webfly.pl

Medytacja, uważność i samorozwój - Pamiętnik Ziemianina

Menu

Dobry edytor HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript

Jako webmaster z kilkunastoletnim stażem korzystałem z dość małej ilości edytorów do tworzenia stron www. Mimo to z chęcią podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Jeżeli chodzi o edytor HTML to należy na początku dokonać rozróżniania na dwa typy:
 • edytor tekstowy - bezpośrednia edycja kodu HTML
 • edytor WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get co znaczy dosłownie To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz)

Przy tworzeniu stron za pomocą edytora WYSIWYG nie musimy znać HTML'a, edytor sam go wygeneruje. Jest to pozorna zaleta, ponieważ edytory takie generują bardzo pogmatwany kod HTML, dodatkowo jego możliwości są znacznie ograniczone. Przykładem takiej kulawej kobyły jest FrontPage.

Edytory tekstowe jak sama nazwa wskazuje operują na tekście, czyli bezpośrednio na kodzie, który edytujemy. Stwarza to pełną kontrolę nad projektowaniem strony www, a możliwości ograniczone są jedynie przez naszą wyobraźnię i charakter HTML.

Edytory z którymi miałem przyjemność

 • Pajączek
 • kED
 • jEDIT
 • phpDesigner
 • notatnik
W większości przypadków są to edytory wspomagające pisanie nie tylko w HTML ale i CSS, PHP, MySQL i JavaScript i pewnie w wielu innych językach.

Pajączek

Pajączek jest pierwszym edytorem z jakim miałem kontakt. Na początku był to Pajączek Light umożliwiający sworznie prostej wizytówki. Pajączek w pełnej wersji pozwalał już na edycję HTML'a i CSS. Do dyspozycjo mamy dużo ułatwień i gotowych generatorów. Nie wiem jak najnowsza wersja, ale mi osobiście czegoś w nim brakowało (nie pamiętam już czego) i przeskoczyłem na kED'a.
Przykładowy zrzut ekranu edytora Pajączek

Przykładowy zrzut ekranu edytora Pajączek

Strona producenta: PAJĄCZEK 5 NXG - PROGRAM EDYTOR HTML XHTML PHP CSS...

kED

W tym edytorze byłem zakochany przez długi czas. Bardzo lekki i nienafaszerowany bajerami tak jak Pajączek. System zakładek (tabs) umożliwiający pracę  z wieloma plikami na raz (niestety nie wiem czy ma to Pajączek). Dość mocno konfigurowalny. Pewnie dalej bym z niego korzystał (niestety do moich wad zalicza się niechęć do zmian), ale kED nie dał rady na 64bitowym systemie. Niektóre funkcjonalności przestały działać.
Przykładowy zrzut ekranu edytora kED

Przykładowy zrzut ekranu edytora kED

Strona producenta: brak - projekt nie jest już rozwijany.

jEdit

Z tego edytora korzystałem w zasadzie tylko dlatego, że nie miałem pewnej funkcjonalności w edytorze kED. Brakowało mi przeszukiwania większej ilości plików na raz (katalog). Jak się pracuje przy bardziej złożonym projekcie jest to bardzo przydatne.
Trochę przyjrzałem się temu edytorowi, ale jakoś nie przypadł mi do gustu.
Przykładowy zrzut ekranu edytora jEdit

Przykładowy zrzut ekranu edytora jEdit


Strona producenta: jEdit - Programmer's Text Editor - overview

phpDesigner

Aktualnie mój faworyt spośród wypróbowanych edytorów służących do tworzenia stron www. Istna żyleta http://www.webfly.pl/storage/media/posts-images/2012-04/dobry-edytor-html-css-php-mysql-javascript-4.gif nie wyobrażam sobie teraz z innego korzystać. Lista zalet jest ogromna, być może tak duża jak przekrętów elity rządzącej krajem spod biało-czerwonej flagi. Oto kilka najistotniejszych dla mnie:
 • kolorowanie składni dla HTML, CSS, PHP, MySQL, JavaScript, Smarty. Może to nie jest jakiś fenomen w obecnych czasach, ale jak dla mnie rzecz niezbędna.
 • menu w wielu językach, w tym polski
 • automatyczne wcięcia i zwijanie kodu wg wcięć
 • PHP Code Beautifer - jak dla mnie rarytas. Automatyczne porządkowanie składni kodu dla PHP. Automatyczne tabulatury, spacje, entery w odpowiednich miejscach. Oczywiście zasady wg których kod jest porządkowany można samemu zdefiniować.
 • podświetlanie syntax error w locie. Przed phpDesignerem wyłapywałem takie błędy dopiero podczas uruchamiania skryptu
 • uzupełnianie kodu, biblioteka wbudowanych funkcji PHP z objaśnieniami. To też wiele ułatwia
 • dołączanie do biblioteki z podpowiedziami własnych funkcji. Bardzo przydatne. Przy komentowaniu własnych funkcji mamy przypomnienie co ona i jak robi. Dodatkowo jeśli w kodzie jest jakaś własna funkcja i klikniemy na nią z CTRL to automatycznie lądujemy w miejscu jej deklaracji, nawet jak jest w innym pliku. Przy większych projektach jest to bardzo wielkie ułatwienie.
 • system szablonów. Przy tworzeniu nowego dokumentu otwiera się domyślny (edytowalny) szkielet
 • oprócz ogromnego wsparcia dla PHP istnieje też spore dla HTML, CSS, JavaScript. Z tych dodatków akurat prawie w ogóle nie korzystam, więc nie robią już na mnie wielkiego wrażenia
Tyle jeśli chodzi o największe zalety phpDesignera pomagające w tworzeniu stron dla mnie. Oczywiście ma on dużo więcej możliwości. Śmiem twierdzić, że nie pogardziłby nim profesjonalny programista PHP.
Żeby nie było za kolorowo, jest jedna wada. phpDesigner jest płatnym programem. Aktualnie wersja komercyjna kosztuje 69€, a personalna 29€.
Przykładowy zrzut ekranu edytora phpDesigner

Przykładowy zrzut ekranu edytora phpDesigner


Strona producenta: phpDesigner 8 - PHP Editor & PHP IDE with built-in HTML5, JavaScript, CSS3 editor!

Notatnik

Na koniec zostawiłem największy rarytas. Windowsowy notatnik. Jest to zwykły edytor tekstowy nie posiadający żadnych udogodnień dla programistów. Niektórzy z niego korzystają. Myślę, że są dwie głowne przyczyny takiego postępowania:
 • masochizm - rozpoznany lub nie
 • chęć zaszpanowania wśród innych programistów. Nie wiem tylko czym, ale spotkałem się z taką postawą. Hmmm... jedni jeżdżą samochodem, inny chodzą pieszo, nawet z Gdańska do Częstochowy http://www.webfly.pl/storage/media/posts-images/2012-04/dobry-edytor-html-css-php-mysql-javascript-6.gif No ale cóż, piękno Wszechświata polega na jego różnorodności, a zrozumienie i akceptacja tego faktu to furtka do szczęśliwego życia. A więc, toleruje, akceptuje, nie popieram http://www.webfly.pl/storage/media/posts-images/2012-04/dobry-edytor-html-css-php-mysql-javascript-7.gif

Przykładowy zrzut ekranu edytora Notatnik

Przykładowy zrzut ekranu edytora Notatnik


Strona producenta: Microsoft Corporation

Tyle jeśli chodzi o edytory pomocne w tworzeniu stron internetowych. Jest to dość ważna sprawa dlatego z chęcią poznam też ją z innego punktu widzenia albo raczej doświadczenia.