webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina

Menu

Dlaczego nie warto robić stron opartych na tabelach

Opisze dość skrótowo zagadnienie budowy strony opartej na tabelach. Przedstawię wady takiego rozwiązania i zalety (o ile przyjdą mi jakieś do głowy podczas pisania).
http://www.webfly.pl/storage/media/posts-images/2012-03/dlaczego-nie-warto-robic-stron-opartych-na-tabelach-1.jpg
Określenie strona oparta na tabelach odnosi się do głównej konstrukcji strony jak i jej mniejszych elementów. W praktyce często objawia się to poprzez ukrycie obramowania tabeli i wielokrotne zagnieżdżanie ich w sobie. Tworzy się wtedy swoista siatka, na której można projektować stronę.

Przykładowo główna tabela ma wymiary 1x3 - 1 kolumna i 3 wiersze. Pierwszy wiersz to nagłówek, trzeci to stopka. W drugim wierszu jest kolejna tabela 2x1 - pierwsza kolumna to miejsce na właściwą treść a w drugiej kolumnie jest menu. Dodatkowo na tabeli są opierane okienka z obramowaniami, gradientami itp.
Takie rozwiązania były dość szeroko wykorzystywane jeszcze kilka lat temu. Osobiście otarłem się o to przez krótki moment, wykorzystałem kilka razy i potem zająłem się nauką tworzenia stron a nie ich robieniem.

Dlaczego nie powinno się robić stron na tabelach ?

Przede wszystkim tabele zostały stworzone w zupełnie innym celu, tj. do reprezentowania danych tabelarycznych. Np. lista użytkowników, cennik, tabela wyników meczu itp. Nie stosowanie się do pierwotnego przeznaczenia tabel niesie za sobą wiele problemów.

Wady strony  stworzonej na tabelach

  • Strona zawiera dużo więcej kodu HTML niż powinna - ładuje się dłużej
  • Konstrukcja logiczna jest zaburzona, kolejność danych w kodzie strony nie jest spójna z wyświetlaniem ich dla odbiorcy
  • Z powodu nielogiczności i nadmiaru kodu HTML przebudowa strony jest trudna, pracochłonna i irytująca
  • Strona jest trudniej dostępna dla użytkowników
  • Nadmiar kodu HTML na stronie ma niekorzystny wpływ na pozycję strony w wyszukiwarkach (delikatnie, ale jednak)
Myślę, że powyższa lista odstraszy każdego zagubionego webmastera myślącego o stworzeniu strony na tabelach.

Dlaczego zaczęto tworzyć strony na tabelach?

Jeżeli strony oparte na tabelkach są problemem, to dlaczego on w ogolę powstał, dlaczego od razu nie zaczęto projektować poprawnie ?
Odpowiedź nie jest do końca oczywista (sam przed chwilą ja "wygooglowałem"). Na początku strony WWW miały mały zasięg i miały na celu wymianę danych między uczelniami i wojskiem. Były bardzo prymitywne porównując je do dzisiejszych stron. Jak tylko zaczęły być wykorzystywane w celach komercyjnych (sprzedaż towarów i usług) zaczęto szukać rozwiązać umożliwiających znaczną rozbudowę strony i wzbogacenie jej w grafikę. W ten sposób powstały sprytne sposoby aby obejść ograniczenia przeglądarek internetowych i zaprezentować stronę bogatą prezentacyjnie - wzbudzającą zainteresowanie. Jednym z takich sprytnych rozwiązań były tabelki.

Jeśli nie tabelki to co?

Aby stworzyć stronę o logicznej strukturze i ładnym wyglądzie będzie nam potrzebna znajomość HTML'a i CSS. W ten sposób oddzielimy treść (HTML) od warstwy prezentacyjnej (CSS). Taki sposób tworzenia stron potocznie nazywany jest "strona na divach".
Jakie są zalety takiego projektowania stron o tym napiszę już wkrótce.

Na zakończenie dodam jeszcze, że jedyna zaleta stron opartych na tabelach jaka mi przyszła do głowy to to, że czasami te rozwiązanie stosuje konkurencja.

Kurs tworzenia stron www dla początkujących - CSS, HTML, PHP, MySQL, JavaScript

Kurs tworzenia stron www dla początkujących - CSS, HTML, PHP, MySQL, JavaScriptWłaściwie to kurs tworzenia stron to za dużo powiedziane, ale przedstawię w tym artykule podstawowe, przydatne informacje dla osób chcących zacząć przygodę z tworzeniem stron internetowych. Osoby, które projektują strony www stosunkowo niedługi lub po prostu nie czują się w tym dobre, też znajdą tu informację czy czasem nie idą w złym kierunku. Na samym początku warto poznać same podstawy, czyli jaki język do czego służy (a raczej do czego powinien.. bo wiadomo, że Polak potrafi i jak zechce...

Zaokrąglone rogi dzięki CSS

Zaokrąglone rogi dzięki CSSKażdy by chciał mieć zaokrąglone rogi na swojej stronie internetowej. Praktycznie jak ich nie ma to strona nie nadaje się do oglądania Trzeba nadążać za trendami mody inaczej skończymy marnie Jeszcze jakiś czas temu było to dość kłopotliwe. Takie zaokrąglenia trzeba było wykonać przy użyciu plików graficznych. Na szczęście teraz jest dużo prostsza metoda. Z pomocą przychodzi nam CSS3. Aby zaokrąglić jakiś element, wystarczy dodać taki kod do swojego CSS: Kod CSS: Zaznacz .element_z_zao...