webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina | W odwadze by kroczyć w swojej Prawdzie

Menu

Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana Sutta

Jadę na kolejny kurs medytacji Vipassana. Tym razem 8 dniowy - Satipatthana Sutta. Ten kurs jest nieco inny. Mogą w nim uczestniczyć uczniowie, którzy byli przynajmniej 3 razy na 10 dniowym kursie Vipassany. Dodatkowo wieczorne wykłady poświęcone są Wielkiej Mowie Buddy o ugruntowaniu uważności - Satipatthana Sutta. Na tym kursie będzie też czas i możliwość żeby studiować głębiej wykład Buddy.

Napisałem już bardzo podobny wpis odnośnie przygotowanie się do kursu Vipassany. Teraz powtórzę to co najważniejsze  jest dla mnie w tej chwili. Przy okazji będzie to fajna okazja żeby porównać czy coś się zmieniło i odświeżyć swoje podejście do medytacji.

Główne różnice między tradycyjnym 10 dniowym kursem Vipassana a 8 dniowym Satipatthana

  • Ilość dni. W Satipatthana jest ich o 2 mniej. Anapana jest praktykowana o jeden dzień krócej, czyli 2 pełne dni. 3-ego dnia, popołudniu rozpoczyna się praktyka Vipassany.
  • Kurs jest tylko dla starszych uczniów. Może to sprzyjać tworzeniu korzystniejszej atmosfery, pełnej ciszy, skupienia i poważnej praktyki.
  • Wieczorne wykłady puszczane z nagrań odnoszą się do przekazu Satipatthana Sutta.

No dobra, kurs jak kurs. Co na nim rzeczywiście będzie to się okaże.
Natomiast to co dla mnie jest ważne na tą chwilę to właściwe przygotowanie się.

Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana Sutta

Przygotowanie się do kursu medytacji Vipassana na płaszczyźnie materialnej

Aby dojechać do ośrodka można skorzystać z porad na stronie Dhamma Pallava. Jest jeszcze jedna opcja z której ja będę korzystać już któryś raz. Jest nią podróż busem 9 osobowym z Hoper. Bus podjedzie z rana pod mój dom i dowiezie mnie pod sam ośrodek - cudownie 🥰 jedyny minus to czas podróży, około 5 godzin (samochodem zeszło by 3-4), z drugiej strony zawsze można poczytać i/albo pomedytować w tym czasie - i tak planuję 🧘‍♂️

Lista rzeczy, które biorę ze sobą:

  • Ubrania: wygodne i ciepłe spodnie, tak samo bluza, termo koszulki (merino wymiata 🐏), bielizna, softshell, kurtka wiatrówka, buty trekingowe, opaska/komin na głowę (teraz pewnie będzie też pełnić funkcję maseczki jeśli zajdzie taka potrzeba), rękawiczki, kapci(do jadalni) nie biorę bo są jakieś do dyspozycji.
  • Ręczniki, pościel, kosmetyki.
  • Latarka, może się przydać do wieczornych spacerów.
  • Termos, regularne picie herbat to jest to co uwielbiam, a w ośrodku mają naprawdę ogromy wybór wypasionych herbat 🍵
  • Poduszka do medytacji i ulubiony koc żeby się nim okrywać w czasie codziennych posiedzeń.
  • Jedzenie na drogę. Wyjeżdżam o 7 rano, tuż po śniadaniu, a dojadę na miejsce o 12, to będzie dobra pora żeby zjeść coś. W ośrodku będzie posiłek około 17 godziny. Pojemnik na jedzenie przyda mi się też w drodze powrotnej - przed wyjazdem zaopatrzę się w jakiś prowiant z ośrodka.
  • Ze względu na to że kurs jest w wersji Satipatthana wezmę również coś do pisanie i książkę Mahasatipatthana Sutta. Wielki wykład o ugruntowaniu uważności, którą dostałem na poprzednim kursie Satipatthana, na którym służyłem.

Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana SuttaPrzygotowanie się do kursu medytacji Vipassana na płaszczyźnie mentalnej i intelektualnej

To czy będzie się miało właściwe ubranie, koc, poduszkę czy kosmetyki jest ważne i uwalnia od niektórych zmartwień, rozmyślań logistycznych, tworzy komfortowe i korzystne warunki. Ale gdy to już jest kolejny kurs medytacyjny to tylko takie przygotowanie to stanowczo za mało. Następnym, bardzo ważnym krokiem jest dla mnie właściwe nastawienie się i przyjęcie ogólnej intencji na kurs.
Na chwilę obecną przygotowałem sobie odżywczą karma dla umysłu 🍇

Intencje na cały kurs medytacyjny:

  • Rozwijanie zrównoważonego umysłu - wolnego od niechęci i pragnień. To jest dla mnie kluczowe i niesie za sobą bardzo wartościowe konsekwencje. Nie jest ważne czy będę się oczyszczać z uwarunkowań umysłu, czy będę uwalniać ciało z napięć. Nie jest ważne czy będę doświadczać głębokich stanów świadomości. Nie jest ważne czy będę doświadczać czegokolwiek szczególnego. Ważne jest jaką postawę będę prezentować. Moim celem jest aby rozwijać i pielęgnować zrównoważony umysł. Gdy będę doświadczać głębokiej medytacji to bardzo fajnie, będę obserwował umysł i czuwał czy nie tworzy przywiązania do tego stanu. Gdy będę doświadczał trudnych stanów, zamglenia, rozkojarzenia, braku energii to również będę obserwować umysł czy nie tworzy niechęci do tych stanów. Świadomość stanu umysłu i jego nastawienia jest dla mnie ważniejsza od tego czego ten umysł doświadcza.
  • Rozwijanie zrównoważonego umysłu niesie za sobą rozwój innych cech. Cierpliwość, uważność, akceptacja, elastyczność, otwartość. To są wartości, które chcę pielęgnować i rozwijać.
  • Ciągłe monitorowanie nastawienia do medytacji i ogólnie do chwili obecnej. Czy umysł nie ma oczekiwań? Czy jestem odprężony i zrelaksowany?
  • Rozwijanie uważności we wszystkim co robię. Zauważyłem, że wciąż mam rozjazd między praktyką medytacyjną a zwykłymi czynnościami których się podejmuję w ciągu dnia. Chcę integrować to w całość, tak żeby zwykłe czynności jak mycie się, jedzenie, spacerowanie, czytanie, rozmowa, pisanie były wykonywane ze świadomością chwili obecnej. Patrząc w przeszłość wyraźnie widzę, że poczyniłem duży progres w takiej integracji, ale wciąż jest dużo do zrobienia. Kurs medytacji jest doskonałą okazją, żeby zrobić duży potęp w rozwoju codziennej uważności.
  • Umocnienie się w drodze środka, czyli odnalezienie balansu w codzienności. W tej chwili wyraźnie czuję, że mam ciśnienie na rozwijanie się. Często medytuję kosztem relacji z rodziną czy znajomymi. Trochę się oddaliłem od materialnego życia. Chcę powrócić do naturalnej harmonii między duchowością a światem fizycznym.
  • Uświadomienie sobie i obserwacja zanieczyszczeń związanych z praktyką medytacyjną. Zauważyłem, że odczuwam niechęć przed dokładnym skanowaniem ciała i pragnienie by skupiać się na cięższych doznaniach w celu oczyszczenia się od nich. Mam też niewłaściwe nastawienie do medytacji, jestem nakierowany na rezultat, na oczyszczanie się, na progres. Chcę się przyjrzeć bliżej tym uwarunkowaniom, przestać się okłamywać, że jest inaczej, że praktykuję tak jak należy. Nie chcę pozbyć się tego błędnego podejścia tylko dogłębnie je poznać i zrozumieć 🤓

To tyle na chwilę obecną. Będę miał jeszcze trochę czasu w czasie dojazdu na kurs, pewnie poukładam sobie to wszystko i uformuję przystępne streszczenie tych intencji w swoim umyśle aby towarzyszy mi przez cały kurs.

 

Korzyści i refleksje po służeniu na kursie medytacji Vipassana

Korzyści i refleksje po służeniu na kursie medytacji VipassanaPowróciłem z kolejnego kursu medytacja Vipassana, a konkretnie ze służenia na 8 dniowym kursie Satipatthana Sutta. Każdy taki wyjazd jest dla mnie głębokim przeżyciem. Wracam bogaty o nowe doświadczenia dotyczące natury umysłu i ciała. Sposób w jaki praktykuję zostaje poddany dogłębnej weryfikacji. Pojawiają się przemyślenia i refleksje, które prowadzą do drobnych zmian - udoskonaleń. Ten kurs różnił się pod pewnym względem od pozostałych na których służyłem. Miałem funkcję kierownika kursu, wią...

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja Vipassana

Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja VipassanaNiebawem jadę na kolejny kurs medytacji Vipassana. To będzie mój 4 kurs, na którym będę medytować. Byłem również na 2 kursach (10 i 8 dniowy), na których służyłem, czyli zajmowałem się pomocą w organizacji. Głównie było to gotowanie i sprzątanie. Mam już swój wypracowany i sprawdzony system. Dlatego z chęcią podzielę się swoją wiedzą, która może przydać się zarówno nowym adeptom jak i zaprawionym w boju Joginom Vipassany :) Przygotowanie do kursu Vipassany na płaszczyźnie intelektualnej i ment...

Świadomy oddech - 1/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Świadomy oddech - 1/10 dzień kursu medytacji VipassanaNauka Vipassany na 10 dniowym kursie rozpoczyna się od praktykowania medytacji świadomego oddechu - Anapana. Dopiero jak za pośrednictwem tej techniki zostanie rozwinięta właściwa koncentracja - Samma Samadhi - wtedy jest możliwe rozpoczęcie praktykowania medytacji wglądu - Vipassany. Przez trzy i pół dnia każdy uczestnik kursu obserwuje swój oddech.Naturalny oddech - bez jego modyfikowania. Taki jaki jest.Obserwacja bez oczekiwań, bez niechęci, bez modyfikowania. Obserwacja rzeczywistości od...

Przygotowanie do służenia na kursie medytacji Vipassana

Przygotowanie do służenia na kursie medytacji VipassanaNastał dość oczekiwany czas gdy wybieram się na kolejny już kurs medytacji Vipassana w roli służącego. Służyłem już dwukrotnie, więc wiem czego się spodziewać. Ale jest drobna różnica, tym razem jadę z mocną intencja rozwijania praktyki medytacji Metta. Ale od początku. Jak się przygotować na kurs medytacji Vipassana Nie będę pisać szczegółowo, już to zrobiłem wcześniej: Przygotowanie do 10 dniowego kursu medytacja Vipassana Przygotowanie do kursu medytacji Vipassana - Satipatthana Sutta W wie...

Dzień przyjazdu na kurs - prośba o nauczanie medytacji - 10 dniowy kurs medytacji Vipassana

Dzień przyjazdu na kurs - prośba o nauczanie medytacji - 10 dniowy kurs medytacji VipassanaW dniu przyjazdu na kurs jest załatwianych sporo spraw formalnych i organizacyjnych. Uczestnik wypełnia formularz zgłoszeniowy. Zgadza się z zasadami panującymi podczas kursu, zobowiązuje się je przestrzegać i podpisuje się pod nimi. Zostawiamy telefon i kosztowności w depozycie. mamy okazję skorzystać z ostatniego posiłku w tym dniu. Później odbywa się zebranie organizacyjne, na którym jest omówiony przebieg kursu i różne, drobne kwestie organizacyjne. Po zebraniu, około godziny 20, jest pie...

Uniwersalna moralność - 2/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Uniwersalna moralność - 2/10 dzień kursu medytacji VipassanaPraktykowanie Vipassany to kroczenie ścieżką Dhammy. Vipassana oznacza widzieć rzeczy takimi jakimi są w rzeczywistości, a nie takimi jakimi byśmy chcieli żeby były. Dhamma to prawo natury, to prawda o tym świecie. Kroczenie drogą Dhammy, to harmonia z uniwersalnymi prawami natury. Dhamma nazywana jest Szlachetną Ośmioraką Ścieżką. Ścieżka dzieli się na trzy częściSila - moralnośćSamadhi - właściwe działanie, koncentracjaPanna - mądrość, wgląd Sila to uniwersalna moralność składa się na niąWłaśc...

Mądrość uzyskana w doświadczeniu - 3/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Mądrość uzyskana w doświadczeniu - 3/10 dzień kursu medytacji VipassanaVipassana to medytacja wglądu. Bezpośredniego doświadczenia prawdy o świecie, prawdy która wyzwala z dominacji uwarunkowanego umysłu. Wgląd w naturę rzeczywistości następuje poprzez rozwój mądrości - paññā. Są trzy etapy rozwoju paññāsuta-mayā paññā - mądrość uzyskana dzięki przeczytaniu lub wysłuchaniu cudzych słów.cintā-mayā paññā - mądrość uzyskana poprzez logiczne zrozumienie tego co się usłyszało, poznało intelektualnie.bhāvanā-mayā paññā - mądrość uzyskana poprzez bezpośrednie doświadczeni...

Struktura istoty ludzkiej i natura umysłu - 4/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Struktura istoty ludzkiej i natura umysłu - 4/10 dzień kursu medytacji VipassanaDzień czwarty kursu Vipassana jest bardzo ważny. Tego dnia, popołudniu następuje rozpoczęcie praktykowania właściwej techniki - Vipassany. Dotychczasowa praktyka Anapany - świadomego oddechu, mająca na celu rozwinąć koncentrację, będzie mogła teraz zaowocować w praktyce wglądu w naturę Świata. Tego dnia  podczas wykładu poznajemy teorię na temat ludzkiego umysłu. To jest wiedza intelektualna. Praktykując Vipassane będziemy mieli okazję poznać ją bezpośrednio. Wtedy stanie się naszą prawdą i rozp...

Cztery szlachetne prawdy - 5/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Cztery szlachetne prawdy - 5/10 dzień kursu medytacji VipassanaPiątego dnia kursu Vipassana, podczas wieczornego wykładu poznajemy prawdy odnoszące się do naszej ludzkiej egzystencji. Cztery Szlachetne PrawdyIstnienie cierpienia.Źródło cierpienia.Ustanie cierpienia.Droga prowadząca do ustania cierpienia Praktykując Vipassanę zauważamy, że w naszym świecie istnieje cierpienia. Jest nieodłączną częścią życia każdej istoty. Akceptując ten fakt możemy przejść do uświadomienia sobie źródła tego cierpienia. Gdy uświadomimy sobie na drodze bezpośredniej obserwac...

Świadomość doznań i zrównoważony umysł - 6/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Świadomość doznań i zrównoważony umysł - 6/10 dzień kursu medytacji VipassanaPraktykę Vipassany można zwięźle ograniczyć do rozwoju dwóch zdolności.Świadomość doznań w cieleZrównoważony umysł Świadomość doznań w cielePoprzez ciągłą obserwację rzeczywistości w obrębie własnego ciała następuje wzrost wrażliwości. Zaczynamy odczuwać różne doznania w ciele. Doznania czyli efekty procesów biochemicznych zachodzących w strukturze fizycznej. Dzięki świadomości doznań w ciele jesteśmy w stanie zaobserwować jak umysł wpływa na ciało i jak ciało wpływa na umysł. Zaczynamy poznaw...

Spokój umysłu i silna determinacja - 7/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Spokój umysłu i silna determinacja - 7/10 dzień kursu medytacji VipassanaKurs Vipassany to ciągła medytacja.Obserwacja doznań w cieleŚwiadomość oddechuPozostawanie w stanie spokojnego umysłu Możliwe jest doświadczanie bardzo trudnych, ciężkich, nieprzyjemnych doznań. Bardzo ważne jest wtedy, żeby nie wytwarzać niechęci - to wzmacnia uwarunkowanie umysłowe. Jeżeli taka obserwacja ze zrównoważonym umysłem jest trudna to lepiej przerwać medytację. Nie ma co się zmuszać żeby wytrzymać ból. To tworzy tylko napięcie i dodatkową niechęć. "Jeśli umysł i ciało męczą się, to...

Prawo pomnażania i eliminowania - 8/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Prawo pomnażania i eliminowania - 8/10 dzień kursu medytacji Vipassana"Prawdziwie nietrwałe są rzeczy uwarunkowane, z natury swej powstające i przemijające. Jeśli powstaną i zostaną usunięte, wyeliminowanie ich przyniesie prawdziwe szczęście." Obserwowanie zjawisk powstawania i przemijania ze zrównoważonym umysłem, wolnym od reagowania jest drogą eliminowania. Uwarunkowania wypływają na powierzchnię umysłu, manifestują się, nie zostają zasilone i przemijają. Jeżeli nastąpi reakcja na zaistniałe zjawisko wtedy następuje pomnażanie. Uwarunkowanie odstaję energię...

Medytacja Vipassana w życiu codziennym - 9/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Medytacja Vipassana w życiu codziennym - 9/10 dzień kursu medytacji VipassanaKurs pomału dobiega końca. Dziewiąty dzień jest ostatnim w którym obowiązuje Szlachetne Milczenie. Przez to jest ostatnim dniem w którym można jeszcze intensywnie pracować nad obserwacją swojego wnętrze. Warto to wykorzystać. Ale warto też zastanowić się jak to czego się nauczyliśmy przeniesiemy do zwykłęgo, codziennego życia. Bo życie to nie jest statyczne siedzenie na poduszce i obserwacja doznań w ciele bez reagowania na nie. W codzienności jest dużo dynamiki i nie zawsze starcza świadomoś...

Metta Bhavana - 10/10 dzień kursu medytacji Vipassana

Metta Bhavana - 10/10 dzień kursu medytacji VipassanaOstatni pełny dzień kursu. Dzień zakończenia Szlachetnego Milczenia. Dzień Szlachetnej mowy i dzień Metty. Jest to doskonały moment żeby w spokojny i świadomy sposób rozpocząć komunikowanie się z innymi uczestnikami kursu. Doskonała okazja żeby podczas konwersacji rozwijać właściwą mowę i uważne słuchanie innych. Dziesiątego dnia poznajemy również inną technikę medytacji - Metta Bhavana Medytacja miłującej dobroci, kochającej życzliwości. Poprzez oczyszczenie umysły za pomocą Vipassany, możey...

Koniec kursu, dzień wyjazdu i praktyka w domu - 10 dniowy kurs medytacji Vipassana

Koniec kursu, dzień wyjazdu i praktyka w domu - 10 dniowy kurs medytacji VipassanaOstatni dzień kursu bywa ciekawy. Z rana jest ostatnia medytacja i oficjalne zakończenie kursu. Otrzymujemy zwrot z depozytów naszych rzeczy - telefonów. Następuje ponowne podłączenie do Matrixa. Niektóre uwarunkowania zaczynają się aktywować, wypływać. Jest to doskonały moment, żeby robić to wszystko uważnie. Świadomie obserwować co się w nas dzieje, jakie pragnienia się pojawiają. Wspaniały moment, żeby rozwijać zrównoważony umysł. Wspaniała chwila by dalej kontynuować Vipassanę, dalej obserwu...

Uzyskana mądrość po kursie Vipassany

Uzyskana mądrość po kursie VipassanyDrugi dzień po 10 dniowym kursie Vipassany. Wyklarowała się w umyśle lista mądrości które mi się objawiły podczas tego intensywnego okresu. Mądrość czyli wiedza bezpośrednio doświadczona, moja prawda. Moje wglądy w naturę rzeczywistości Potęga koncentracjiZdałem sobie po raz kolejny sprawę z tego jak ważna jest koncentracja, ostrość umysłu. Do od niej zależy jak głęboka i efektywna jest medytacja Vipassana. Przeczytaj więcej w osobnym wpisie: Samma Samadhi - potęga właściwej koncentracji Czyst...

Jak utrzymać i rozwijać efekty po kursie Vipassany

Jak utrzymać i rozwijać efekty po kursie VipassanyPo swoim pierwszym kursie Vipassany wróciłem do domu wystrzelony w kosmos. Moja świadomość była na wcześniej nie doświadczonym, wysokim poziomie. Widziałem jak ludzie dookoła mnie działają automatycznie, zatopieni we własnym umyśle. Ale ten stan nie trwał wiecznie, z dnia na dziań słabł. Po dwóch tygodniach nie czułem już większej różnicy. Oczywiście byłem lżejszy o uwarunkowania, które uwolniłem podczas kursu. Przerobiłem też trochę nawyków po powrocie do normalnego życia gdy miałem jeszcze pod...

Podsumowanie po kursie medytacji Vipassana - korzyści i refleksje

Podsumowanie po kursie medytacji Vipassana - korzyści i refleksjeKolejny kurs medytacji za mną. To był mój pierwszy 8 dniowy kurs Satipatthana. Spodziewałem się po nim dużo 😆. Tuż przed przyjazdem na kurs pozbyłem się oczekiwań i dzięki temu efekty mile mnie zaskoczyły 😎 Doświadczona mądrość Zrównoważony umysł Po raz kolejny zrozumiałem czym jest zrównoważony umysł. Jak zawsze zrozumienie odbyło się na głębszym poziomie niż wcześniej... ten proces pewnie będzie się powtarzał do ostatecznego celu - oświecenia 😅 A więc czym jest dla mnie teraz zrównoważony umy...

Źródło irytacji i rozdrażnienia

Źródło irytacji i rozdrażnienia O czym chcę napisać? - O doświadczeniu w ciele dzięki któremu można uwolnić się od trudnych emocji Dlaczego chcę napisać? - Chcę to co wiem przelać na nośnik. Chcę się z tym podzielić. Dokonać autorefleksji, analizy i być może głębszego zrozumienia. Co chcę przekazać? - Jak zauważyłem połączenie doznań w ciele ze stanem świadomości - stanem emocjonalnym. Kilka lat temu podczas odosobnienia medytacyjnego Vipassany miałem wartościowy wgląd w naturę umysłu i ciała. Zauważyłem, że w niektórych syt...

Dziękuję za medytację Vipassana

Dziękuję za medytację VipassanaOdczuwam ogromną wdzięczność za medytację Vipassana. Dziękuję Buddzie za odkrycie tej wspaniałej techniki. Wszystkim nauczycielom po nim, którzy kontynuowali przekazywanie Vipassany. Dziękuję SN Goenke za rozprzestrzenienie Vipassany w formie kursów na cały Świat. Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy nauczają tej wspaniałej techniki. Dziękuję wszystkim istotom, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania Vipassany. Oby wszystkie istoty były szczęśliwe i wolne od cierpienia. Oby wszystkie...