Dlaczego nie powinno się robić strony opartej na ramkach

Trochę może dziwnie pisać w 2012 roku na temat ramek. Ale zaryzykuję. Statystyki odwiedzin mojej strony pokazują, że jeszcze są jacyś desperaci, którzy mają zamiar wykorzystać ramki. Ewentualnie dowiedzieć się czegoś na ten temat.
http://webfly.pl/images/upload/2012_5/2k1c532804f5.jpg
Jako, że sam zaczynałem od tworzenia stron opartych na ramkach i dość długo kontynuowałem ten nieszczęśliwy proceder, posiadam wiedzę i doświadczenie wystarczające aby odstraszyć potencjalnego amatora ramek.

Wady layoutu strony stworzonego na ramkach

 1. Adresy podstron nie są widoczne, cały czas w adresie przeglądarki widnieje URL głównej strony (tej która posiada podział na ramki)
 2. W związku z pkt 1 w zwykły sposób niemożliwe jest dodanie do zakładek konkretnej podstrony,  przesłanie jej komuś itp.
 3. Jeżeli jednak uda nam się zdobyć adres podstrony (jest to możliwe) i go otworzymy, strona będzie niekompletna, np. brak menu
 4. Jeżeli treść w jakiejś ramce nie zmieści się, to zostaje ona automatycznie niewidoczna
 5. Ramki są ciężko strawne dla robotów indeksujących. Ma to negatywny wpływ na pozycję strony w wyszukiwarkach lub nawet jej brak w indeksie
Zapewne listę wad można by znacznie poszerzyć, ale myślę, że tyle wystarczy. Jest co prawda kilka zalet używania ramek, ale pominę je, bo jeszcze ktoś się przekona do wykorzystania ich.

Co zamiast ramek ?

Najprościej jest poznać podstawy PHP, wystarczy funkcja include(). To w zupełności wystarczy aby zastąpić podstawową funkcjonalność ramek - scalanie dokumentu z kilku mniejszych (nagłówek, stopka itp).

Komentarze:

Ten wpis nie był jeszcze komentowany.

Dodaj komentarz

* - pole wymagane


 

Podobne wpisy:

 • Dlaczego nie warto robić stron opartych na tabelach

  Dlaczego nie warto robić stron opartych na tabelach

  Opisze dość skrótowo zagadnienie budowy strony opartej na tabelach. Przedstawię wady takiego rozwiązania i zalety (o ile przyjdą mi jakieś do głowy podczas pisania). Określenie strona oparta na tabelach odnosi się do głównej konstrukcji strony jak i jej mniejszych elementów. W praktyce często objawia się to poprzez ukrycie obramowania tabeli i wielokrotne zagnieżdżanie ich w sobie. Tworzy się wtedy swoista siatka, na której można projektować stronę. Przykładowo główna ...
 • Czy i jak dodać plik robots.txt i mapę strony sitemap.xml

  Czy i jak dodać plik robots.txt i mapę strony sitemap.xml

  Czym jest plik robots.txt i sitemap.xml większość webmasterów wie. Tym co nie wiedzą ujawnię, że: robots.txt służy do instruowania botów wyszukiwarek (i innych) co im wolno a czego nie. Oczywiście czy te boty będą respektować narzucone im granice to już inna sprawa. Googlebot ponoć jest posłuszny. Dodatkowo w pliku tym możemy wskazać gdzie jest mapa strony, czyli sitemap.xml . Plik robots.txt musi znajdować się w głównym katalogu, czyli być dostępnym pod adresem: http://adres_strony.pl/robots.txt . ...