającymi na celu zmianę stanu rzeczywistości, zmiany stanu świadomości tak aby pojawiła się w przyszłości taka sytuacja, którą sobie wymarzyłem. Ale takie spojrzenie nie jest już zgodne z moim podejściem do Świata i Życia. Nie chcę podążać za pragnieniami na poziomie fizycznym, za impulsami umysłu by coś osiągnąć, stać się kimś lub zdobyć coś.
Zauważyłem, za to że wizualizacja może być pomocna podczas pracy z emocjami, doznaniami w ciele, myślami. Może być pomocne w planowaniu działania.
Tworzenie obrazów w umyśle skutkuje w ciele i umyśle tak samo jak reakcja na rzeczywistość jak na realne wydarzenia.
Dzięki temu mogę wykorzystać wizualizację jako symulację.
Jeżeli mam jakieś spotkanie którego się obawiam to je sobie wyobrażam, najdokładniej jak potrafię. To powoduje reakcję ciała i umysłu. Pojawiają się doznania w ciele, czasami emocje, przez umysł przelatują powiązane wyobrażeniami myśli. Wtedy zachowując uważność obserwuję to wszystko. Zachowuje dystans i zauważam co się wydarza. Mogę zrozumieć dokładniej skąd się biorą obawy odnośnie spotkania. Obserwując bez identyfikacji uwalniam ładunek energetyczny związany z kompleksem umysłowym. Wchodzę w rolę nieuwikłanego obserwatora. Wzmacniam korzystniejszą perspektywę do której będę mieć dostęp podczas realnego wydarzenia.

Łączenie technik medytacyjnych

Ciekawe rezultaty otrzymuję łącząc ze sobą techniki uważności.
Świadomość oddechu i świadomość subtelnych doznań w ciele często występują u mnie w parze. Czasami też dorzucam do tego świadomy uśmiech.
Gdy mam rozkojarzony umysł to praktykuję świadomy oddech i wzbudzam ciekawość.
Gdy umysł zalewa mnie myślami to zadaje pytanie Dlaczego?
Gdy kiepsko się czuję to praktykuję wdzięczność.
Gdy chcę przećwiczyć jakiś scenariusz w głowie, zaplanować coś to wykorzystuję świadomą wizualizację.
Do każdej praktyki staram się włączyć świadomość oddechu i doznań całym ciele, to mocno ugruntowuje i pomaga utrzymać ciągłość uważności i prowadzeniu procesu - aktualnej praktyki. Dzięki głębszej świadomości ciała mogę też zaobserwować jak procesy umysłowe wpływają na procesy fizyczne, a to już jest źródłem cennej mądrości.

To na razie tyle z mojej rozwojowej narzędziówki. Kilka technik, za to bardzo prostych i skutecznych jak cios Bruce Lee😜

Uważność i świadomość ciała i oddechu podczas pracy przy komputerze

Uważność i świadomość ciała i oddechu podczas pracy przy komputerzeKorzystam z prostych i sprawdzonych technik aby utrzymać świadomość ciała i oddechu podczas pracy przy komputerze. Dzięki determinacji i właściwemu wysiłkowi zachowuję ciągłość uważności. Gdy zauważam, że umysł odpłynął to spokojnie i z pełną akceptacją powracam świadomością do ciała. Aby uniknąć tworzenia się niechęci do rozkojarzonego umysłu, irytacji i frustracji to powrót do obecności rozpoczynam od głębszego wdechu i świadomego, szczerego uśmiechu. Zauważam, że utrzymywanie ciągłości świad...

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego blogaJaką mam intencję by prowadzić tego bloga?? Czy jestem świadomy tej intencji, swoich pobudek? Czy jest to coś stałego czy się zmienia? To są ważne pytania, które postaram się odpowiedzieć by jeszcze bardziej być świadomym tego co robię i dlaczego to robię. Moje główne intencje to: Swobodna ekspresja przemyśleń na temat swoich doświadczeń w formie pisaniaJuż od kilkunastu lat zapisuję różne przemyślenia na temat doświadczeń ze swojego życia. Sprawia mi to dużą przyjemność. Wcześniej robiłem to...

Determinacja w zachowaniu uważności by rozwijać cechy czystego umysłu

Determinacja w zachowaniu uważności by rozwijać cechy czystego umysłuWykorzystuję wypracowaną i rozwiniętą determinację by zachowywać ciągłość uważności w ciągu dnia. Moją intencją jest skupienie się na tym co się dzieje tak aby wykorzystywać sytuacje do rozwoju cech czystego umysłu. Cechy czystego umysłu - Mettā -życzliwość, życzliwość, miłująca dobroć,  bezinteresowna miłość - Karuna - współczucie - Mudita - współodczuwająca radość - Upekkha - spokój i równowaga umysłu - Dana - hojność, dawanie z siebie - Sīla -  cnota, moralność, właściwe postępowanie - Nekkha...

Analiza relacji społecznych - intencja, cel i wartości do urzeczywistniania

Analiza relacji społecznych - intencja, cel i wartości do urzeczywistnianiaIm dłużej praktykuje medytację Vipassana tym bardziej staję się świadomy swojego ciała i umysłu. Ostatnio zaczynam coraz bardziej przyglądać się relacjom społecznym, a dokładniej to jak zbudowane są w moim umyśle i jak rzutują na zewnętrzny świat. Uświadomiłem sobie, że umysł wytworzył projekcje każdej relacji. Noszę w sobie wizerunek każdej osoby jaką znam. Opinie na jej temat i oceny. Na podstawie tych treści jestem uwarunkowany. Dopóki sobie ich w pełni nie uświadomię dopóty będę ich niewolni...

Rozwijam radość i satysfakcję z pracy

Rozwijam radość i satysfakcję z pracyZ uważnością, skupieniem i ze świadomą intencją rozpoczynam pracę. Skupiam się na tym co jest do zrobienia i podchodzę do tego z otwartością i elastycznością. Moim celem jest praktykowanie uważności i czerpanie z tego radości i satysfakcji. Nie zawsze wszystko idzie wg planów jakie wysnuł umysł, dlatego zachowuję czujność i okazuję akceptację temu co mnie spotyka. Każda chwila to okazja do samoobserwacji i poznawania umysłu. Do uwalniania się z niechęci i pragnień. Wytwarzam zrównoważony stan s...

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiu

Wierzenia i afirmacje wzmacniające wartości wyznawane w życiuDzięki prowadzeniu tego bloga zauważyłem, że bardzo dużo korzyści otrzymuję poprzez kierowanie uwagi na wartościowe dla mnie aspekty życia. W pewien sposób umysł pomału uwarunkowuje się, żeby zwracać większą uwagę na tematy, które tutaj poruszam. Postanowiłem pójść jeszcze dalej i wzmocnić nakierowanie na życiowe wartości, które są dla mnie cenne i pożądane. Lista życiowych  wartości wraz ze wzmacniającymi afirmacjami Akceptacja Każdego dnia rozwijam akceptację w stosunku do siebie, innych is...

Przywracam naturalną radość i akceptację

Przywracam naturalną radość i akceptacjęZauważyłem, że umysł uruchomił swoje stare uwarunkowania. Zaczął skupiać się na tym czego nie akceptuje. Wpadłem w sprzężenie zwrotne niechęci i pragnień... brzmi poważnie 😬 Po raz kolejny otrzymałem okazję, żeby zweryfikować swoje sposoby na radzenie sobie z chmurami. Na urzeczywistnienie mocy wewnętrznej, bezwarunkowej radości 😁 Wyrzuciłem z siebie to co mnie obciąża. Zrobiłem mapowanie umysłu - wypisałem wszystkie ciężkie myśli jakie się pojawiają. Zauważyłem jakie odczucia pojawiają się w c...

Potężna moc intencji i nastawienia

Potężna moc intencji i nastawieniaKażde działanie niesie w sobie intencję. Warto być jej świadomym. Równie ważna jest świadomość posiadanego nastawienia. Pisząc bloga moją intencją jest rozwijać się w swobodnej ekspresji. Analizowanie tego co się we mnie dzieje. Wylewanie na zewnątrz wszelkich koncepcji jakie się pojawiają i robienie miejsca na nowe. Nastawienie do jakiego dążę to swoboda, lekkość, wolność od oczekiwań, wolność od pragnień i niechęci. Właściwe czyli świadome nastawienie i intencja dają potężną moc twórczą. Je...

Pozytywne nastawienie do wydarzeń

Pozytywne nastawienie do wydarzeńJestem wdzięczny za dzisiejszy dzień, w którym doświadczyłem mocy pozytywnego nastawienia do tego co mnie spotyka. Różnie się działo, czasem było łatwo, czasem wybuchały kłótnie. W momentach, których zachowywałem zrównoważony umysł udawało mi się okazywać spokój i podejmować mądre decyzje prowadzące do rozładowania napięcia i rozwiązania konfliktu. Na ile mogłem na tyle starałem się zachować czujność i uważność by podchodzić do wszystkiego z dystansem. By nie zapominać, że wszystko co mnie spoty...

Rozwijanie uważności i świadomości ciała i umysłu podczas pracy przy komputerze

Rozwijanie uważności i świadomości ciała i umysłu podczas pracy przy komputerzePo powrocie z kursu Vipassany planowałem umiejętnie zintegrować wypracowany poziom świadomości z etatową pracą przy komputerze. Stworzyłem zarys planowanych czynności i postanowiłem się tego trzymać. Planowanie to jedno a praktyka to drugie :) Po jakimś czasie wir pracy zaczął mnie wciągać a działania, które zaplanowałem jakoś nie chciały się zintegrować z pracą, były czymś z boku co często powodowało dodatkowe napięcia. Kolejne zadania do zrobienia. Na kursie Vipassany zauważyłem, że bardzo dob...

Wysoki poziom energii i motywacji do samorozwoju

Wysoki poziom energii i motywacji do samorozwojuJestem wdzięczny za wysoki poziom energii, który pozwala mi utrzymać motywację do samorozwoju. Za uzyskiwane efekty w podejmowanych działaniach, które satysfakcjonują mnie i dają jeszcze więcej mocy. Dziękuję za wewnętrzną wiarę i optymizm, dzięki którym w chwila słabości nie poddaję się tylko robię sobie wolne na świadomy odpoczynek. Dziękuję, za wspaniałe życie w którym mogę realizować pomysły według mojego uznania. Obym był odważny i zdeterminowany by kroczyć naprzód. Oby wszystkie istoty...

Wewnętrzna motywacja do pracy

Wewnętrzna motywacja do pracyW naturalny i harmonijny sposób rozwijam autentyczną, wewnętrzną motywacje do pracy. Rozwijam uważność i świadomości dzięki której w harmonijny sposób rozwiązuje problemy. Budzi się we mnie motywacja by rozpuszczać uwarunkowania umysłu odpowiedzialne za niechęć do pracy. Gdy zauważam w sobie otępienie, ospałość to wykorzystuję aktywność fizyczną żeby pobudzić ciało, umysł i przepływ energii. Rozwijam akceptację ograniczeń swojego umysłu i ciała. Ale też obserwuję te ograniczenia i delikatnie pró...

Determinacja w działaniu, zwątpienie i szczere refleksje nad własnymi intencjami

Determinacja w działaniu, zwątpienie i szczere refleksje nad własnymi intencjamiMoje życie ma charakter pulsacyjny i sinusoidalny. Od idei wchodzę w ekscytację owocującą działaniem, dochodzę do szczytu, potem energia i entuzjazm zaczyna opadać, pojawia się zwątpienie i brak motywacji do dalszego działania. Nie chcę się przeciwstawiać takiej rzeczywistości ale wykorzystać ją. Gdy pojawia się zwątpienie to oznacza, że umysł już nie czuje flow, nie płynę już z nurtem. Coś się zmieniło. To dobry moment, żeby poświęcić trochę czasu na retrospekcję nad tym co się wydarzyło. Przem...

Cierpliwość i uważność w rozwoju zrównoważonego umysłu

Cierpliwość i uważność w rozwoju zrównoważonego umysłuCodzienność daje doskonałe okazje aby zweryfikować postęp na ścieżce rozwoju. Pojawiają się sytuacje, które wymagają uważności i cierpliwości, a jeżeli ich zabraknie to mogą pojawić się niezbyt przyjemne konsekwencje. Taką też miałem ostatnio przygodę. Podczas pracy po raz kolejny na dysku w laptopie zaczęło brakować miejsca. Zniecierpliwiłem się i postanowiłem zrobić w końcu z tym porządek. Byłem pod wpływem niecierpliwości więc nie przemyślałem wszystkiego dobrze. Nie zrobiłem kopii najważnie...

Rozwój poza strefą komfortu

Rozwój poza strefą komfortuDoszedłem do momentu w którym mam już przesyt medytowania w zaciszu domowym. Nie żeby mi się znudziła medytacja, wręcz przeciwnie, nabrała głębi i co raz mocniej odczuwam, że każda sesja przynosi korzyści - uwalnia mnie od zbędnego balastu. Rzecz w tym, że wytworzyłem dużą nierównowagę. Dużo medytuję na siedząco a mało praktykuję w oparciu o zwykłe codzienne aktywności. Poczułem energię by to zmienić. Zacząłem jeździć do biura, raz na tydzień. Ale to za mało, dalej czułem, że ograniczam się, że...

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłu

Analiza przeszkód na drodze medytacji i oczyszczania umysłuWracając z kolejnych kursów medytacji Vipassana zastanawiałem się dlaczego wyrobiony stan świadomości spada po powrocie do domu. Przyjąłem to jako naturalną kolej rzeczy. Ale po którymś z kolei kursów spadek nie był tak wyraźny jak wcześniej. A po kilku tygodniach poziom świadomości wrócił do tego po ukończeniu kursu. Dało mi to podstawy do przeanalizowania przyczyn spadku świadomości. Gdy zacząłem dokładniej przyglądać się co się dzieje ze mną jak medytuję, jak jadę na kurs, jak z niego wracam....

Medytacja świadomego i szczerego uśmiechu

Medytacja świadomego i szczerego uśmiechuCzytając ostatnio pewno książkę po raz kolejny zrozumiałem jaką moc ma szczery uśmiech. Nie razu zaobserwowałem, że gdy mijam ludzi i uśmiecham się do nich to czuję się z tym bardzo dobrze, a gdy ktoś ten uśmiech odwzajemni to przepływa przeze mnie fala radości. Potężna sprawa. Uśmiech nic nie kosztuje i największą ma wartość gdy się nim dzielimy. Nie raz już praktykowałem medytację świadomego uśmiechu i opisałem to: Medytacja świadomego uśmiechu - rozwijanie radości Praktykowanie radości poprz...

Spacer, bieganie po lesie i uważność podczas zakupów

Spacer, bieganie po lesie  i uważność podczas zakupówJestem wdzięczny za determinację do praktykowania uważności w coraz to nowych aktywnościach. Dziękuję za las blisko domu, który bardzo ułatwia podjęcie decyzji o wyjściu z domu na zewnątrz. Po skończeniu pracy uważny spacer po lesie połączony ze spokojnym, zrelaksowanym bieganiem jest wspaniałą okazją do oczyszczenia umysłu i pobudzenia przepływu świeżej energii w ciele. Dziękuję za rozwijającą się uważność i wyciszenie podczas spacerowania i biegania. Zniknął już pośpiech. Pojawił się spokój i...

Szczerość i uczciwość względem siebie i innych

Szczerość i uczciwość względem siebie i innychRozwijam i pielęgnuję szczerość i uczciwość względem samego siebie i innych osób. Zauważam chwile gdy pojawia się utrwalony nawyk będący źródłem strachu, chciwości lub pragnienia i wzmacniający fałsz i iluzję w umyśle. Obserwuję te zjawisko z dystansem, nie ulegam mu. Pozostając uważnym pozwalam uwalniać się energii która buduje te niezdrowe uwarunkowanie. Jednocześnie jeśli widzę inną, lepszą możliwość, której źródłem jest Prawda to ją wybieram. To są często małe, subtelne doświadczenia. Zdarze...