webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój

Menu

Wewnętrzna presja przeszkodą w naturalnej radości i lekkości życia

Ostatnio usilnie pracuję nad stworzeniem własnego systemu równowagi. Tak aby połączyć w najważniejszych płaszczyznach i między nimi osiągnąć harmonię.
 • Rozwój osobisty, własne potrzeby, hobby
 • Praca
 • Żona, dzieci, przyjaciele, koledzy, znajomi

Co jakiś czas wydaje mi się, że już jest ok, by potem wystrzelić skumulowaną frustracją.
Ostatnio przeanalizowałem różne życiowe sytuacje. Własne, świeże doświadczenia i wyciągnąłem z nich wnioski. W wyniku tego urodziło się kilka wpisów:

Bardzo wartościowa wiedza, ale wciąż czegoś brakuje. Dowodem na to jest chociażby mój wczorajszy spadek emocjonalny. Wybuch emocji, frustracji... wyraźny sygnał, że nazbierały się czarne chmury.
Dlaczego tak jest?
Wewnętrzna presja przeszkodą w naturalnej radości i lekkości życia


Ponownie przyjrzałem się sobie, myślom jakie pojawiają się w mojej głowie. Reakcjom ciała jakie powstają na te myśli. Szybko sobie uświadomiłem przyczynę swojego cierpienia.
Po raz kolejny to są moje własne oczekiwania względem świata wewnętrznego i zewnętrznego. Po raz kolejny uświadomiłem sobie to co już wiem.

Tym razem przyjrzę się temu bliżej i dokładniej to sobie poukładam. Czemu się poświęcam i gdzie zasiałem nasiona presjiRozwój osobisty, własne potrzeby, hobby

 • Nauka gry na ukulele - narzuciłem sobie tempo, zadania na liście ToDo, bez wątpienia nie wykonywanie tego planu tworzy we mnie poczucie winy - napięcia. Mimo to często zdarza mi się wziąć instrument do ręki i popłynąć w naturalnej improwizacji. Nie wykonuję wtedy z góry określonej lekcji. Mam za to autentyczną przyjemność z grania. Czuję jak muzyka płynie ze mnie, wypełnia mnie i otoczenie, staję się jednością z tym doświadczeniem. Doznaję wtedy wielu przyjemnych odczuć w ciele. Nawet teraz gdy to piszę to zalewają mnie fale przyjemnych dreszczy i pojawia się naturalny uśmiech na twarzy. Naturalna radość i satysfakcja. WOW, napisanie tego już wiele mi uświadomiło.
 • Yoga - poranne ćwiczenia. Celem jest wykonanie powitania słońca będąc obecnym i świadomym swojego ciała. Tu jest raczej czysto, nie mam wielkich oczekiwań. Próg wejścia jest niski - ćwiczenia mogę wykonać nawet w 2 minuty. Mimo to warto zaobserwować co się dzieje we mnie jak powiem sobie nie, odpuszczę ćwiczenia. Czy pojawi się poczucie winy, czy może akceptacja?
 • Tworzenie tego bloga - mam cel, żeby wrzucać jeden wpis dziennie. Mam lekki zapas szkiców, więc jak jestem zmęczony to publikuję gotowca. To jest ok, nie chcę odpuszczać i mam dużą radość z pisania. To rozwija też samoakceptację - nie każdy wpis jest dobrej jakości (w mojej ocenie). Wiec celem nie jest perfekcjonizm, ale spokojne, naturalne wypuszczanie z siebie refleksji - dzielenie się swoimi przemyśleniami. Ekspresja. Dodatkowo rozwijam determinację, żeby się nie poddawać.
  Osłabiam też poczucie własnej wartości na podstawie opinii innych. Czasem mam wątpliwości co inni mogę pomyśleć o mnie gdy przeczytają wpis na blogu. Ostatecznie akceptuję to, że nie jestem w stanie kontrolować myśli innych ludzi. Dodatkowo piszę to co czuję, przedstawiam siebie, swoją prawdę - nie mam powodów, żeby się tego wstydzić, taka jest moja rzeczywistość.
 • Moja relacja z jedzeniem. O tym już pisałem kilka razy. Mam wyraźnie zaburzoną relację z jedzeniem. Mam oczekiwania co do tego co powinienem jeść, kiedy i w jakich ilościach. Takie oczekiwania prędzej czy później rodzą napięcia. Często w efekcie nienaturalnie objadam się.

Praca

 • Etat. Osiem godzin dziennie, pięć razy w tygodniu. Uważam, że to bardzo dużo. Jeśli nie mam w tym radości to się męczę. A z programowaniem jest tak, że często są wyzwania w postaci trudnego problemu do rozwiązania. Nauczenia się czegoś nowego. Żmudnego ślęczenia przy komputerze, żeby znaleźć błąd. Takie sytuacje często są nieatrakcyjne, budzą niechęć.
  Mam spore oczekiwania względem siebie w pracy. Mam być wydajny, skuteczny. Nie powinienem się obijać. Powinienem szybko rozwiązywać powierzone mi zadania. Powinienem tworzyć kod wysokiej jakości. Nie powinienem popełniać błędów. Powinienem wykazywać się kreatywnością, otwartością, inicjatywą, ochotą do pracy. Powinienem być obecny i uważny podczas telekonferencji. Jest tego naprawdę dużo.
  Tym wymaganiom nie da się sprostać. Nie jestem idealnie zaprogramowanym robotem. To się nie może udać. Zawsze gdy będę mieć taki pakiet oczekiwań będzie pojawiać się niezadowolenie. Brak satysfakcji. Nie pokryte oczekiwanie będzie przykrywać inne drobne sukcesy.
  To jest moim największym problemem i przeanalizuję to jeszcze dokładniej.

Żona, dzieci, przyjaciele, koledzy, znajomi

 • Chciałbym poświęcam więcej czasu swojej żonie i dzieciom. Częstym problemem jest brak czasu, mały poziom energii wieczorem. Dodatkowo mój umysł w ciągu dnia jest wypełniony pracą, nie jestem wtedy w stanie poświęcać uwagi innym. A jak to robię to jest to wycinek mojej świadomości. Niska jakość. Nie to co bym chciał zaoferować.
 • Dbam o relacje z przyjaciółmi, kolegami i znajomymi. Ale tu też mam oczekiwania. Chcę być świadomy podczas naszych spotkań. Nie wychodzić z ego tylko z bezwarunkowej miłości i empatii. Wykazywać naturalne zainteresowanie drugą osobą.  Chciałbym być duszą towarzystwa, poruszać wartościowe tematy. Pobudzać umysły innych to inspiracji.

Te oczekiwania budują wewnętrzną presję i są przeszkodą w radosnym życiuCo dalej z tym zrobić. Uświadomienie sobie własnych procesów to bardzo cenne doświadczenie. Tym nie mniej uważam, że potrzebne mi będzie przeramowanie. Obranie innych celów, bardziej adekwatnych do moich wartości i takich które nie będą tworzyć napięć.

Te zadanie zostawię sobie na później.
Niebawem podzielę się efektami :)

Cel i oczekiwania przeszkodą w samorozwoju

Cel i oczekiwania przeszkodą w samorozwojuTworząc swoją ścieżkę rozwoju wyraźnie określiłem swój cel:  ostateczne wyzwolenie z iluzji -  oświecenie. Ma on być moją główną, największą i najjaśniejszą latarnią, która pomaga w podejmowaniu codziennych decyzji, tak żeby nie znosiło mnie na mieliznę.Żeby moje działania skutkowały oczyszczaniem umysłu z mentalnych zanieczyszczeń.Żeby każdy dzień przybliżał mnie do celu.Jest to ambitny cel, to nie ulega wątpliwości.Ale też zawiera w sobie pułapkę uniemożliwiająca jego osiąg...

Odpuszczanie i akceptacja - wolność od uwarunkowanego umysłu

Odpuszczanie i akceptacja - wolność od uwarunkowanego umysłuOstatnio zacząłem częściej praktykować chwile ciszy tuż przed posiłkiem, w trakcie lub po prostu w chwilach gdy czuję się przytłoczony nadmiarem przyjętych obowiązków.Zamykam wtedy oczy, wsłuchuję się w ciało. Skupiam swoją uwagę na odczuciach doświadczanych podczas naturalnego oddychania.Zazwyczaj wtedy uświadamiam sobie dużo napięć w głowie, karku, szyi, plecach. Obserwuję je, kieruje do nich oddech, rozluźniam delikatnie swoje ciało.Czasem dość szybko skutkuje to zrelaksowaniem się. Al...

Sztuka odpuszczanie i akceptacji czyli jak się nie zarzynać

Sztuka odpuszczanie i akceptacji czyli jak się nie zarzynaćMiałem dzisiaj w planach napisać coś o Mindfulness - jest ba półmetku kursu i robiłem ćwiczenie podsumowujące.Miałem też mieć fajny dzień i dużo energii.Ani jedno ani drugie nie zaistniało.Właśnie wróciłem z piątego spotkania. Straszliwie zmęczony.Dziś miałem pierwszą medytację podczas której odpływałem.Obserwacja trudnych doznań na siedząco. Nic z niej nie pamiętam. Na potkanie pojechałem... pełen poczucia winy i rozczarowania sobą, boprzez weekend się objadałemprzez objedzenie byłem za...

Akceptuję rzeczywistość taką jaka jest, rozwijam uważność, zrozumienie i mądrość

Akceptuję rzeczywistość taką jaka jest, rozwijam uważność, zrozumienie i mądrośćRozwijam umiejętność akceptacji rzeczywistości takiej jaka jest. Dzięki temu pogłębiam swoją uważność, zrozumienie Wszechświata i wynikającą z tego mądrość życiową.Doświadczenie pokazuje mi, że prawdziwe, wewnętrzne szczęście nie jest efektem umiejętności zarządzania tym co mnie otacza. Podporządkowywania sobie, kreowania, zmienianie otoczenia tak aby pasowało do oczekiwań umysłu prędzej czy później przynosi napięcie. Do tego wymaga sporego wysiłku.Gdy płynę z prądem życia - Wu Wei, akceptuję to...

Urlop - próg wejścia w stan relaksu i akceptacji

Urlop - próg wejścia w stan relaksu i akceptacjiKolejny urlop się zaczął. W tym roku podobnie jak w poprzednim wypadło na podróżowanie po Polsce kampervanem. Kolejna porcja oczekiwań i wyobrażeń. Kolejne, dość bolesne zderzenie z rzeczywistością. Ale tym razem byłem na to przygotowany i prawie pewny, że start będzie trudny i pełen wyzwań.Już pierwszego dnia okazało się, że lodówka nie działa - podobnie jak rok temu.Dzieci kłóciły się między sobą, co chwila wybuchała mała awantura... .byłem jak wulkan.Umysł zalały myś...

Prawidłowe podejście do medytacji - akceptacja natury umysłu

Prawidłowe podejście do medytacji - akceptacja natury umysłuAkceptacja staje się dla mnie głównym fundamentem świadomego istnienia w tym umysłowo-materialnym świecie.W pewnym sensie wszystko co mnie otacza i spotyka domaga się się akceptacji, jako przejaw rzeczywistości. Wszelki przejaw oporu przed Prawdą chwili obecnej, przed tym co Jest rodzi napięcie.W kontekście praktyki medytacyjnej niesie to ciekawe i warte poznania konsekwencje. Można spotkać się z wieloma rodzajami medytacji. Niektóre z nich mogą mieć jakiś określony cel, specyficzny stan...

Medytacja dostrajania się do natury

Medytacja dostrajania się do naturyOstatnio miałem okazję zrelaksować się na łonie natury.Nocowałem w samochodzie, w miejscu gdzie oddalony od cywilizacji.Małe jezioro otoczone lasem. Ledwo widoczna ingerencja człowieka w postaci kilku ścieżek leśnych. A tak cała reszta nienaruszona, wręcz dziewicza.W nocy okazało się, że nie słychać żadnych odgłosów z miast, ulic itp.Idealne miejsce aby rozluźnić się, pomedytować i wzmocnić łączność ze światem, z naturalnym rytmem życia. I tak też zrobiłem.Gdy wygodnie leżałem i wsłuchiwa...

Spokój umysłu, uważność i optymizm

Spokój umysłu, uważność i optymizmJestem wdzięczny za wyćwiczony i umocniony spokój umysłu. Niezależnie co mnie spotyka wiem, że jest na najlepsze dla mnie, trudne chwile moją moc wzmacniania i weryfikacji swojej postawy.Dziękuję za uważność, która pomaga mi wychwycić momenty, w których zaczynam dryfować w czarne myśli. Dziękuję, za moc do kreowania swojej rzeczywistości z pełną odpowiedzialnością. Nie chodzi o przykrywanie trudnych emocji pozytywnym myśleniem.Gdy doświadczam smutku to robię mu przestrzeń, odczuwam go, al...

Natura człowieka - cechy czystego umysłu

Natura człowieka - cechy czystego umysłuGdy umysł zaczyna się oczyszczać z mentalnych uwarunkowań, z egotycznych zanieczyszczeń to zaczynają się przejawiać jego naturalne cechy.Człowiek zaczyna w naturalny sposób odczuwać łączność z całym stworzeniem, całym Wszechświatem. Stwierdzenie Ja i Wszechświat to Jedność z afirmacji staje się Prawdą. Wg przekazu Buddy, czysty umysł ma cztery cechy:Karuna - współczucieMetta - bezinteresowna miłośćMudita - współodczuwająca radośćUpekkha - spokój i równowaga umysłuKaruna - współczucieJest...

Radosny i świadomy twórca własnego życia

Radosny i świadomy twórca własnego życiaWspaniałą umiejętność jaką rozwija praktykowanie Mindfulness jest czerpanie radości z wykonywania zwykłych czynności w uważny sposób.Każdą czynność można zamienić w akt artystyczny. W proces twórczy.Jedyne co trzeba zrobić to przekroczyć bariery jakie tworzy uwarunkowany umysł.Wyzbyć się poczucia wiedzy.Podchodzić do czynności z ciekawością, otwartością i intencją zrobienia tego najlepiej jak się potrafi... przy czym nie robiąc to kosztem czegoś. Ostatnio udało mi się o tym pamiętać w kil...

Dystans - lekkie, radosne podejście do życia

Dystans - lekkie, radosne podejście do życiaOstatnio spotyka mnie wiele niespodzianek w ciągu dnia.Mam na myśli raczej te mniej miłe, niechciane.Gdy tylko dam się złapać i potraktuję sytuację poważnie to robię się napięty.Pojawia się  irytacja i zdenerwowanie. Zaczynam grać w iluzoryczną grę umysłu - niechęci i pragnienia.Upływa trochę czasu zanim orientuję się, że po raz kolejny wpadłem w pułapkę. Uległem uwarunkowaniom własnego umysłu.Biorę głęboki wdech, uśmiecham się do siebie, uśmiecham się do iluzji, uśmiecham się do samsa...

Nawyk pielęgnacji stanu świadomości - utrzymanie kontaktu z wewnętrzna, bezwarunkową radością

Nawyk pielęgnacji stanu świadomości - utrzymanie kontaktu z wewnętrzna, bezwarunkową radościąZauważyłem, że prawdziwe, bezwarunkowe szczęście jest zawsze dostępne wewnątrz mnie. Czysta radość z istnienia i doświadczania życia w świecie materialnym.Aby ta radość mogła zamanifestować się umysł musi być wolny od skaz - pragnień i niechęci.Utrzymanie go w takiej czystości podczas natłoku codziennych zadań do zrobienia jest bardzo trudne.Dlatego aby utrzymać świadomość w odpowiednim stanie będę rozwijać nawyk sprawdzania w jakim stanie aktualnie jestem.Gdy wykryję, że coś wypłynęło na powier...

Dhamma - Prawo Natury - Zrównoważona życiowa ścieżka

Dhamma - Prawo Natury - Zrównoważona życiowa ścieżka Jednym ze znaczeń słowa Dhamma jest Prawo Natury. Czyli zasady działania Wszechświata. Proste do zrozumienia i bezpośredniego doświadczenia reguły przyczynowo-skutkowe.Tu nie ma sędziego, który będzie nas rozliczać za nasze życie. Nikt nas nie ukarze i nie nagrodzi, bo nikt nie ocenia naszego życia.Jest wolna wola.Ale są też zasady, które obowiązują w materialnym świecie.Jeśli pozwolimy żeby w umyśle pojawiło się zanieczyszczenie, np gniew, to skutkiem będą doznania w ciele - raczej nieprzyjemne...

Rozwijam umiejętność pisania bloga i czerpię z tego radość

Rozwijam umiejętność pisania bloga i czerpię z tego radośćZ wielką radością i entuzjazmem rozwijam umiejętność pisania ciekawych wpisów na bloga.Wykazuję się samoakceptacją, dzięki temu nie blokuję się przy drobnych problemach.Często zaczynam pisać gdy w głowie jest pustka. To rozpoczyna przepływ energii. Umysł pomału zaczyna wypełniać się ideami i pomysłami.Wykorzystuję medytację aby oczyszczać swoje najwspanialsze narzędzie jakim jest umysł. To dzięki niemu idee zamieniam w słowa. Dzięki fizycznemu ciału, słowa zamieniam na informacje w formie pisane...

Szczęśliwy obserwator - sztuka życia z dystansem

Szczęśliwy obserwator - sztuka życia z dystansemGdy przychodzi kolejny upadek. Wszystko zaczyna szarzeć i tracić sens.Spadam w dół.Zaczynam szukać w sobie solidnego fundamentu, który pomoże mi nie zatracać się w materialno-umysłowej iluzji.Czy potrafię zachować dystans do doświadczenia? Praktyka Vipassany rozwija zrównoważony umysł. Łatwo jest siedzieć spokojnie na poduszce medytacyjnej. Ale gdy jest się w środku mentalno-emocjonalnej burzy, która regularnie spotyka nas ludzi, wtedy trudno zachować spokój.Ale jest to możliwe.Takie sytu...

Niechęć do rozwijania hobby - budzenie wewnętrznej pasji

Niechęć do rozwijania hobby - budzenie wewnętrznej pasjiOstatnio zaobserwowałem, że dość mocno zaniedbałem swoje hobby: grę na ukulele, rysowanie, malowanie, fotografię... pewnie jeszcze by coś zakurzonego się znalazło.Z drugiej strony dosłownie w tym momencie uświadomiłem sobie, że jestem mocno wciągnięty przez inne hobby - medytacja Vipassana, praktykowanie uważności, pisanie bloga i z tym wszystkim powiązane rozwijanie się, np poprzez czytanie książek.Wykorzystam ten wpis, żeby sprawdzić co się kryje za zaniedbaniem hobby.Coś czuję, że może stać z...

Optymizm i motywacja do działania

Optymizm i motywacja do działaniaJestem wdzięczny za optymizm jaki ofiarowuje mi codziennie Wszechświat. Za wynikającą z tego motywację do działania. Za energię, która powstaje we mnie gdy podejmuję się czynności.Gdy wstaję rano i kończę medytację czasami pojawia się myśl czy iść pobiegać czy może zostać w domu. Rozważam to. Nie jestem pewien co kieruje moją rozterką, czy niechęć do biegania czy pragnienie utrzymania zdrowego nawyku... Gdy wyjdę pobiegać, zrobię krótką rundkę na łonie natury - w lesie i wrócę do domu to...

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego bloga

Szczere intencje kierujące prowadzeniem tego blogaJaką mam intencję by prowadzić tego bloga??Czy jestem świadomy tej intencji, swoich pobudek?Czy jest to coś stałego czy się zmienia?To są ważne pytania, które postaram się odpowiedzieć by jeszcze bardziej być świadomym tego co robię i dlaczego to robię. Moje główne intencje to:Swobodna ekspresja przemyśleń na temat swoich doświadczeń w formie pisaniaJuż od kilkunastu lat zapisuję różne przemyślenia na temat doświadczeń ze swojego życia. Sprawia mi to dużą przyjemność. Wcześniej robiłem to...

Każdego dnia rozwijam naturalną, wewnętrzną radość

Każdego dnia rozwijam naturalną, wewnętrzną radośćJestem świadomy tego, że każdego dnia rozwijam naturalną, wewnętrzną radość.Jestem szczęśliwy z tego gdzie jestem i kim jestem.W parze z rozwojem radości idzie akceptacja, dzięki niej to co mnie spotyka nie ma dużej mocy aby wpływać na mój stan.Naturalna radość jaką rozwijam ma swoje źródło w poziomie świadomości, w zrozumieniu natury świata - ciągłego przemijania.Gdy mam wysoki poziom świadomości to nie przywiązuję się do tego czego doświadczam, z czym mam do czynienia. Dzięki temu jestem otwar...