webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina | W odwadze by kroczyć w swojej Prawdzie

Menu

Korzyści i refleksje po służeniu na kursie medytacji Vipassana

Powróciłem z kolejnego kursu medytacja Vipassana, a konkretnie ze służenia na 8 dniowym kursie Satipatthana Sutta.
Każdy taki wyjazd jest dla mnie głębokim przeżyciem. Wracam bogaty o nowe doświadczenia dotyczące natury umysłu i ciała.
Sposób w jaki praktykuję zostaje poddany dogłębnej weryfikacji. Pojawiają się przemyślenia i refleksje, które prowadzą do drobnych zmian - udoskonaleń.

Ten kurs różnił się pod pewnym względem od pozostałych na których służyłem. Miałem funkcję kierownika kursu, wiązało się to z pewną odpowiedzialnością. Dostałem jasne wskazania, żeby nie wchodzić zbyt głęboko we własne procesy. Najważniejsze jest moje dobre samopoczucie, a utrzymanie go może być trudne gdy w wyniku medytacji Vipassana na powierzchnię wypływają uwarunkowania umysłu, silne emocje czy stany mentalne.

A więc miałem tak praktykować, żeby mieć zrównoważony umysł, być wypoczęty i uważny aby wiedzieć co się dzieje dokoła mnie, aby zdawać sobie czy ktoś nie potrzebuje jakiejś pomocy.

Do tej pory zawsze miałem parcie na własne procesy, nawet na kursach na których służyłem. Teraz nie mogłem sobie na to pozwolić, zbyt duża odpowiedzialność na mnie ciążyła.
Przyjąłem, że moim głównym celem będzie utrzymywanie zrównoważonego umysłu na najwyższym możliwym dla mnie poziomie i indukowanie w sobie radości, tak, żeby uśmiech często gościł na twarzy.
Takie podejście zmieniło sposób w jaki praktykowałem. Wyzbyłem się oczekiwań i rozpocząłem praktykę świadomego oddechu i czystej obserwacji tego co się pojawiało .
Gdy umysł był zamglony i rozkojarzony to obserwowałem ten stan wciąż powracając do oddechu.
Gdy umysł był skoncentrowany i występował proces uwalniania sankhar - uwarunkowań, to obserwowałem to wstrzymując się od ingerencji. 
Gdy umysł planował, obmyślał to akceptowałem to i powracałem do oddechu.
Gdy odczuwałem zwątpienie, niechęć lub zmęczenie to również to akceptowałem, wiedząc, że i te stany przeminął.
Siadając na poduszce medytacyjnej brałem to co było, nie wybrzydzałem i nie szukałem czegoś innego.
Vipassana - doświadczanie to co jest a nie tego co by się chciało aby było.

Okazało się, że takie lekkie podejście do praktyki przyniosło mi dużo spokoju, radości i głębokich doświadczeń.
Był to bez wątpienia jeden z najbardziej stabilnych kursów. Coś niesamowitego i wartościowego. Wewnętrzna stabilność niezależna od okoliczności - coś co chciałbym przenieść do codzienności.

Tym razem nie miałem czasu, żeby robić notatki i wyłapywać złote myśli 😆 ale coś wartościowego zostało w mojej głowie.

Korzyści i refleksje po służeniu na kursie medytacji Vipassana

Doświadczone mądrości

Właściwe podejście do medytacji

Entuzjazm i radość z możliwości praktykowania, uśmiech do przeciwności i uwarunkowanego umysłu. Dystans do sztywności, niech to będzie zabawa, radość. Przecież sam decyduję jakie mam podejście do tego co robię.
Z takim nastawieniem podchodziłem do sesji medytacyjnych i ogólnie całego pobytu w ośrodku medytacyjnym. Staram się utrzymać takie podejście i w domu, to dużo ułatwia.

Czysta obserwacja bez oczekiwań i poszukiwań - postawa pełna akceptacji

Monitoruję czy umysł nie wytworzył sobie jakiegoś celu. To jest bardzo ważne, bo gdy pojawia się jakiś cel, jakieś pragnienie, to medytacja zaczyna być trudna i nieprzyjemna, zamienia się w walkę z samym sobą.
Sprawdzam stan umysłu i jego intencje jak tylko zauważę, że coś się robi trudno, spada entuzjazm i motywacja. Również przed rozpoczęciem praktyki upewniam się, że nie mam jakiś zbędnych celów pod nosem.

Choroba to okazja do rozwoju

Złapałem infekcje i miałem wspaniałą okazję, aby przyjrzeć się chorobie w głębszym stanie świadomości. Zauważyłem jak ważne jest wsłuchiwanie się w ciało. Jak skupienie się na doznaniach fizycznych wspomaga proces uzdrawiania. Zauważyłem, że umysł co rusz interpretuje to co się dzieje i napina - nie akceptuje stanu osłabienia i związanych z nim nieprzyjemnych doznań. Za każdym razem gdy to zauważałem to intencjonalnie rozluźniałem ciało i poprzez uśmiech i obserwację z dystansem pozwalałem aby umysłu puścił to co chwycił.
To niesamowite, zauważyłem, że choroba stała się głębokim procesem oczyszczającym ciało z napięć i zanieczyszczeń i umysł z uwarunkowań. Szybko zrozumiałem, że to było coś bardzo wartościowego i w naturalny sposób zacząłem odczuwać wdzięczność za tą chorobę.

Potęga myślącego umysłu

To już wcześniej zauważyłem, teraz pogłębiłem zrozumienie. Oczyszczony umysł i głęboki stan świadomości są jak żyzna gleba. Każda myśl jest nasionkiem, które może szybko urosnąć. Podczas kursu miałem kilka sytuacji, które na początku odebrałem jako niewłaściwe, jako błędy. Umysł gdy chwycił się takiej interpretacji to rozdmuchiwał sytuację to miana pożaru. Zdawałem sobie sprawę, że nic wielkiego się nie dzieje, że to umysł nad interpretuje i szuka uwagi... dzięki temu nie wpadałem w zasadzki. Obserwowałem jak pojawiają się zaczepliwe myśli. Na początku co chwilę, później rzadziej, aż przemijały bo ostatecznie, kolejnego dnia nie miały już żadnej realnej wartości, umysł nie miał interesu, żeby je przypominać.

A więc nie ma czym się przejmować i zamartwiać, cokolwiek to jest to i tak przeminie.

Silne pragnienie by się rozwijać

Nie ma nic w złego w pragnieniu by się wyzwolić z cierpienia, by podążać drogą Buddy. Jest to w porządku o ile motywuje do medytacji bez zbędnego napinania się.
Ja mam natomiast tendencję to zbytniego przykładanie się do pracy, do medytacji. Do zbyt dużego obciążania się. Na kursie byłem mocno zrównoważony i zbalansowany i zauważyłem, że takie podejście jest skuteczniejsze i dużo przyjemniejsze.
Rozumiejąc to przemyślałem różne sytuacje w swoim życiu, to jak postępuję i czym się kieruję w pokrewnych sprawach. Uświadomiłem sobie, że ciśnienie na rozwój, na procesowanie się pociąga za sobą wiele niekorzystnych dla mnie decyzji. Chodzi o przyjmowanie przeróżnego rodzaju wspomagaczy medytacyjnych, syntetycznych i roślinnych substancji zmieniających świadomość 😊 ale też i nadmierną suplementację.
Postanowiłem, że zrobię przerwę do końca roku i poświęcę się w pełni praktyce medytacji Vipassana. Będę pracować nad rozwojem i utrzymaniem zrównoważonego umysłu i zbalansowanej praktyki w codziennym życiu.

Motywacja do ciągłości praktyki

Obserwując jak z dnia na dzień wzrastała we mnie świadomość ciała i umysłu. Jak w parze z tym wzrastał spokój i wewnętrzna radość, po raz kolejny zdałem sobie sprawę jak wielki potencjał jest ukryty w człowieku. Jak dużo jeszcze we mnie drzemie. Niczego z zewnątrz mi nie trzeba. Tu chodzi o samoobserwację i odejmowanie, usuwanie opinie, błędnych wierzeń, zbędnych napięć.
Sama Vipassana, czysta obserwacja tego co jest... najpotężniejsza praktyka z jaką się spotkałem w swoim życiu.
Wzbudziłem w sobie wielką ochotę by praktykować więcej niż dotychczas, żarliwie, gorliwie i z uśmiechem na ustach 😍

Obym był szczęśliwy i czerpał radość Życia.
Oby wszystkie istoty mogły praktykować czystą Dhammę.
Obyśmy wszyscy doświadczali spełnienia i Miłości.
❤️

Przygotowanie do służenia na kursie medytacji Vipassana

Przygotowanie do służenia na kursie medytacji VipassanaNastał dość oczekiwany czas gdy wybieram się na kolejny już kurs medytacji Vipassana w roli służącego. Służyłem już dwukrotnie, więc wiem czego się spodziewać. Ale jest drobna różnica, tym razem jadę z mocną intencja rozwijania praktyki medytacji Metta. Ale od początku. Jak się przygotować na kurs medytacji Vipassana Nie będę pisać szczegółowo, już to zrobiłem wcześniej: Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja Vipassana Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana Sutta W wie...

Podsumowanie po kursie medytacji Vipassana - korzyści i refleksje

Podsumowanie po kursie medytacji Vipassana - korzyści i refleksjeKolejny kurs medytacji za mną. To był mój pierwszy 8 dniowy kurs Satipatthana. Spodziewałem się po nim dużo 😆. Tuż przed przyjazdem na kurs pozbyłem się oczekiwań i dzięki temu efekty mile mnie zaskoczyły 😎 Doświadczona mądrość Zrównoważony umysł Po raz kolejny zrozumiałem czym jest zrównoważony umysł. Jak zawsze zrozumienie odbyło się na głębszym poziomie niż wcześniej... ten proces pewnie będzie się powtarzał do ostatecznego celu - oświecenia 😅 A więc czym jest dla mnie teraz zrównoważony umy...

Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana Sutta

Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana SuttaJadę na kolejny kurs medytacji Vipassana. Tym razem 8 dniowy - Satipatthana Sutta. Ten kurs jest nieco inny. Mogą w nim uczestniczyć uczniowie, którzy byli przynajmniej 3 razy na 10 dniowym kursie Vipassany. Dodatkowo wieczorne wykłady poświęcone są Wielkiej Mowie Buddy o ugruntowaniu uważności - Satipatthana Sutta. Na tym kursie będzie też czas i możliwość żeby studiować głębiej wykład Buddy. Napisałem już bardzo podobny wpis odnośnie przygotowanie się do kursu Vipassany. Teraz powtórzę to co n...

Źródło irytacji i rozdrażnienia

Źródło irytacji i rozdrażnienia O czym chcę napisać? - O doświadczeniu w ciele dzięki któremu można uwolnić się od trudnych emocji Dlaczego chcę napisać? - Chcę to co wiem przelać na nośnik. Chcę się z tym podzielić. Dokonać autorefleksji, analizy i być może głębszego zrozumienia. Co chcę przekazać? - Jak zauważyłem połączenie doznań w ciele ze stanem świadomości - stanem emocjonalnym. Kilka lat temu podczas odosobnienia medytacyjnego Vipassany miałem wartościowy wgląd w naturę umysłu i ciała. Zauważyłem, że w niektórych syt...

Kurs Mindfulness MBCT - wnioski i refleksje na półmetku

Kurs Mindfulness MBCT - wnioski i refleksje na półmetkuMinął miesiąc mojego kursu Mindfulness MBCT. Otrzymałem do wypełnienia krótkie formularz z pytaniami. Tak, żeby zwrócić uwagę przebieg kursu. Z chęcią podzielę się swoimi odpowiedziami :) Jakie masz refleksje na temat swojej praktykiZainteresowałem się kursem Mindfulness aby zwiększyć swoje kompetencję jako osoba prowadząca sesje medytacyjne. Podczas rozmowy z nauczycielką prowadzącą kurs uświadomiłem sobie, żeby wyzbyć się oczekiwań, nie patrzeć na kurs przez pryzmat prowadzenia sesji medytac...

Świadomy oddech - 1/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Świadomy oddech - 1/10 dzień kursu medytacji VipassanaNauka Vipassany na 10 dniowym kursie rozpoczyna się od praktykowania medytacji świadomego oddechu - Anapana. Dopiero jak za pośrednictwem tej techniki zostanie rozwinięta właściwa koncentracja - Samma Samadhi - wtedy jest możliwe rozpoczęcie praktykowania medytacji wglądu - Vipassany. Przez trzy i pół dnia każdy uczestnik kursu obserwuje swój oddech.Naturalny oddech - bez jego modyfikowania. Taki jaki jest.Obserwacja bez oczekiwań, bez niechęci, bez modyfikowania. Obserwacja rzeczywistości od...

Książki na temat medytacji Vipassana

Książki na temat medytacji VipassanaPraktyka medytacji Vipassana to głównie działanie, aktywność na płaszczyźnie umysłu. Pewna część umysłu obserwuje inne części umysłu i ciało. Te działanie odbywa się przede wszystkim na siedząco z zamkniętymi oczami. Żeby właściwie praktykować ten konkretny rodzaj techniki niezbędny jest udział w kursie Vipassany. Otrzymujemy tam solidny fundament teoretyczny i wraz z nim idzie intensywna praktyka. Często jeden kurs prowadzi do następnych. Ale na kolejnych teoria jest ta sama, wykłady są te same...

Nawyk codziennej medytacji rano i wieczorem

Nawyk codziennej medytacji rano i wieczoremKilka razy w swoim życiu miałem ciąg nieprzerwanej, codziennej praktyki medytacyjnej. Poranna medytacja na dobry początek dnia, a po całym dniu wieczorna medytacja na zakończenie dnia. Ale dopiero niedawno zauważyłem bezpośrednio w swoim samopoczuciu jak wielkie korzyści ma taki nawyk. Po ostatnim kursie medytacji Vipaassana wróciłem do domu z silną determinacją utrzymania ciągłości praktyki. Przez niemal 2 miesiące medytowałem minimum 1 godzinę z rana i 1 godzinę wieczorem. Często sesje były...

Wymień destrukcyjny nawyk na rozwijający

Wymień destrukcyjny nawyk na rozwijającyTo co wyczytałem w książkach o samorozwoju zaczynam urzeczywistniać doświadczalnie we własnym życiu. Największą przeszkodą w byciu szczęśliwym są mentalne zanieczyszczenia umysłu, które powodują ciągłe błądzenie w iluzji i niechciane działanie. Takim przejawem są niekorzystne, destrukcyjne nawyki. Dla przykładu moim jest impulsywne karmienie umysłu śnieciowatymi, sensacyjnymi wiadomościami z mainstreamowych mediów. Podczas pracy mam impuls potrzeby przeczytana czegoś. Otwieram wp.pl i wchłaniam...

Kurs Mindfulness MBCT - moja formalna przygoda z uważnością

Kurs Mindfulness MBCT - moja formalna przygoda z uważnościąPod koniec stycznia 2021 r. poczułem potrzebę odbycia kursu medytacji domowej Tak bym określił technikę uważności, która nie sięga tak głęboko jak Vipassana, nie potrzebuje odosobnienia by ją praktykować. Po poznaniu zasady działania może być śmiało praktykowana w domu. Konkretnie chodziło mi o kurs Mind Body Bridging, który poznałem w bardzo dla mnie wartościowej książce Powrót do zmysłów. Ciało - dusza. Książka ta wywarła na mnie ogromne wrażenie, ponieważ miała pewne podobieństwa do Vipassa...

Prosty i zrównoważony kurs samorozwoju

Prosty i zrównoważony kurs samorozwojuCo jakiś czas wpadam w pułapkę samorozwoju. Zapędzam się w podejmowanych praktykach, wyznaczonych celach, listach rzeczy do zrobienia. To co na początku rodzi entuzjazm i daje motywację do działania staje się później ciężkie i przytłaczające. I tak kroczę ścieżką rozwoju z jednej krawędzi do drugiej. Z entuzjazmu do znudzenia i zniechęcenia. Sam się w tym wszystkim gubię. Dlatego wpadł mi do głowy kolejny pomysł żeby uporządkować działania podejmowane na rzecz samorozwoju. Jak będzie tym razem?...

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja Vipassana

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja VipassanaNiebawem jadę na kolejny kurs medytacji Vipassana. To będzie mój 4 kurs, na którym będę medytować. Byłem również na 2 kursach (10 i 8 dniowy), na których służyłem, czyli zajmowałem się pomocą w organizacji. Głównie było to gotowanie i sprzątanie. Mam już swój wypracowany i sprawdzony system. Dlatego z chęcią podzielę się swoją wiedzą, która może przydać się zarówno nowym adeptom jak i zaprawionym w boju Joginom Vipassany :) Przygotowanie do kursu Vipassany na płaszczyźnie intelektualnej i ment...

Dzień przyjazdu na kurs - prośba o nauczanie medytacji - 10 dniowy kurs medytacji Vipassana

Dzień przyjazdu na kurs - prośba o nauczanie medytacji - 10 dniowy kurs medytacji VipassanaW dniu przyjazdu na kurs jest załatwianych sporo spraw formalnych i organizacyjnych. Uczestnik wypełnia formularz zgłoszeniowy. Zgadza się z zasadami panującymi podczas kursu, zobowiązuje się je przestrzegać i podpisuje się pod nimi. Zostawiamy telefon i kosztowności w depozycie. mamy okazję skorzystać z ostatniego posiłku w tym dniu. Później odbywa się zebranie organizacyjne, na którym jest omówiony przebieg kursu i różne, drobne kwestie organizacyjne. Po zebraniu, około godziny 20, jest pie...

Uniwersalna moralność - 2/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Uniwersalna moralność - 2/10 dzień kursu medytacji VipassanaPraktykowanie Vipassany to kroczenie ścieżką Dhammy. Vipassana oznacza widzieć rzeczy takimi jakimi są w rzeczywistości, a nie takimi jakimi byśmy chcieli żeby były. Dhamma to prawo natury, to prawda o tym świecie. Kroczenie drogą Dhammy, to harmonia z uniwersalnymi prawami natury. Dhamma nazywana jest Szlachetną Ośmioraką Ścieżką. Ścieżka dzieli się na trzy częściSila - moralnośćSamadhi - właściwe działanie, koncentracjaPanna - mądrość, wgląd Sila to uniwersalna moralność składa się na niąWłaśc...

Mądrość uzyskana w doświadczeniu - 3/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Mądrość uzyskana w doświadczeniu - 3/10 dzień kursu medytacji VipassanaVipassana to medytacja wglądu. Bezpośredniego doświadczenia prawdy o świecie, prawdy która wyzwala z dominacji uwarunkowanego umysłu. Wgląd w naturę rzeczywistości następuje poprzez rozwój mądrości - paññā. Są trzy etapy rozwoju paññāsuta-mayā paññā - mądrość uzyskana dzięki przeczytaniu lub wysłuchaniu cudzych słów.cintā-mayā paññā - mądrość uzyskana poprzez logiczne zrozumienie tego co się usłyszało, poznało intelektualnie.bhāvanā-mayā paññā - mądrość uzyskana poprzez bezpośrednie doświadczeni...

Struktura istoty ludzkiej i natura umysłu - 4/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Struktura istoty ludzkiej i natura umysłu - 4/10 dzień kursu medytacji VipassanaDzień czwarty kursu Vipassana jest bardzo ważny. Tego dnia, popołudniu następuje rozpoczęcie praktykowania właściwej techniki - Vipassany. Dotychczasowa praktyka Anapany - świadomego oddechu, mająca na celu rozwinąć koncentrację, będzie mogła teraz zaowocować w praktyce wglądu w naturę Świata. Tego dnia  podczas wykładu poznajemy teorię na temat ludzkiego umysłu. To jest wiedza intelektualna. Praktykując Vipassane będziemy mieli okazję poznać ją bezpośrednio. Wtedy stanie się naszą prawdą i rozp...

Cztery szlachetne prawdy - 5/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Cztery szlachetne prawdy - 5/10 dzień kursu medytacji VipassanaPiątego dnia kursu Vipassana, podczas wieczornego wykładu poznajemy prawdy odnoszące się do naszej ludzkiej egzystencji. Cztery Szlachetne PrawdyIstnienie cierpienia.Źródło cierpienia.Ustanie cierpienia.Droga prowadząca do ustania cierpienia Praktykując Vipassanę zauważamy, że w naszym świecie istnieje cierpienia. Jest nieodłączną częścią życia każdej istoty. Akceptując ten fakt możemy przejść do uświadomienia sobie źródła tego cierpienia. Gdy uświadomimy sobie na drodze bezpośredniej obserwac...

Świadomość doznań i zrównoważony umysł - 6/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Świadomość doznań i zrównoważony umysł - 6/10 dzień kursu medytacji VipassanaPraktykę Vipassany można zwięźle ograniczyć do rozwoju dwóch zdolności.Świadomość doznań w cieleZrównoważony umysł Świadomość doznań w cielePoprzez ciągłą obserwację rzeczywistości w obrębie własnego ciała następuje wzrost wrażliwości. Zaczynamy odczuwać różne doznania w ciele. Doznania czyli efekty procesów biochemicznych zachodzących w strukturze fizycznej. Dzięki świadomości doznań w ciele jesteśmy w stanie zaobserwować jak umysł wpływa na ciało i jak ciało wpływa na umysł. Zaczynamy poznaw...

Spokój umysłu i silna determinacja - 7/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Spokój umysłu i silna determinacja - 7/10 dzień kursu medytacji VipassanaKurs Vipassany to ciągła medytacja.Obserwacja doznań w cieleŚwiadomość oddechuPozostawanie w stanie spokojnego umysłu Możliwe jest doświadczanie bardzo trudnych, ciężkich, nieprzyjemnych doznań. Bardzo ważne jest wtedy, żeby nie wytwarzać niechęci - to wzmacnia uwarunkowanie umysłowe. Jeżeli taka obserwacja ze zrównoważonym umysłem jest trudna to lepiej przerwać medytację. Nie ma co się zmuszać żeby wytrzymać ból. To tworzy tylko napięcie i dodatkową niechęć. "Jeśli umysł i ciało męczą się, to...

Prawo pomnażania i eliminowania - 8/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Prawo pomnażania i eliminowania - 8/10 dzień kursu medytacji Vipassana"Prawdziwie nietrwałe są rzeczy uwarunkowane, z natury swej powstające i przemijające. Jeśli powstaną i zostaną usunięte, wyeliminowanie ich przyniesie prawdziwe szczęście." Obserwowanie zjawisk powstawania i przemijania ze zrównoważonym umysłem, wolnym od reagowania jest drogą eliminowania. Uwarunkowania wypływają na powierzchnię umysłu, manifestują się, nie zostają zasilone i przemijają. Jeżeli nastąpi reakcja na zaistniałe zjawisko wtedy następuje pomnażanie. Uwarunkowanie odstaję energię...