Informacje o mnie

Nazywam się Jacek Bukowski. Tworzeniem stron internetowych interesuję się od ponad 14 lat, czyli moja przygoda zaczęła się gdzieś około 2000 roku. Na początku stworzyłem własną wizytówkę przy użyciu Pajączka Light. Po jakimś czasie, zacząłem poświęcać swój wolny czas właśnie na naukę tworzenia stron internetowych. Nie korzystałem z konkretnych kursów. Raczej podglądałem kod innych stron, analizowałem go i na podstawie tego ćwiczyłem tworzenie własnych stron internetowych.

Po jakimś czasie takiej zabawy postanowiłem zaprojektować coś większego. Jednostronicowa wizytówka już mnie nie radowała :) Szybko znalazłem temat na stronę i zacząłem ją budować. Trzymałem się dalej poznanego programu do tworzenia stron, czyli polskiego Pajączka, ale w bardziej rozbudowanej wersji. Stronę wykonałem na ramkach. I umieściłem na darmowym hostingu. Po jakimś czasie odniosłem sukces, miałem kilkaset odwiedzin dziennie i TOP3 w wyszukiwarce WP na kilka interesujących mnie fraz.

Przez następne kilka lat zrobiłem kilka stron, wszystkie były oparte na ramkach. Kończąc technikum elektroniczne na pracę dyplomową wybrałem odnowę strony szkoły, ją też wykonałem na ramkach, tabelach i otarłem się już o CSS. Niestety nie wiele z niego rozumiałem i nie wykorzystywałem jego potencjału.

Był rok 2003. Rozpocząłem studia w elitarnej :D uczelni ETI w Gdańsku. Tam na zaliczenie z jakiegoś przedmiotu (niestety nazwy nie pamiętam, ale było to chyba gdzieś na 2-3 semestrze) wykonałem kolejną stronę. Oczywiście również była oparta na ramkach, o dziwo dostałem maksymalną ocenę. Faktem było, że poprzeczka była podniesiona już trochę wyżej (tak na poziomie kolan), ponieważ trzeba było dołączyć plik CSS i w nim zdefiniować wygląd strony. Strona musiała zawierać m.in. nagłówki, akapity oraz walidować się bezbłędnie.

Na studiach jak to na studiach, kupa zabawy i mało nauki, zwłaszcza, że mieszkałem w akademiku. Dość szybko dałem się wkręcić w grę Counter Strike. Grałem w przesławnym klanie =wiaderko= razem ze znajomymi. Dało mi to sposobność aby kolejny raz wykazać się swoimi umiejętnościami. Wykonałem stronę klanową. Oczywiście opartą na ramkach :) Hostowałem ją na darmowym uczelnianym serwerze.
Któregoś razu pokusiłem się o radę na grupach dyskusyjnych na temat zamiany ramek na coś bardziej na czasie. W rezultacie zacząłem się uczyć programowania w PHP. Odświeżyłem również swoją wiedzę na temat HTML'a i CSS.

Przygoda ze studiami na ETI w Gdańsku dość szybko się skończyła, prawdopodobnie przez to, że studiowałem, zamiast się uczyć i chodzić na zajęcia. Inna sprawa, że moje marzenia miały się nijak z napotkaną rzeczywistością. Liczyłem na wąska specjalizację i możliwość dobrego wyszkolenia się w niej, ale zostałem zaatakowany z każdej strony wszelkimi możliwymi językami programowania jakie kiedykolwiek powstały ;) Do tej pory uważam, że na studiach kształci się ludzi, a nie pozwala im się w łatwy sposób zdobyć użyteczną wiedzę.

Pod koniec 2006 roku postanowiłem zaszaleć i zakupiłem pierwszą własną domenę - webfly.pl, czyli domenę na której jest ta strona. Zaopatrzyłem się również w miejsce na płatnym hostingu. Pamiętam jak cały proces zajął mi minimum kilka dni. Jeszcze wtedy tak naprawdę nie do końca odróżniałem pojęcie domeny od hostingu :)
Na sub-domenie umieściłem swoją stronę klanową. Zarówno strona klanowa jak i serwer Counter Strike, który był wizytówką naszego klanu, szybko zdobyły popularność. Byłem zmuszony utworzyć forum internetowe, żeby kierować tam ludzi, którzy zaprzątali mi głowę na Gadu-Gadu.

Punktem zwrotnym, jeśli mogę tak to określić, była rozbudowa forum. Wcześniej było poświęcone głównie zarządzaniu serwerem Counter Strike. Po rozbudowie przybyło wiele działów poświęconym całej grze Counter Strike. Szybko przybywało nowej treści, a co za tym idzie licznik odwiedzin zaczął szybciej się kręcić.

Kilka dni przed świętami, w przypływie natchnienia, wykupiłem drugą domenę wiaderko.com z myślą o stronie Counter Strike. Ponieważ już wcześniej zacząłem zarabiać jakieś grosze dzięki Google Adsense, myślałem nad komercyjnym projektem.

Na początku 2007 roku rozpocząłem pracę w korporacji Gratka.pl na stanowisku webmaster. Zajmowałem się cięciem otrzymanej grafiki na szablony HTML. Praca była bardzo przyjemna, zwłaszcza, że poznałem wielu ciekawych ludzi. Miałem bezpośredni kontakt z wieloma fachowcami z branży IT. Pozwoliło mi to na szybkie podszkolenie się w programowaniu PHP i MySQL. Wszak dużo łatwiej zadać pytanie i otrzymać od razu odpowiedź od fachowca, niż szukać na ślepo pomocy w Internecie.
Dzięki zwiększeniu umiejętności w PHP rozpocząłem pisanie własnego CMS'a. Był to skrypt pod portal poświęcony grze Counter Strike. Pracę w Gratce skończyłem po 6 miesiącach. Praca w korporacji najnormalniej w świecie przestała mi się podobać. Klepanie ciągle tego samego kodu HTML zaczęło mnie męczyć, tym bardziej, że zafascynowały mnie możliwości PHP i MySQL. Podszkoliłem się również w dziedzinie SEO, na tyle, żeby porządnie wypromować swój portal w Internecie. Moja strona była na tyle dochodowa, że mogłem sobie pozwolić na pracę w domu.

W 2009 roku założyłem własną działalność gospodarczą i prowadzę ją do dzisiaj pod nazwą Webfly. Do tej pory utrzymuję się głównie z reklam umieszczanych na swoich stronach. Pozwala mi to na czerpanie radości z robienia tego na co mam ochotę.

Wciąż programuję i tworzę strony internetowe. Sprawia mi to ogromną radość. Niezależność i brak jakichkolwiek stresów pozwoliła mi również na odkrywanie świata na nowo. Poznaję go od strony, o której istnieniu wcześniej nie zdawałem sobie nawet sprawy... poznaję go od wewnątrz siebie ;)